Ekolodzy wyjechali, reporter świeci oczami

  Ekolodzy wyjechali, reporter świeci oczami

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Konińska prokuratura nie zdecydowała jeszcze, czy skieruje do sądu akt oskarżenia przeciw aktywistom Greenpeace. Pod kątem postawienia zarzutów przesłuchiwany jest natomiast dziennikarz, który relacjonował protest dla lokalnej telewizji.
  W listopadzie kilkunastu działaczy Greenpeace weszło na teren odkrywki Jóźwin pod Kleczewem. Protestowali przeciw rozbudowie odkrywek i spalaniu węgla, który jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla. Natomiast na początku grudniu 11 aktywistów weszło na komin elektrowni Pątnów I. Wszyscy protestujący zostali zatrzymani przez policję, jednak po złożeniu wyjaśnień zostali zwolnieni do domów. Policyjne materiały trafiły właśnie do konińskiej prokuratury. Marek Kasprzak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie, mówi, że teraz materiały będą oceniane.

  - Dotarły już akta w sprawie protestu w kopalni, niebawem dotrą w sprawie elektrowni. Będziemy oceniać, czy sprawa będzie umorzona czy też zostanie skierowany akt oskarżenia do sądu - powiedział Marek Kasprzak.

  Protestującymi byli głównie obcokrajowcy, zatrzymano wówczas obywateli kilku krajów. Policja twierdzi, że ma dane wszystkich osób, jednak do prokuratury wzywany jest tylko Sławomir Papiera, dziennikarz TV Konin. Podczas protestu w kopalni zszedł za ekologami na dno odkrywki. Zarzuca mu się udział w proteście.

  - Relacjonowałem zdarzenie, a nie uczestniczyłem w proteście. Jednak w trakcie przesłuchania poinformowano mnie, że mogę usłyszeć zarzuty - powiedział Sławomir Papiera.

  Jeśli sprawa trafi do sądu, to ekolodzy usłyszą zarzut naruszenia miru domowego. Grozi im kara grzywny lub pozbawienia wolności do jednego roku.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo