MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna Gmina. "Ziemię powinniśmy pozostawić w stanie niepogorszonym". Nagrodzono najbardziej ekologiczne gminy w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
od 16 lat
Kilkanaście wielkopolskich gmin z różnych części regionu zostało nagrodzonych podczas gali podsumowującej ranking Ekologiczna Gmina. Ranking został zorganizowany przez "Głos Wielkopolski" we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Gminy zostały nagrodzone w czterech kategoriach: EkoSkuteczna, efektywna energetycznie, EkoZaangażowana, EkoAktywny Wielkopolanin. Wyróżniono także trzy gminy w ramach programu "Czyste Powietrze".

Spis treści

Poznaliśmy najbardziej ekologiczne gminy w Wielkopolsce

Kryteriami wyboru najbardziej ekologicznych gmin w poszczególnych kategoriach były suma wypłaconych pieniędzy na: zrealizowane przez gminę przedsięwzięcia proekologiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, działania z zakresu efektywności energetycznej, przedsięwzięcia proekologiczne zrealizowane przez wszystkie podmioty na terenie gminy oraz liczba umów wypłaconych na przedsięwzięcia proekologiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W ramach programu Czyste Powietrze wyróżniono te gminy, w których było najwięcej umów i miały one najwyższa wartość, przeliczając na jednego mieszkańca. Ranking odnosił się do lat 2017-2021.

- Podejmowaliście Państwo działania związane z ekologią, kiedy jeszcze nikt nie przypuszczał jak ważne mogą one być dla nas i mieszkańców nagrodzonych gmin - przemawiał do laureatów prezes makroregionu Wielkopolska, Kujawsko - Pomorskie Polska Press Grupy, Marek Ciesielski. - Samodzielność energetyczna, związana przede wszystkim z alternatywnymi źródłami energii, może być najlepszą obroną przed zakusami innych - podkreślił.

Wsparcie WFOŚiGW

- Najważniejsza jest aktywność. Nie trzeba być wielką gminą, z dużym budżetem, aby aktywnie wspierać działania proekologiczne - podkreślała Jolanta Ratajczak, Prezes Zarządu WFOŚiGW. W swoim wystąpieniu podczas gali wymieniała najważniejsze programy wsparcia realizowane przez fundusz. Są one związane z energetyką odnawialną, wspieraniem małej retencji, budowaniem systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków w mniejszych gminach, usuwaniem rakotwórczego azbestu, regeneracją gleb, wsparciem służb ratowniczych oraz edukacją proekologiczną.

Działania te są podejmowane we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najważniejszym z nich jest program "Czyste Powietrze", w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca i ocieplenie domu. Łącznie w Wielkopolsce do tej pory podpisano ponad 37 tys. umów o łącznej wartości blisko 650 mln zł. - Program ten jest realizowany w Wielkopolsce w 100 proc. Co roku chętnych jest tak wielu, że żadna złotówka na ten cel nie jest zwracana - dodała Jolanta Ratajczak.

- Wielkopolski Fundusz Ochrony środowiska jest dla nas wielkim wsparciem i łatwiej możemy dzięki niemu realizować projekty, których bez tych pieniędzy byłoby zdecydowanie mniej

- mówił Radosław Sobecki, Wójt Gminy Krzemieniewo, w powiecie leszczyńskim, podczas debaty z udziałem laureatów poszczególnych kategorii. Ze wsparciem funduszu wybudowano w gminie kanalizację z oczyszczalnią ścieków oraz kupiono nowy samochód dla strażaków - ochotników. Gmina zwyciężyła w kategorii Gmina EkoSkuteczna oraz zajęła drugie miejsce w kategorii Gmina EkoZaangażowana.

Laureaci opowiedzieli o zrealizowanych projektach

Zwycięzcą w tej drugiej kategorii okazała się gmina Golina z powiatu konińskiego. Jak podkreśla burmistrz, sukces był możliwy dzięki współpracy z magistratami sąsiednich samorządów. - Zrealizowaliśmy, ze wsparciem WFOŚiGW, program budowy mikro instalacji fotowoltaicznych. Łącznie powstało ich 668, z czego 160 na terenie naszej gminy. Dzięki tej współpracy mogliśmy wybudować sieć kanalizacyjną, której koszt wyniósł dla samej Goliny 33 mln zł, z czego 12 mln zł wyłożyła gmina, a pozostała kwota została pokryta przez fundusz – mówił Mirosław Durczyński.

Gmina Kramsk w powiecie konińskim okazała się liderem pod względem zarówno podpisanych umów, jak i ich wartości w przeliczeniu na jednego mieszkańca w ramach programu "Czyste Powietrze". Z racji położenia w regionie związanym z wydobyciem węgla brunatnego, jej działania skupiają się także na programie "Życie po węglu".

Obserwuj nas także na Google News

- Otrzymaliśmy 4 mln zł na wykonania 262 mikroinstalacji fotowoltaicznych na gospodarstwach domowych mieszkańców Gminy Kramsk, na strażnice OSP otrzymaliśmy 360 000,00 zł. Ponadto wciąż będziemy kontynuowali sprawna obsługę biura programu Czyste Powietrze - deklarował wójt gminy Andrzej Nowak.

- Działamy według filozofii, że Ziemia nie została nam dana raz na zawsze, a jedynie pożyczona. Jeżeli coś pożyczamy, to powinniśmy oddać to w stanie niepogorszonym, a najlepiej z bonusem. Tymczasem do tej pory tylko planetę niszczyliśmy, co poprzez udział w tych programach chcemy naprawić - konkludował.

Ekologiczna Gmina - laureaci

GMINA EKO SKUTECZNA
1. Gmina Krzemieniewo, powiat leszczyński
2. Gmina Chocz, powiat pleszewski
3. Gmina Wijewo, powiat leszczyński

EKO AKTYWNY WIELKOPOLANIN
1. Gmina Czajków, powiat ostrzeszowski
2. Gmina Kramsk, powiat koniński
3. Gmina Koło, powiat kolski

WYRÓŻNIENIE w ramach Programu Czyste Powietrze
1. Gmina Kramsk, powiat koniński
2. Gmina Turek, powiat turecki
3. Gmina Czajków, powiat ostrzeszowski

GMINA EFEKTYWNA ENERGETYCZNIE
1. Gmina Miłosław, powiat wrzesiński
2. Gmina Lądek, powiat słupecki
3. Gmina Szydłowo, powiat pilski

GMINA EKO ZAANGAŻOWANA

1. Gmina Golina, powiat koniński
2. Gmina Krzemieniewo, powiat leszczyński
3. Gmina Chocz, powiat pleszewski

"Ekologiczna gmina" jest już dostępna bez żadnych ograniczeń online.

Publikację można pobrać i obejrzeć także pod tym linkiem:

Ekologiczna Gmina.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sprawdziliśmy, gdzie w Wielkopolsce mieszka najmniej osób. W naszej galerii znajdziesz zestawienie wsi w regionie, które liczą najmniej mieszkańców. Podajemy też gminy i powiaty, w których się znajdują. Najmniej liczną z nich zamieszkuje tylko... jedna osoba! Gdzie? Sprawdź w galerii --->

Oto 10 najmniejszych wsi w Wielkopolsce. Tu mieszka tylko jedna osoba!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski