Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownie ZE PAK w Koninie: Sąd uchylił decyzję ministra klimatu i środowiska

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do skargi Greenpeace Polska oraz Fundacji Frank Bold. Decyzja ministra klimatu i środowiska udzielająca odstępstwa od unijnych przepisów zapobiegających zanieczyszczeniom powietrza przez elektrownie Pątnów I i Konin została uchylona. Sprawa wróci ponownie do ministra klimatu.

Zgodnie z przepisami unijnymi wynikającymi z tzw. konkluzji BAT elektrownie Pątnów I i Konin od 17 sierpnia 2021 r. miały przestrzegać nowych wymogów emisyjnych dot. szkodliwych dla zdrowia i życia substancji. W związku z tym w należących do Zygmunta Solorza-Żaka elektrowniach ZE PAK – Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin miały zostać zastosowane lepsze technologie ochrony środowiska. Jednak marszałek wielkopolski Marek Woźniak przyznał elektrowniom odstępstwo od bardziej rygorystycznych przepisów, a decyzję tą podtrzymał również minister klimatu Michał Kurtyka.

W przypadku Pątnowa I odstępstwo dotyczyło wyjątku dla emisji dwutlenku siarki oraz rtęci na okres 9 lat tj. do końca 2030 roku.

Emisje związków rtęci i dwutlenku siarki do powietrza mogą powodować setki przedwczesnych zgonów oraz zwiększać ryzyko udaru, raka płuc chorób serca i układu oddechowego u dorosłych, a także infekcji dróg oddechowych i zaburzeń rozwoju poznawczego u dzieci.

Skargę na tą decyzję złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Greenpeace oraz Fundacja Frank Bold, a ten uchylił decyzję. Oznacza to, że sprawa wróci ponownie do ministra Kurtyki.

– Cieszymy się, że szkodliwa dla zdrowia i życia decyzja ministra klimatu i środowiska przyznająca odstępstwo została uchylona. Od lat wskazywaliśmy, że ZE PAK powinien korzystać z najlepszych dostępnych technologii, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i na zdrowie mieszkańców. Koncerny energetyczne od dawna były świadome, że standardy emisji podlegają zaostrzeniu. Był czas, by się do tego przygotować. Domagamy się od ministra Michała Kurtyki podjęcia decyzji, która dostosuje emisje z elektrowni należących do spółki ZE PAK do obecnych standardów – komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska.

"Przyglądając się okolicznym jeziorom, nie sposób nie zauważyć, iż mamy do czynienia ze spadkiem poziomu wody w akwenach. Postanowiliśmy przyjrzeć się zbiornikom wodnym w najchętniej odwiedzanych miejscowościach turystycznych. Na pierwszy ogień poszedł Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin" - taki wstęp został opublikowany na łamach naszego portalu w maju 2020 roku. Już wtedy spadek poziomu wody w okolicznych jeziorach - widoczny zresztą gołym okiem - wywołał zaniepokojenie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja ma się kilka miesięcy później. --->

Dramatyczna sytuacja w Skorzęcinie. Znika jezioro! Wody nie ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski