EKOPORADNIK: Oszczędzanie wody pitnej służy naturze i...

  EKOPORADNIK: Oszczędzanie wody pitnej służy naturze i domowemu budżetowi

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Woda pitna już wkrótce może stać się deficytowa także w Europie
  1/2
  przejdź do galerii

  Woda pitna już wkrótce może stać się deficytowa także w Europie ©123rf

  Woda jest coraz droższa. Obecnie średnia cena metra sześciennego wody i ścieków w Wielkopolsce to wraz z podatkiem VAT 9, 16 zł. Przeciętny Polak zużywa rocznie 40 metrów sześciennych wody. To oznacza, że w czteroosobowym gospodarstwie domowym rok w rok wraz z wodą spływa do kanalizacji 1465 zł.
  W budynkach, gdzie są łazienki oraz ciepła woda ogrzewana z cieplika lub lokalnej kotłowni przeciętny lokator wylewa rocznie aż 64,8 metra sześciennego wody. W przypadku czterech osób korzystających z mieszkania oznacza to wydatek nieco ponad 2347 zł. W takiej sytuacji nawet zużycie mniejsze o kilka procent przyniesie wymierne oszczędności.

  Ale oszczędzanie wody to nie tylko kwestia pieniędzy. Zasoby wody pitnej na świecie kurczą się dramatycznie, a zużycie wciąż rośnie. Według raportu Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP) "GEO- 4" do 2025 roku zużycie wody ma wzrosnąć o 50 proc. w krajach rozwijających się i o 18 proc. w krajach rozwiniętych.

  Choć obecnie najbardziej dramatyczny brak wody cierpią mieszkańcy Afryki ( przeciętny mieszkaniec tego regionu ma do dyspozycji na dobę jedynie 47 litrów wody, najbiedniejsi zaś 7 do 10 litrów), problem dotyczy całego świata.

  Według oceny UNDP w następnym pokoleniu z brakiem wody będzie borykało się 2/3 ludzkości. Obecnie w Europie problemy z dostępem do wody mają przede wszystkim mieszkańcy jej południowych regionów, ale jej deficyt rośnie i na północy, choć na razie niedobory mają charakter okresowy.

  Polska należy do krajów, które będą musiały zmierzyć się z tym problemem w pierwszej kolejności, ponieważ nasze zasoby wody są stosunkowo niewielkie - wynoszą 1580 metrów sześciennych na rok (w roku suchym zaledwie ok. 1000 metrów sześciennych), wolniej się też odnawiają. W Polsce roczne opady na metr kwadratowy wynoszą od 500 do 700 mm. W Wielkopolsce zaledwie 400 mm. Średnia europejska jest dwa razy wyższa.

  W kuchni i w łazience bez konieczności inwestowania - ponad 1500 zł oszczędności w rok
  Zmiana codziennych nawet drobnych nawyków pozwoli zaoszczędzić hektolitry wody i sprawi, że w kieszeni zostaną dodatkowe pieniądze.

  Uszczelnij spłuczkę i krany - jeśli tylko z jednego kranu co sekundę spada kropla wody rocznie odpłynie w ten sposób 31 metrów sześciennych. Uszczelnienie kranu pozwoli zaoszczędzić rocznie (po odjęciu kosztu uszczelki) 280 zł.

  Zakręcaj kran przy myciu zębów czy goleniu - i oczekuj tego od domowników. Jednorazowo na zakręceniu kranu zaoszczędzisz nawet 8 litrów wody. W przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego przez rok oszczędność wyniesie około 23 metrów sześciennych wody co oznacza rachunek niższy o prawie 214 zł.

  Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie - jednorazowa oszczędność to 60 litrów wody. Jeśli cała rodzina raz dziennie zamiast wanny przez rok będzie wybierała prysznic przez rok przyniesie to oszczędność 88 metrów sześciennych wody i 802 zł.

  Nie spłukuj śmieci w toalecie - jednorazowe użycie spłuczki to wydatek 6 litrów wody. Jeśli więc tylko dwa razy dziennie w ten sposób pozbędziesz się chusteczki higienicznej czy niedopałków rocznie zużyjesz w tym celu 4,38 metra sześciennego wody. Jeśli zrezygnujesz z tego nawyku rocznie w kieszeni zostanie 40 zł.

  Pierz, gdy pralka jest pełna - przeciętnie nowoczesna pralka na jeden cykl prania zużywa około 50 litrów wody (choć w zależności od modelu wartości te mogą się znacznie różnić). Jeśli zrezygnujesz z jednego prania w tygodniu rocznie zaoszczędzisz 2,6 metra sześciennego wody - to oznacza, że w kieszeni zostanie dodatkowe 23,8 zł.

  Jeśli zmywasz ręcznie - unikaj bieżącej wody - Na jedno zmywanie zużywasz przeciętnie 100 litrów wody, Napełniając komorę zlewozmywaka wodą z płynem i tylko spłukując pod bieżącą wodą zaoszczędzisz rocznie 18,2 m wody, czyli 167 zł.

  EKOLOGIA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY
  « 2 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszczędność finansowa

  Bartłomiej z Confrontera (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oszczędzanie wody również ma kolosalne znaczenie w kontekście oszczędzania i budowania stabilności finansowej. Dlatego tez, jeżeli ktoś chce poprawić kondycję swoich finansów, to warto zacząć...rozwiń całość

  Oszczędzanie wody również ma kolosalne znaczenie w kontekście oszczędzania i budowania stabilności finansowej. Dlatego tez, jeżeli ktoś chce poprawić kondycję swoich finansów, to warto zacząć oszczędzać właśnie od wody i innych aspektów.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdrowie

  Aśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ojej chłopiec piję wodę prosto z kranu. Mojej by chyba nie ruszył. Staram się oszczędzać wodę, czasami zużywam jej więcej, a czasem mniej. Dużą oszczędnością jest kupienie dzbanka filtrującego , ja...rozwiń całość

  Ojej chłopiec piję wodę prosto z kranu. Mojej by chyba nie ruszył. Staram się oszczędzać wodę, czasami zużywam jej więcej, a czasem mniej. Dużą oszczędnością jest kupienie dzbanka filtrującego , ja mam Omega zamiast mineralnej, oszczędnością nie tylko w kieszeni, ale i środowisko. Dzięki filtrowi wiem, że oszczędzam też swoje zdrowie bo nigdy nie wiadomo co może popłynąć wraz z nią z rur. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oszczędzanie

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 17

  przy okazji w tym temacie znalazłam także taki artykuł : http://budownictwopolskie.pl/artykul/dekalog_oszczedzania_wody_w_domu. niby rady, które każdy gdzieś już slyszał, ale uważam, że niektóre...rozwiń całość

  przy okazji w tym temacie znalazłam także taki artykuł : http://budownictwopolskie.pl/artykul/dekalog_oszczedzania_wody_w_domu. niby rady, które każdy gdzieś już slyszał, ale uważam, że niektóre patenty naprawdę ciekawe. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo