Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura: Zwrot nadpłaconego podatku odda ZUS. Sprawdź, kiedy spodziewać się zwrotu pieniędzy za 2019 rok

RED
Emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku z tytułu podniesionej kwoty wolnej.
Emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku z tytułu podniesionej kwoty wolnej. Pixabay.com
Emeryci wkrótce powinni otrzymać zwrot nadpłaconego w 2019 roku podatku. Najwięcej mają otrzymać ci emeryci, którzy otrzymują najniższe świadczenia. W wielu przypadkach dodatek do marcowej emerytury może wynosić nawet kilkaset złotych. Korzystnie na wysokość zwrotu podatku wypływało m. in. dwukrotne podnoszenie kwoty wolnej.

O sprawie pisze "Fakt". Przypomina, że kwotę wolną od podatku podniesiono dwukrotnie - w 2017 i 2018 roku. Ostatecznie wynosi ona 8 tysięcy złotych. Od zarobionych pieniędzy nadal odciągany był comiesięczny podatek i dopiero rozliczenie PIT sprawia, że nadpłata zostaje zwrócona. Jednak w przypadku emerytów - należności oddaje ZUS.

Czytaj również: Emerytura i renta bez podatku i składki zdrowotnej? Sejm zdecydował: projekt nie został odrzucony. Czy emerytury i renty wzrosną w 2020 r.?

Sprawdź też:

Dodatek do emerytury 2020. Ile wyniesie zwrot podatku?

W tym roku zwrot podatku ma dotyczyć mniejszej grupy świadczeniobiorców. Wszystko przez przyznanie trzynastek czy obniżenie stawki PIT. ZUS wyliczył, że najwięcej, bo blisko 60 proc. emerytów mających nadpłatę otrzyma zwrot w granicach od 201 do 500 zł. U 20 proc. emerytów i rencistów będzie to poniżej 200 zł, a u 6 proc. - powyżej 500.

Zwrot podatku jest przyznawany automatycznie i doliczany do emerytury lub renty z marca 2020 r. Skąd wiadomo czy nas dotyczy? Żeby to ustalić należy zerknąć na rozliczenie podatkowe za 2019 rok, które ZUS rozesłał jakiś czas temu.

Zobacz też: Podwyżka emerytur od marca 2020. Ile? Jaka będzie waloryzacja emerytur oraz rent. Emerytura bez podatku, stażowa i 13. emerytura

Zobacz też:

Emerytura przeciętnej kobiety będzie o wiele niższa niż świadczenie jej rówieśnika płci męskiej. Niektóre pracownice musiałyby odkładać nawet 90% swoich zarobków, aby mieć świadczenie emerytalne w wysokości ostatniej pensji - alarmują eksperci firmy Expander. Zobacz, jaką część dochodów należałoby przeznaczyć na emeryturę, aby zachować na starość obecny standard życia.

Emerytura w wysokości pensji? Jak oszczędzać pieniądze, żeby...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski