Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny długopis rozwiązaniem dla służby zdrowia?

Redakcja
Technologia IC Pen, poznańscy wykładowcy opracowali elektroniczny długopis potwierdzający tożsamość użytkownika,
Technologia IC Pen, poznańscy wykładowcy opracowali elektroniczny długopis potwierdzający tożsamość użytkownika, Łukasz Gdak
A gdyby tak długopis pamiętał wszystkie podpisywane dokumenty, pozwalał je w dowolnej chwili przeglądać i uniemożliwiał ich podrabianie? Studenci znaliby wyniki egzaminów w chwili jego zakończenia, a każda zmiana w dokumentacji medycznej byłaby opatrzona datą jej wprowadzenia. Taki właśnie długopis opracowali poznaniacy wykładający z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza działający przy Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Urządzenie rozchodzi się niemal na pniu.

Lepszy niż odcisk palca?
Z zewnątrz to zwyczajny długopis. Jednak przy wkładzie urządzenia zamontowana jest kamera, która sczytuje zapisywany tekst z częstotliwością 50-100 kratek na  sekundę. Dzięki temu urządzenie poznaje takie szczegóły jak: kąt nachylenia długopisu, siłę nacisku, czas, przyspieszenie i prędkość każdego ruchu. W taki sposób powstaje podpis unikalny dla każdego, czyli niepodrabiany sposób potwierdzający tożsamość użytkownika.

– Odcisk palca jest zawsze identyczny. Natomiast żaden kolejny podpis nie będzie pokrywał się w 100 procentach ze swoim wzorem – wyjaśnia Rafał Witkowski, jeden z twórców technologii IC Pen.
Gdyby ktoś wykradł wzór podpisu i próbował go wykorzystać, system to wykryje i doniesie o próbie oszustwa. Długopis zbiera wszystkie dane, wie jaki dokument jest wypełniany oraz kiedy została zmieniona lub uzupełniona jego zawartość.

Teczka wewnątrz długopisu
Czy to znaczy, że już wkrótce każdy będzie miał długopis przechowujący wszystkie dokumenty i umowy, które podpisujemy?

– Bardzo byśmy tego chcieli, bo wiemy jak to zrobić. Potrzebne są jednak środki – mówi Rafał Witkowski. – Zainteresowane są różne branże, m.in. bankowa, ubezpieczeniowa, edukacyjna i medyczna. W tej chwili mamy wiele zamówień, które wynikają z wprowadzenia ustawy o  elektronicznej dokumentacji medycznej. 

Wszystkie instytucje medyczne będą miały obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej od sierpnia 2017 r. Ustawa została uchwalona już w 2011 r. Najogólniej mówiąc chodzi o stworzenie bazy danych, w której będą przechowywane wszystkie informacje na temat pacjentów. Cała dokumentacja medyczna miała być prowadzona w wersji elektronicznej od sierpnia 2014 r. Termin został jednak przesunięty, ponieważ instytucje medyczne nie zdążyły wprowadzić zmian.

Najwięcej długopisów zamówił do tej pory Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Ma ich prawie setkę dzięki czemu recepcjonistki nie musza już przepisywać wszystkich dokumentów do systemu. W ten sam sposób rozwiązano też problem gromadzących się ankiet wypełnianych przez petentów Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Z kolei Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zamieniło papierowe formularze zgłoszeniowe na  komputery. Zniechęciło to krwiodawców do  tego stopnia, że drastycznie spadły zapasy centrum. W tym przypadku również sprawdził się elektroniczny długopis.

– Dla krwiodawców wszystko wróciło do normy, ale recepcjonistki mają mniej pracy – mówi Rafał Witkowski. – Sam przeprowadzam wszystkie egzaminy przy pomocy IC Pena.

Wróć do strony "Głosu Wielkopolskiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski