Emerytury 2020: od marca podwyżka? Ile? Jaka będzie waloryzacja emerytur oraz rent. Emerytura bez podatku, stażowa i 13. emerytura

RED

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Renty i emerytury czekają zmiany. Czy w 2020 roku zostanie wprowadzona emerytura i renta bez podatku? Sprawdź wszystko to, co należy wiedzieć o emeryturach w 2020 roku. Emerytów i rencistów czeka podwyżka, czyli waloryzacja rent i emerytur od 1 marca 2020. Ile wyniesie? Według przyjętej ustawy emeryci dostaną podwyżkę w wysokości minimum 70 złotych brutto. Z kolei najniższa emerytura i renta ZUS wzrośnie do 1200 złotych. Dodatkowo kolejny raz w tym roku zostanie przyznana 13. emerytura. W 2020 roku trzynastka będzie wyższa niż rok wcześniej. Zobacz komu przysługuje dodatkowa, wyjątkowa emerytura. Co z wcześniejszą emeryturą, a także jakie są szanse, że obywatelski projekt ustawy "Emerytura bez podatku" zostanie przyjęty przez Sejm? 23.01.2020 posłowie w Sejmie zdecydowali, że projekt powinien trafić do odpowiednich komisji, gdzie będzie można nanieść odpowiednie poprawki. Kiedy zapadnie decyzja o zwolnieniu emerytów z podatku?

Rok 2020 przyniósł duże zmiany w emeryturach i rentach. A te mogą być jeszcze większe z powodu obywatelskiego projektu ustawy, który będzie rozpatrywany przez Sejm. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o emeryturach i rentach w 2020 roku. W tekście znajdziesz informacje o emeryturze bez podatku, waloryzacji rent i emerytur, 13. emeryturze, emeryturze dla stulatka czy zasadach przejścia na emeryturę oraz pracy za granicą a emeryturze.

Emerytura i renta bez podatku i składek zdrowotnych. Projekt w Sejmie

W środę, 22 stycznia 2020 roku posłowie głosowali nad projektem ustawy, który wprowadziłby poważne zmiany w zasadach pobierania emerytur i rent. To obywatelski projekt ustawy "Emerytura bez podatku". Podpisało się pod nim ponad 100 tysięcy Polaków. Co miałoby się zmienić?

Od emerytur i rent nie byłyby odejmowane składki zdrowotne (chociaż nadal przysługiwałoby prawo do opieki medycznej) oraz podatek dochodowy PIT.

Obecnie odliczany od emerytury i renty podatek wynosi 17 proc. Łącznie, w zależności od wysokości emerytury czy renty, dodatkowe pieniądze wynosiłyby średnio kilkaset złotych. Z tych emeryci mogliby np. łatwiej wykupić leki czy opłacić rachunki.

Sprawdź też:

Po ewentualnych zmianach emerytura netto, wynosiłaby dokładnie tyle samo co jej wartość brutto. Przykładowo - jeśli ktoś ma prawo do emerytury wysokości 2000 złotych, to do ręki dostawałby właśnie tyle.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za wprowadzeniem emerytury i renty wolnej od podatku?

Emerytura i renta bez podatku to pomysł PSL, chociaż zebrano pod nim podpisy i złożony został jako obywatelski projekt ustawy. Czy ma szansę na akceptację posłów i przejście przez Sejm?

Czytaj więcej: Emerytura i renta bez podatku i składki zdrowotnej. Jak zagłosuje Sejm w sprawie obywatelskiego projektu?

13. Emerytura i renta 2020. Komu przysługuje i jakie wysokości jest trzynastka w 2020 roku?

13. emerytura i renta, czyli popularna "trzynastka" to dodatkowe świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. W 2019 roku była wypłacana w wysokości 1100 złotych brutto.

W 2020 roku 13. emerytura będzie wynosić 1200 złotych brutto, ale "do ręki" emeryci i renciści otrzymają 981 złotych.

Z ustawy wynika, że na dodatkowe świadczenia w 2020 roku przeznaczone zostanie 11,75 mld zł. Wsparcie otrzyma ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Żeby dostać trzynastkę nie trzeba składać żadnego wniosku. W 2019 roku 13. emerytura i renta była wypłacana na przełomie kwietnia i maja.

Czytaj więcej: 13. EMERYTURA I RENTA. Kiedy wypłata? Czy emeryci i renciści dostaną "trzynastkę" w 2020 roku? Ile wyniesie 13. emerytura w tym roku

Podwyżka rent i emerytur 2020. Jaka waloryzacja emerytury w 2020 roku?

Jak co roku - w marcu emerytów i rencistów czeka waloryzacja świadczeń. W 2020 roku podwyżka rent i emerytur ma wynieść 3,24 procent. Wszystko dlatego, że budżet na 2020 rok zakłada waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych na poziomie 103,24 proc.

Niewykluczone jeszcze, że ten wskaźnik się zmieni. Ostateczne wyliczenia i wartość waloryzacji poznamy w lutym 2020 roku. Podwyżki rent i emerytur nastąpią w marcu 2020. Minimalna podwyżka wyniesie 70 złotych brutto dla emeryta i rencisty.

Najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca z 1 100 zł do 1 200 zł. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – wzrośnie do 900 zł.

Dowiedz się więcej: Emerytury 2020: podwyżka emerytur i rent. Waloryzacja kwotowa czy procentowa? O ile wzrosną świadczenia z ZUS od marca 2020?

Emerytura dla stulatka. Jak się o nią ubiegać i ile wynosi?

W Polsce pobiera ją obecnie blisko dwa tysiące osób. Chodzi o dodatkową emeryturę dla 100-latków z ZUS. To świadczenie honorowe przyznawane przez prezesa ZUS.

Sprawdź też:

Jest wypłacane co miesiąc i wynosi 100 procent kwoty bazowej, która aktualnie wynosi nieco ponad cztery tysiące złotych.

Z tego potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Żeby otrzymać emeryturę dla stulatka nie trzeba składać wniosku. Jest przyznawana z urzędu. Chyba, że zainteresowany nie pobiera znikąd emerytury lub renty. Wtedy należy złożyć wniosek.

Czytaj więcej: Emerytura z ZUS dla stulatka. Świadczenie dla stulatka. Ile wynosi wyjątkowa emerytura 100-latka, jak się o nią ubiegać?

Wcześniejsza emerytura i zmiany w wieku emerytalnym. Co jest w planach?

Obecnie, żeby przejść na emeryturę należy osiągnąć wiek emerytalny wysokości 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydent Andrzej Duda mają plan, by zmodyfikować zasady przechodzenia na emeryturę.

Przysługiwałaby ona po odpracowaniu konkretnej liczby lat stażu pracy. Na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego można by przejść nawet w wieku 53 i 58 lat. Jednak to możliwe jest tylko wtedy, gdyby w bardzo wczesnym wieku rozpoczęło się pracę.

Dlaczego? Prawo do emerytury przysługiwałoby po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat w przypadku kobiet.

Sprawdź: Emerytura dla kobiet od 53 lat, dla mężczyzn od 58 [ZASADY, PRZEPISY] Ważny jest staż pracy. PiS i Andrzej Duda chcą zmian

Praca za granicą a emerytura. Sprawdź ile musisz pracować

Po osiągnięciu konkretnego stażu pracy pracując za granicą w kraju Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego przysługuje emerytura. Gwarantują to wspólne dla państw członkowskich przepisy z zakresu systemów zabezpieczenia społecznego.

Sprawdź ile musisz pracować, żeby dostać emeryturę za granicą:

Praca za granicą a emerytura 2020. Sprawdź, po ilu latach pr...

Zobacz też:

Dłuższy urlop za staż pracy 2020: za co przysługuje pracowni...

Sprawdź też:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roman

Złodziejskie podejście emerytury bez podatku źle bo jedni dostaną za dużo a drudzy za mało bganda łobuzów oni tylko dostają tyle ile potrzebują a ile jest tych z 4000zl emerytury 1% z 6 milionów. A was jest 700 osób z senatem i wszyscy macie po 12000zl bez podatku na rękę i uważacie ze w porządku pytam się za co może właśnie to jest niesprawiedliwe i czas zrezygnować z tak wysokich apanaży.

g
gość

PiS daje podwyżki co najmniej po 500 zł a emerytom ochłapy. Pamiętajmy o nich przy wyborach

G
Gość

Nie licze na żadne podwyżki bo to tylko kiełbasa wyborcza. Z mojej emerytury nie da się utrzymać, dlatego zakasuje rękawy i jadę do Niemiec z promedica dorabiać. Na opiekunkę nie trzeba mieć 20 lat, wręcz doświadczenie jest doceniane. Ile dam rade, tyle podziałam.

G
Gość

Kolejna obiecanka przedwyborcza. Po wyborach wycofują jak te 500, 300 itp obiecanki. Byle wygrać wybory.

G
Gość

ZUS to jawne złodziejstwo !!!! Oni wiedzą ile kto będzie żyć i na tej podstawie wyliczają emerytury.

R
Robert

Jak dla siebie sprawę by załatwili w jedną dobę a jak dla ludzi to się muszą nagimnastykować.

G
Gosciu

Nie dajcie ludziom ochłapów i nie psujcie młodych przyszłych emerytów bo jak oni to widzą to dojdą do wniosku czy się śpi czy się leży to się tysiąc 13 tki należy. Wy nie bierzcie podatku od emerytur to jest sprawiedliwe wyjście a nie płaćcie rządnych 13,14tek i nie wypaczajcie sprawy.

G
Gość

Okrada PiS i zrobił z emerytów i rencistów zebraków dla Pisu ci ludzie się nieliczą tak ich poniżają.

G
Gość

dziwne a skąd wezmą środki na 500 nigdy to nie przejdzie

O
Opinie
23 stycznia, 21:22, Zbigniew:

Głosuję (moja Rodzina i znajomi też) w każdych Wyborach na Partię, która będzie za Emerytura i i Rentami bez Podatku!.

25 stycznia, 6:18, Senior:

Moja rodzina i wszyscy bliscy znajomi również...!

25 stycznia, 17:51, JMZ:

Moja Rodzina i znajomi też...

Związek emerytów i rencistów również za tym. Renty i emerytury bez podatku.

G
Gość
25 stycznia, 20:37, Gość:

WIĘCEJ NIŻ PEWNE ,ŻE EMERYTURY... BEZ PODATKU NAM NIE DADZĄ .... DLATEGO ,ZE KASA JEST POTRZEBNA NA 500 PLUS. LECZ MY EMERYCI ZAGŁOSUJEMY W MAJU ODPOWIEDNIO!!!!

Tak

B
Babcia
26 stycznia, 16:38, Emerytka:

Całe życie ciężko pracowałam. Wychowała syna. Nikt mi w niczym nie pomagał. Przepracowala 40 lat. Cały urlop wykorzytywalam na chorobę dziecka. Odciagali z wynagrodzenia podatki i ZUS. Teraz jeszcze potracaja mi podatek i zdrowotne. Może w końcu młodzi ludzie trochę popracuja i zapłacą ZUS i podatki bo Oni nie wiedzą co to znaczy praca.

Musi być na 500 plus nierobów.

G
Gość

Głos Wielkopolski-emerytura bez podatku wstyd to pisać. Poważna gazeta a sięga dna wstyd.

J
Jan Bez Ziemi

Mdli mnie od tego biadolenia i narzekania na Rządy jakie by nie były. Spójrzcie na siebie, a nie szukać przyczyn wokół. Było solidnie i długo pracować a zobywć wcześniej wiedzę i umiejętności. Szkoda mi jedynie chorych i pokrzywdzonych przez los, bo Ci mieli niewielki wpływ na wysokość swojego świadczenia

E
Emerytka

Całe życie ciężko pracowałam. Wychowała syna. Nikt mi w niczym nie pomagał. Przepracowala 40 lat. Cały urlop wykorzytywalam na chorobę dziecka. Odciagali z wynagrodzenia podatki i ZUS. Teraz jeszcze potracaja mi podatek i zdrowotne. Może w końcu młodzi ludzie trochę popracuja i zapłacą ZUS i podatki bo Oni nie wiedzą co to znaczy praca.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3