Eko Smart Żabka – poznański prekursor nowej generacji sklepów!

Artykuł sponsorowany Żabka
Zasilanie zieloną energią i niezwykle wysoka efektywność energetyczna, jedne z pierwszych na świecie zasilających instalacji perowskitowych, ułatwiające panowanie nad temperaturą maty z konopii siewnych i półki glikolowe w lodówkach – to część atutów najnowszej Żabki w Poznaniu, a jednocześnie – należącej do awangardy sklepów sieci w Polsce.

Dlatego Anna Grabowska i Adam Manikowski, wiceprezesi Zarządu Żabka Polska, nie ukrywają: takiej Żabki jeszcze w Poznaniu nie było, co więcej – to innowacja na skalę krajową: przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 otwarto właśnie sklep wyposażony we wszystkie nowinki ekologiczne i technologiczne, jakie można było zastosować w placówce służącej mieszkańcom, a przy tym edukującej w zakresie ochrony środowiska. Ta Żabka nie jest więc zwykłym sklepem, do którego przychodzi się tylko po zakupy: to laboratorium innowacji ekologicznych, wzbogaconych o rozwiązania smart, czyli Żabka Eko Smart.

- Wkraczamy w kolejny etap projektu i uruchamiamy Żabkę Eko Smart, czyli pierwszą w Polsce placówkę, w której łączymy kwestie związane z ekologią z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, usprawniającymi pracę franczyzobiorców i ich pracowników – mówi Anna Grabowska, Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich, Grupa Żabka.

- Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku – dodaje Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

A w sklepie już przy wejściu widzimy rozwiązania potwierdzające, że tu właśnie zastosowano technologie skupione na pięciu kluczowych kategoriach: zielonej energii, drugim życiu, czystym powietrzu, zielonym transporcie oraz smart rozwiązaniach. Dostarczyło je czternaście firm, w zdecydowanej większości – polskich przedsiębiorstw.

Zieloną energię reprezentują więc przede wszystkim perowskity – drukowany na folii materiał fotowaltaiczny, produkujący energię elektryczną dzięki pochłanianiu zarówno energii słonecznej, jak i sztucznego światła – i to na prawie wszystkich długościach fal. W Żabce Eko Smart zastosowano jedną z pierwszych takich instalacji na świecie, w postaci żaluzji pokrywających jedną ze ścian budynku oraz elektronicznych listew cenowych. Ponadto na dachu placówki zamontowano 15 modułów paneli fotowoltaicznych, które pokrywają część zapotrzebowania na zieloną energię. Zielonej energii służy też inteligentne, zamykane chłodnictwo, przy którym zastosowano m.in. izolację lodówek wykonaną z mat z konopi siewnych, biodegradowalnych i nie zagrażających zdrowiu ludzkiemu. W szafach mroźniczych zastosowano także półki glikolowe, magazynujące chłód i oddające go w najbardziej krytycznych momentach pracy mebla. A przed sklepem znajdziemy ławkę solarną, z gniazdami USB i ładowarką indukcyjną, dzięki którym klienci mogą podłączyć i naładować swój telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii – to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona!

Filozofię drugiego życia z kolei realizuje m.in. sąsiad ławeczki – ekomat. To urządzenie do zbiórki butelek i puszek po napojach, z których później powstaną nowe, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy, a które nie trafią na wysypiska. Za wrzucone do EKOmatu butelki konsumenci otrzymują punkty lojalnościowe w aplikacji Żappka, czyli żappsy. Drugie życie dostały także… fusy po kawie i łuski kawowe! Oto bowiem ścianę przy kawomacie pokryto tymi odpadami powstającymi na etapie palenia i parzenia kawy, połączonymi z żywicą. Są one nie tylko wytrzymałe, ale zdobią wnętrze sklepu – i nie są już śmieciami!

Franczyzobiorca – pan Norbert Kruk - i jego pracownicy noszą koszulki wykonane w 100% z bawełny organicznej, która charakteryzuje się mniejszym śladem wodnym od konwencjonalnej bawełny, a także całkowitym wykluczeniem substancji chemicznych przy jej produkcji. Bawełna została ufarbowana na zielono ekologicznymi, certyfikowanymi barwnikami. A paragony z kasy fiskalnej, będące dowodem zakupu, drukują na papierze nadającym się do recyklingu – całkowity procent masy nadającej się do recyklingu jest określony na 98,2% (wynik potwierdzony w niezależnym laboratorium). Papier ten można więc wrzucać do makulatury.

Listę ciekawych proekologicznych rozwiązań, jakie możemy spotkać w poznańskiej Żabce uzupełnia stacja napraw rowerów (zachęcająca do ekologicznego transport rowerowego), wertykalny ogród na jednej ze ścian, z 532 roślinami produkującymi tlen i pochłaniającymi do 85% spalin, czy antysmogowa kostka brukowa (która zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50% w porównaniu z asfaltem).

Warto przedstawić też rozwiązania z grupy smart. Należy do nich Smart Shop Control, czyli system do zarządzania wieloma urządzeniami, m.in. chłodniczymi, monitorujący je, wyłapujący awarie i w efekcie optymalizujący pracę serwisu. Ten system również pomaga chronić środowisko i oszczędzać energię (również zieloną), a wspiera go drugi ważny układ – Hybrid System - wielofunkcyjny system zarządzania klimatyzacją i wentylacją, który dzięki ciągłej wymianie powietrza, zapewnia jego świeżość, w optymalny sposób dostosowuje temperaturę i wilgotność oraz gwarantuje efektywność energetyczną poprzez odzysk ciepła z usuwanego powietrza.

Do smart rozwiązań należą też interfejs wspierający obsługę kawomatu (łączy się z kawomatem i wymienia z nim informacje w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości, generuje komunikaty, kierowane w wybrane strefy, np. do strefy sprzedaży, magazynu czy pomieszczenia kierownika, dotyczące np. uzupełnienia mleka, kawy lub czekolady, czy konieczności opróżnienia tacki z wodą lub pojemnika na fusy), układ zarządzający grillowaniem parówek (wsparty przez kamerę oraz zaawansowany system rozpoznawania i zliczania parówek znajdujących się na grillu), jak również system bezpieczeństwa - rozbudowany m.in. o specjalne dodatkowe czujniki stłuczeniowe (zbicia szyby) i kontrolę dostępu na drzwiach do zaplecza.

Sieć sklepów Żabka będzie otwierać jeszcze w tym roku kolejne Eko Smarty – pierwsze w Łodzi i w Krakowie. Gdzie będą następne? To już zależy od zainteresowanych franczyzobiorców, bo Żabka jest otwarta na kolejne innowacje z dziedziny smart i ekologii.

autor: Grzegorz Okoński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie