Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Emerycie i rencisto, sprawdź jak odliczyć ulgę...

  Emerycie i rencisto, sprawdź jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną i przekazać 1 procent podatku

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Od dochodu możemy odliczyć wydatki jakie ponosimy na cele rehabilitacyjne. W tym roku emeryt lub rencista prościej przekaże darowiznę 1 procenta na rzecz wybranej OPP
  Emerycie i rencisto, sprawdź jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną i przekazać 1 procent podatku
  Z ulg tych może skorzystać osoba, która została zakwalifikowana do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, ma rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo socjalną. Także ci, na których utrzymaniu pozostają niepełnosprawni: współmałżonek, dzieci własne lub przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9120 zł.
  Przepisy jako warunek odliczenia wydatków nakazują posiadanie orzeczenia o niepełno-sprawności ważnego w dniu dokonania wydatku.

  Co odliczymy?
  Odliczeniu podlegają wydatki poniesione m.in. na:
  • adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnospraw-ności
  • przystosowanie pojazdów mechanicznych
  • zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych (z wyjątkiem sprzętu AGD)
  • pobyt na turnusie rehabilitacyjnym lub na leczeniu oraz zabiegi rehabilitacyjne
  • opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa
  • utrzymanie przez osoby niewidome z I grupą inwalidzką psa przewodnika z certyfikatem psa asystującego (można odliczyć od podstawy opodatkowania w formie ryczałtu 2280 zł)
  • opiekę pielęgniarską w domu oraz usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa
  • tłumacza języka migowego
  • kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia
  • leki związane z niepeł-nosprawnością, zapisane przez lekarza specjalistę – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł
  • konieczny przewóz na niektóre niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
  • używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.


  Na jakiej podstawie?
  Wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane z środków PFRON lub NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Gdy były dofinansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą dofinansowania.
  W większości, wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Na dokumencie muszą być dane osoby, która będzie później odliczać tę kwotę.

  Dojazd własnym autem
  Ustawa pozwala odliczyć osobie niepełnosprawnej wydatki na dojazd na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne własnym samochodem osobowym. Niepełnosprawny I lub II grupy musi być jednak właścicielem lub współwłaścicielem auta.
  Obecnie fiskus (wynika to z informacji, które można znaleźć w internecie) uznaje jednak, że kwota ryczałtu 2280 zł jest kwotą maksymalną, natomiast wydatki poniesione na przewozy powinny być oszacowane przy pomocy tzw. stawki za kilometr, a wobec tego zwykle są one niższe niż odliczana w przeszłości pełna kwota 2 280 zł.
  Osoba odliczająca ryczałt za używanie auta do przejazdów na zabiegi lecznicze nie musi mieć dokumentów potwierdzających takie wydatki. Musi mieć jednak dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczych.

  1 procent dla OPP bez odrębnego zeznania
  Od zeszłego roku emeryci i renciści mogą łatwiej przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy, że skorzystają z nowego formularza PIT-OP – czyli oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku OPP. Jest on przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP.
  Do tej pory musieli oni składać zeznanie podatkowe, co mogło nastręczać pewne trudności, więc wiele osób z tego po prostu rezygnowało. Teraz, jeśli złożą PIT-OP, urząd skarbowy w ich imieniu przekaże wybranej organizacji odpowiednią kwotę.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo