Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKOchoinka na Starym Rynku: Zróbmy ją razem! Zbierajmy butelki!

SAGA
Tak może wyglądać choinka miejska na Starym Rynku
Tak może wyglądać choinka miejska na Starym Rynku
Tegoroczna choinka miejska może stać się dziełem wszystkich poznaniaków. Wystarczy zbierać zielone butelki PET, z których zostanie zrobiona

Butelki powinny być zielone, najlepiej 1,5-litrowe, czyste, niezgniecione, z nakrętką. Można je zbierać już teraz. A 6 grudnia należy przynieść je na Stary Rynek, bo właśnie tam stanie choinka miejska.

– Serdecznie zapraszamy do zbiórki butelek. Potrzebujemy ich aż 3 tysiące! – zachęca Anna Szpytko z Urzędu Miasta Poznania.

– Choinka to piękny świąteczny symbol, a my wspólnie z poznaniakami zbudujemy go z surowców pochodzących z odzysku, by pokazać, jak kilogramy plastikowych butelek przestają być odpadem i zyskują drugie życie – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji All For Planet. – Mamy nadzieję, że EKOchoinka nie tylko będzie cieszyć oczy, ale również zachęci do szukania sposobów na połączenie tradycji świątecznych z ekologią.

Osoba, która uzbiera najwięcej zielonych PET-ów w dowód uznania rozświetli drzewko (w towarzystwie prezydenta miasta) podczas oficjalnej inauguracji. Nastąpi ona w połowie grudnia. Zresztą każdy, kto przyłączy się do akcji otrzyma certyfikat EKOpoznaniaka, a dziesięciu najbardziej aktywnych „zbieraczy” dostanie zestawy upominków.

Jaka będzie choinka z PET-ów?

– Ładna – uśmiecha się Piotr Wełniak, który wspólnie z Anitą Chudecką zaprojektował choinkę. I zdradza niektóre szczegóły: – Choinka będzie wysoka na 9 metrów. Zielona. Z igliwiem, oczywiście plastikowym, bo cała będzie z plastiku. Wykorzystamy efekt „gwiazdek”, które są na dnie PET-ów, a plastikowe złączki utworzą igły – wyjaśnia.

Budowa nietypowej choinki rozpocznie się w dniu zbiórki PET-ów, czyli 6 grudnia.

– Tuż przy niej staną kontenery, w których będzie można nauczyć się tworzyć opakowania z odpadów. Przygotowaliśmy trzy wzory o różnych rozmiarach, tak, by można było zrobić opakowanie na pierścionek, szal, a nawet na coś większego – tłumaczy Piotr Wełniak. – Pokażemy również, jak można zrobić sobie choinkę z dostępnych surowców wtórnych.

Przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem „Głosu Wielkopolskiego”.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski