Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EMERYTURY 2021: Na emeryturę w czerwcu? Będą zmiany w zasadach wyliczania emerytur

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Po zmianach nikt nie będzie już musiał się zastanawiać kiedy w ciągu roku najkorzystniej przejść na emeryturę, a "czerwcowi emeryci" nie będą poszkodowani
Po zmianach nikt nie będzie już musiał się zastanawiać kiedy w ciągu roku najkorzystniej przejść na emeryturę, a "czerwcowi emeryci" nie będą poszkodowani Pixabay
Rząd zapowiada zmiany dotyczące tak zwanych emerytur czerwcowych. 11 maja przyjął projekt o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Wszystko wskazuje więc na to, że na emeryturę będzie można przechodzić w każdym miesiącu, także w czerwcu, bez obaw, że nasze świadczenie będzie niższe.

Do tej pory, z wyjątkiem zeszłego roku, osoby, które kończyły pracę w czerwcu i w tym miesiącu przechodziły na emeryturę, otrzymywały niższe świadczenie. Dlaczego?

Trwa głosowanie...

CZY WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ WYDŁUŻONY DO 67 LAT?

1 czerwca każdego roku dokonywana jest bowiem roczna waloryzacja składek zapisanych na koncie w ZUS. Jeżeli więc składaliśmy wniosek o emeryturę w czerwcu, nasze składki roczne i kapitał początkowy były objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodziły jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli poczekaliśmy ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej obejmowała nas w minionych latach jeszcze waloryzacja za jeden kwartał.

Czytaj koniecznie: Emerytury 2022 bez podatku, waloryzacja i trzynastki. Ile pieniędzy dostanie emeryt w 2022 roku?

- ZUS postulował zmianę przepisów od bardzo dawna. Udało się ją wprowadzić w ubiegłym roku na mocy ustawy covidowej - mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Obecny projekt zakłada wpisanie tej zasady na stałe do naszego systemu prawnego. Projektowane przepisy pozwolą na zastosowanie nie tylko rocznej, ale i kwartalnej waloryzacji zebranych składek oraz kapitału początkowego przy ustalaniu wysokości emerytury na wniosek złożony w każdym miesiącu.

Nikt więc nie będzie już musiał się zastanawiać kiedy w ciągu roku najkorzystniej przejść na emeryturę, a "czerwcowi emeryci" nie będą poszkodowani.

Sprawdź również: Na co może sobie pozwolić przeciętny polski emeryt?

Nowelizacja ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur trafiła już do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Choć wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed mówił, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych nowe rozwiązanie będzie obowiązywało od 1 czerwca tego roku, na razie nic pewnego na ten temat nie wiadomo. Jedynie tyle, że jeśli nie w tym roku, to wejdzie ono w życie na pewno w roku 2022.

- Jak tylko nowe przepisy wejdą w życie, będziemy je stosować - podsumowuje rzeczniczka ZUS i zachęca do kontaktu z zusowskimi doradcami emerytalnymi, którzy pomoga nam we wszystkich kwestiach dotyczących przejścia na emeryturę.

Wniosek o emeryturę można wycofać

Warto też wiedzieć, że jeśli nawet już złożyliśmy wniosek o emeryturę, możemy go jeszcze wycofać. Mamy taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS, to znaczy w ciągu 30 dni od odebrania decyzji emerytalnej.

Na 2022 rok rząd w ramach Polskiego Ładu przygotowuje szereg zmian. Mają one dotyczyć przede wszystkim seniorów z najniższymi emeryturami, a także rodziców, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci. Co dokładnie się zmieni? Jakie są propozycje rządu dla obywateli? Przedstawiamy najważniejsze informacje. Szczegóły na kolejnych stronach ---->

Emerytury bez podatku, nowe 500 plus, kolejne "trzynastki" -...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski