Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci chcą pomóc policji. "Nie ma takiej potrzeby"

SAGA
Emerytowani policjanci dochodzeniówki, przejęci tym co dzieje się ostatnio w policji, zaproponowali młodszym kolegom pomoc. Wielkopolska policja nie jest nią zainteresowana.
Emerytowani policjanci dochodzeniówki, przejęci tym co dzieje się ostatnio w policji, zaproponowali młodszym kolegom pomoc. Wielkopolska policja nie jest nią zainteresowana. archiwum polskapresse
Emerytowani policjanci dochodzeniówki, przejęci tym co dzieje się ostatnio w policji, zaproponowali młodszym kolegom pomoc. Wielkopolska policja nie jest nią zainteresowana.

Tydzień temu Jerzy Jakubowski, były naczelnik Centralnego Biura Śledczego w Poznaniu, mówił, że w ramach wolontariatu on i jego znajomi byli dochodzeniowcy mogliby prowadzić zajęcia praktyczne dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w zbieraniu dowodów przestępstw.

CZYTAJ TAKŻE:
Myślenie policjantów nie sięga sali sądowej

"Starzy dochodzeniowcy" zastanawiali się także, w jaki sposób prowadzony jest nabór do tej służby, czy brane jest pod uwagę wykształcenie prawnicze, czy predyspozycje policjantów.

CZYTAJ TAKŻE:
To nie wina policjantów, że nie przygotowano ich do pracy

Zapytaliśmy o to w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

- Wszystkie osoby przyjęte do służby trafiają do pionu prewencji a następnie kierowane są na 6-miesięczny kurs podstawowy, w trakcie którego nabywają wiedzę m. in. z zakresu prawa karnego i procesowego. Później wszyscy przechodzą 2-miesięczny okres adaptacji zawodowej w oddziale prewencji a następnie trafiają do dalszej służby prewencyjnej - wyjaśnia Iwona Liszczyńska z KWP w Poznaniu. - Z policjantów tych rekrutowani są kandydaci do służby kryminalnej jak i dochodzeniowej.

Jak przekonuje policja, decydujące są cechy osobowe policjanta, jego predyspozycje oraz ocena przez przełożonych.
- Z czasem, wszyscy policjanci pracujący w pionie dochodzeniowym i kryminalnym kierowani są na przeszkolenie specjalistyczne. Kursy prowadzone są przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz Szkołę Policji w Pile. Od 2010 roku na kursy specjalistyczne z zakresu pracy dochodzeniowej zostało skierowanych prawie 780 wielkopolskich policjantów - wyjaśnia Iwona Liszczyńska.

KWP w Poznaniu podaje, że kursy specjalistyczne są jedną z wielu form szkolenia funkcjonariuszy pionu dochodzeniowego. - W ramach doskonalenia zawodowego prowadzone są szkolenia w komendach. Obecnie KWP w Poznaniu przygotowuje się do przeprowadzenia kompleksowych szkoleń dochodzeniowców w zakresie przeprowadzania czynności procesowych. Szkolenia prowadzone będą dwa razy w roku i odbędą się z udziałem sędziów, prokuratorów, adwokatów, lekarzy z Zakładu Medycyny Sądowej oraz policjantów w czynnej służbie z dużym doświadczeniem w pracy dochodzeniowej - podaje Iwona Liszczyńska.

Zatwierdzony jest też plan szkoleń dla policjantów z małym doświadczeniem, które będą prowadzone przez policjantów komendy wojewódzkiej. Do przeszkolenia wytypowano około 300 funkcjonariuszy.

- Zdaniem komendanta Krzysztofa Jarosza, liczba i zakres tych przedsięwzięć jest wystarczająca i nie ma konieczności angażowania policyjnych emerytów, których stan wiedzy z zakresu czynności dochodzeniowo-śledczych może nie uwzględniać zmieniających się z biegiem czasu przepisów i procedur - informuje Iwona Liszczyńska.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski