Nasza Loteria

EMERYTURA: wysokość emerytury zależy od tablic. Zobacz, jaka emerytura tobie przysługuje

Milena Kochanowska
Sami musimy zdecydować, czy przejść na emeryturę czy pracować dalej na wyższe świadczenie
Sami musimy zdecydować, czy przejść na emeryturę czy pracować dalej na wyższe świadczenie 123 RF
Od kwietnia zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Sprawdź, czy warto być już emerytem. Tablice trwania życia ogłasza corocznie prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim, w formie komunikatu. Wyrażają one w miesiącach, wspólne dla kobiet i mężczyzn, średnie dalsze trwanie życia. Tablice te stanowią podstawę do obliczenia emerytur na nowych zasadach. Obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od nabycia prawa do emerytury do dnia naszej śmierci. Pomaga ustalić jak długo prawdopodobnie będziemy na emeryturze i równomiernie rozłożyć zgromadzone składki.

Emerytura przyznawana na nowych zasadach to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia przyszłego emeryta. Podstawą obliczenia jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie w ZUS-ie (od 1 stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.).

Żeby zapewnić realną wartość kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie w ZUS-ie, kapitał początkowy i zgromadzone składki są corocznie waloryzowane, czyli pomnożone przez wskaźnik waloryzacji ogłoszony dla danego roku. Kapitał początkowy to hipotetyczne odtworzenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przed 1999 r., czyli przed wprowadzeniem reformy ubezpieczeń społecznych. Jeśli ZUS nie obliczy go na podstawie dokumentów, które dostarczymy z wnioskiem, emerytura będzie niższa niż ta, która rzeczywiście przysługuje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiek emerytalny stopniowo się wydłuża i ostatecznie miał osiągnąć, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn 67 lat. Jednak już od października 2017 r. wiek ten zostanie obniżony i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wszystkie osoby, które 1 października będą miały ukończone te lata, będą mogły złożyć wniosek o emeryturę.
– Przejście na emeryturę to jednak możliwość, a nie obowiązek. Każdy indywidualnie zdecyduje, czy przejść na nią w wieku emerytalnym, czy pracować dłużej. System ubezpieczeń społeczny oparty jest bowiem na koncepcji zdefiniowanej składki, która zakłada, że im dłużej pracujemy, im wyższe składki płacimy i później przechodzimy na emeryturę, tym mamy wyższe świadczenie emerytalne – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W podjęciu decyzji, czy przejść na emeryturę teraz, czy może warto jeszcze trochę popracować i mieć wyższe świadczenie, pomogą nam doradcy emerytalni, którzy w połowie roku pojawią się w placówkach ZUS-u. Z ich porady będą mogły skorzystać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 12 miesięcy. Doradca udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomoże w skompletowaniu wniosku o przyznanie świadczenia. Przy pomocy kalkulatora emerytalnego wyliczy nam też prognozowaną emeryturę i zobrazuje jak ona się zmieni, gdy będziemy pracować dłużej. Żeby taka symulacja była wiarygodna, powinniśmy mieć wyliczony kapitał początkowy.

Którą tablicę zastosuje ZUS

Przy obliczaniu wysokości nowej emerytury wprowadzona została możliwość stosowania tablic dalszego trwania życia obowiązujących w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Wcześniej obowiązywał przepis, że liczy się tylko i wyłącznie tablica obowiązująca w dacie przejścia na emeryturę. Osoby przechodzące na emeryturę nie muszą więc tracić na wydłużaniu średniego dalszego trwania życia. Jeśli nawet zdecydują się przedłużyć aktywność zawodową o kilka lat, ZUS i tak zastosuje korzystniejszą tablicę trwania życia, z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast wszyscy ci, którzy mają już ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach, a z wnioskiem o jej przyznanie wystąpili później, gdy obowiązywała inna tablica niż w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, ale przed 1 maja 2015 r., mogą złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury. Jeżeli zastosowanie nowych tablic będzie korzystniejsze, ZUS przeliczy im świadczenie.

od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy państwo kłuca się o płeć czy złodziejstwo

Z
ZUS Jelenia Góra

Ja przeszłam na emeryturę w lipcu, a pracownik ZUS wyliczył mi emeryturę z dniem 30 czerwca. Ciekawe co? Poszłam do obsługi klienta, to mi powiedzieli, że składki nie były zaksięgowane i mam poczekać. Kiedy poczekałam do mi nie dopisali, bo podjęłam pracę na pół roku. Jak poszłam drugi raz to mi powiedzieli, że sę mogę.. bo i tak żadem prawnik nie zna się na przepisach ZUS.

ś
świeżo upieczona emerytka
Pani Danuto.... jestem tego samego zdania
d
dpawlak
Po pierwsze: osoba i mężczyzna to są nieco inne pojęcia. Osobami są również kobiety, a te żyją statystycznie dłużej to ładnych parę lat. U nas wylicza się średnią nie różnicując płci. Po drugie średnia długość życia (minus wiek przejścia na emeryturę) to nie to samo co średnia spodziewana długość życia na emeryturze. Do tej pierwszej wlicza się również zmarłe noworodki i chociaż śmiertelność małoletnich jest mała to jednak obniża średnią. Jeśli jednak ktoś dożył do emerytury to wiadomo że nie zmarł jako noworodek, inaczej po prostu się taki parametr liczy, niestety dziennikarze mają o tym blade pojęcie i zestawiają różne parametry.
L
Leszek
Kiedy wyliczali ci pierwszy raz emeryturę prognozowali, że będziesz ją pobierał przez 206 miesięcy, teraz długość życia wzrosła więc będziesz pobierał emeryturę dłużej. A więc z tego powodu będziesz miał niższe wypłaty miesięczne .
L
Leszek
Od paru lat zmagam się z nowotworem . Pracuję jeszcze mimo wieku emerytalnego. Ostatnio ZUS przeliczył mi niską emeryturę (ponad 40 lat pracy) stosując aktualną tabelę przeżycia - wyszło im 198 miesięcy. Pocieszające bo powinienem przeżyć 84 lata . Jednocześnie GUS podaje średnią długość życia mężczyzn w Polsce na 73,4 roku. Tylko 10 lat mniej.
L
Leszek
W tabeli długości życia stosowanej przez ZUS 2018 możemy przeczytać, że długość życia osoby w wieku 67 lat wynosi około 195 miesięcy co czyni ok 16 lat - (67+16 = 83) . Jednocześnie Gus podaje aktualną średnią długość życia mężczyzn w Polsce w wysokości 73.9 lat. To prawie 10 lat mniej. Do przeliczenia emerytury stosuje się tą wyższą liczbę . Skąd te różnice.
p
paż
To może WSZYSCY którzy otrzymują emeryturę w wysokości ok 1500zł jako emeryturę niegodną powinni wskoczyć do sejmu i blokować ten urząd aż dostaną godziwą emeryturę tak jak zrobili Ci co są osobami niepełnosprawnymi bo im się należy ,A czy osobom po przepracowaniu ok 40 iwięcej lat nie należy się godziwe życie?
D
DanutaS
Jezeli od tablic powinna zalezec nasza emerytura to liczba przewidywanych lat zycia musi być taka sama w chwili obliczania kapitalu ( gdy sie mnozy) i w chwili obliczania emerytury ( gdy sie dzieli). u mnie pomnożono przez 206 srodki, ktore przcowaly wiele lat na moją emeryture a poddzielono przez 256....w chwili osiagniecia wieku emerytalnego...I jak się to ma do sprawiedliwosci ...
D
DanutaS
Zachecam do przeczytania mojego wpisu jak w RP oblicza sie kapitał a potem emeryture. Gdy zapytałam w ZUS - zobaczyłam wielkie oczy kierowniczki - i odp. takie sa przepisy a oni musza je stosować. Bład tkwi nie w ZUS ale w niekorzystnych dla ludzi ustawach ....zwyczaj nie okradających emerytow...
D
DanutaS
Czy to zgodne z Konstytucja RP, że w chwili obliczania kapitału początkowego mnoży się przez przez 206 m.cy/, bo wtedy taki przewidywano wiek dalszego trwania zycia/ a w chwili obliczania emerytury dzieli przez cyfrę wyższą tj. 256 w moim wypadku., bo długość życia się zwiększyła. W ten sposób zwyczajnie ludzie są okradani a ich emerytury sa zaniżane. Obie cyfry powinny być takie same.!!! Obliczana na dotychaaczasowych zasadach emerytura to zwyczajna RULETKA. Potrafię liczyć... Kwota bazowa do kapitału mnożona przez 256 byłaby dużo wyższa i ona przeciez pracowala cały czas...byłaby wyższa emerytura. To zwyczajna niesprawiedliwość. Czy ktoś wyprowadzi mnie z błędnego myslenia? ....bo mam zamiar nadac bieg sprawie o niezgodne z Konstytucją przepisy mające wpływ na wysokość emerytury.
w
wa,zka
dlaczego ZUS bierze średnią długość życia przy wyliczaniu emerytury o ile /wg. GUS/wiadomo że kobiety zyją 6 lat dłużej, jest to oszustwo i okradanie ze strony ZUS w stosunku do mężczyzn
B
Basia 1928
Urodziłam 3 synów , byłam na urlopach wychowawczych i na L4 jak chorowały dzieci . Mój mąż .,,zostawił nas do młodszej laski. On , ma pełną emeryturę , a ja tylko to co obliczyli. I panowie się dziwują dlaczego................no bajka za darmo dostajemy my kobiety. A ja, wniosłam dla państwa 3 super mężczyzn , aby pracowali na emerytów.
Z
Zygmunt
Skoro mężczyżni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 60 lat, to dlaczego tablice dalszego trwania życia na emeryturze są wspólne dla kobiet i mężczyzn, tym bardziej, że mężczyzni żyją zdecydowanie krócej od kobiet. jest to zdecydowanie krzywdzące dla mężczyzn.
Moim zdaniem tablice powinny być osobne dla kobiet i mężczyzn.
o
ooo
zwykłe złodziejstwo - wiek emerytalny jest rózny, dodatek dla pracujących kobiet w wieku emerytalnym 8% rocznie powoduje, ze w wieku 65 lat na tym samym stanowisku emerytura kobiety bedzie o około 50% wyzsza (8 x 5 lat) , a mimo ze facet bedzie zył krócej to tablice trwania życia dla obu płci są takie same. Zero logiki, zwykłe partyjne złodziejstwo, a mężczyźni stają sie obywatelami drugiej kategorii
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski