18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Emerytury: Co wybrać - ZUS czy OFE? Mamy trzy miesiące na decyzję

Monika Kaczyńska
ZUS czy OFE - pora zdecydować
ZUS czy OFE - pora zdecydować Adam Nocoń
Przez najbliższe trzy miesiące Polacy odprowadzający składki emerytalne muszą podjąć decyzję - czy w dalszym ciągu chcą oszczędzać na emeryturę w ZUS i Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Brak jakichkolwiek działań sprawi, że 100 proc. składki trafi do ZUS.

Już teraz na specjalnych subkontach w ZUS leży ponad połowa pieniędzy zgromadzonych przez płacących składki w OFE. Zostały one przekazane na początku lutego z mocy ustawy.

Decyduj o 2,92 proc. pensji
Składka emerytalna odprowadzana co miesiąc stanowi 19,52 pensji. Obecnie 12,22 proc. trafia na konto w ZUS, 7,3 proc. do 30 kwietnia 2011 roku wpływało na rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym.
1 maja 2011 roku ZUS utworzył każdemu z ubezpieczonych specjalne subkonto. Na nie trafiało 5 proc. zarobków, 2,3 proc. - na konto w OFE. Od 1 stycznia 2013 roku do OFE wpływało - 2,8 procent zarobków, na subkonto w ZUS - 4,5 procent.Od 1 stycznia 2014 roku udział składki kierowanej do OFE wzrósł do 3,1 procent, a na subkonto w ZUS zaczęło trafiać 4,2 procent. Od 1 lutego 2014 r. do OFE przekazywanych jest 2,92 procent składki, na subkonto w ZUS - 4,38 procent składki oraz na indywidualne konto w ZUS - 12,22 procent.

Od 1 sierpnia także tak czy inaczej do ZUS trafi przynajmniej 16,6 proc. zarobków , z tym, że 4,38 proc. na specjalnie utworzone subkonto.

Decyzja obywatela będzie dotyczyła więc jedynie pozostałych 2,92 proc. pensji.

OFE nie dla wszystkich
O tym, czy pozostać w OFE czy oszczędzać jedynie w ZUS mogą decydować ci, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało więcej niż 10 lat.

Składki tych, którym do emerytury została dekada lub mniej trafią w całości do ZUS.

Składki osób, które zdecydują się pozostać w OFE też koniec końców trafią na subkonta w ZUS. Fundusze będą zobowiązane do stopniowego przekazywania ich na 10 lat przed emeryturą.

Jak zostać w OFE?
- Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, muszą złożyć "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do OFE oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych" - podkreśla Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa I Oddziału ZUS w Poznaniu. - Oświadczenie oraz obie informacje są udostępniane w placówkach ZUS oraz na stronach internetowych: pue.zus.pl i www.zus.pl/reformaOFE, na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Pobierz oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE

Wypełniając oświadczenie, można skorzystać z okazji i za jednym zamachem zmienić Otwarty Fundusz Emerytalny. ZUS poinformuje o tym fundusz, do którego chcemy się przenieść, a ten prześle do domu umowę. Później trzeba ją podpisać i odesłać.
Wypełnić i co dalej?
Wypełnione oświadczenie trzeba jeszcze w terminie do 31 lipca dostarczyć do dowolnej placówki ZUS - osobiście, za pośrednictwem poczty (wtedy za datę złożenia oświadczenia będzie uznana data stempla pocztowego), a także elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych - pue.zus.pl. Kto jednak wcześniej nie korzystał z tej platformy nie uniknie wizyty w ZUS. Po zarejestrowaniu się na stronie pue.zus.pl ubezpieczony musi udać się do ZUS i potwierdzić założenie konta.

- Oświadczenie można złożyć też przy pomocy konsultanta Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS oraz 24 godziny na dobę w urzędomatach w wybranych placówkach ZUS - informuje Nowicka.

Chcesz do ZUS? Nie rób nic
Brak decyzji to też decyzja. Kto do 31 lipca ubezpieczony nie dostarczy do ZUS deklaracji w sprawie pozostania w OFE - wybierze oszczędzanie na emeryturę wyłącznie w ZUS. Na utworzone tam subkonto trafi 7,3 proc. zarobków.

Dziedziczenie - bez różnicy
Zarówno pieniądze zgromadzone na subkontach w ZUS, jak i na kontach w Otwartych Funduszach Emerytalnych podlegają dziedziczeniu na takich samych zasadach.

Jeśli ubezpieczony nie dożyje emerytury bądź umrze w ciągu trzech lat od przejścia w stan spoczynku pieniądza zgromadzone w OFE lub na zusowskim subkoncie trafią do współmałżonka, uposażonego (osoby wskazanej przez ubezpieczonego) lub wejdą w skład spadku.

Decyzja nie na zawsze
Decyzja o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS nie jest nieodwołalna. Jednak będzie można ją zmienić jedynie w czasie tzw. okienek transferowych. Najbliższe zostanie otwarte za dwa lata - między 1 kwietnia, a 31 lipca 2016 roku. Kolejne będą otwierane w tych samych miesiącach co cztery lata, a więc w 2020, 2024, 2o28 roku i kolejno co cztery lata.
Możliwość skorzystania z okienek transferowych będą mieli ci, którym w chwili ich otwarcia zostało do emerytury więcej niż 10 lat.
Gdzie są urzędomaty?
Z urzędomatów można korzystać przez całą dobę . Oto spis w Wielkopolsce:
- Inspektorat w Gnieźnie
- Inspektorat w Kaliszu
- Inspektorat w Koninie
- Inspektorat w Kościanie
- Inspektorat w Lesznie
- Inspektorat w Nowym Tomyślu
- Oddział w Pile
- I Oddział w Poznaniu
- II Oddział w Poznaniu
- Inspektorat w Poznaniu
- Inspektorat w Szamotułach
- Inspektorat w Śremie

W urzędomacie można złożyć oświadczenie zarówno w formie papierowej, jaki i elektronicznej. Są wyposażone w komputer, jak i podajnik dokumentów. Umożliwiają m.in. dostęp do portalu PUE oraz połączenie się z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Jak wybiorą znani Wielkopolanie?

Jarosław Lange (szef "S")
Nie zamierzam wykonywać żadnego ruchu, co oznacza, że przejdę z automatu do ZUS. Skutecznie rozmontowano system dwufilarowy. Jak ktoś zostanie w OFE, to i tak składka będzie symboliczna. Skoro II filar ma być symboliczny, to przestaje mnie to interesować. Z wiadomych powodów, ratując budżet państwa, powrócono do starego systemu. I tak przyszły rząd musi rozwiązać problem emerytur.

dr Agnieszka Ziomek (UEP)
W naszej katedrze doktorat robiła osoba związana z ZUS i rekomendowała, aby zostać w ZUS. Jest polityczna tendencja zmierzająca do likwidacji prywatnych funduszy emerytalnych w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu najbliższych lat. Pieniędzy na rynku będzie tak mało, że rozwiązaniem nie będą OFE, a fundusze inwestycyjne. Myślę, że było to mówione w trosce o klientów, i też skłaniam się ku takiej decyzji.
Maks Kraczkowski (PiS)
Skłaniam się do pozostania w OFE, ale decyzji nie podejmę od razu. Będę obserwował jaki jest odpływ klientów z OFE i czy te instytucje będą w stanie zarządzać pieniędzmi. ZUS wielokrotnie zmieniał zasady wypłacania emerytur w ciągu ostatnich lat i ten system nie daje gwarancji, że to się zmieni. W OFE wiem do czego jestem zobligowany i jakie będę miał z tego tytułu profity. Niepokoi mnie, że rząd sięgnął po pieniądze z OFE.

Andrzej Głowacki (DGA)
Wybierając między dwoma możliwościami zdecydowałbym się na ZUS. Po pierwsze pieniądze tam zgromadzone są pod kuratelą państwa, co gwarantuje im bezpieczeństwo. W ZUS-ie pojawią się menadżerowie, którzy będą zarządzać tymi pieniędzmi nie gorzej niż OFE. Poza tym oburza mnie, że OFE za kupowanie głównie obligacji pobierały 4 proc. opłat. Zyskały znacznie więcej niż ubezpieczeni.

Jakub Rutnicki (poseł PO)
Biorąc pod uwagę mój wiek i staż pracy oraz, że przede mną ponad 30 lat pracy i mogę trochę uzbierać na indywidualnym koncie emerytalnym, to skłaniam się do wyboru i odkładania na emeryturę w OFE i ZUS. Taką decyzję podjąłem biorąc pod uwagę demografię. Gdybym miał ponad 50 lat, to ani sekundy bym się nie zastanawiał i całość pieniędzy odkładał w ZUS.

dr Ryszard Stefański
Zostaję w OFE i wypełnię odpowiednie dokumenty w najbliższym czasie. Jednak przyznaję, że choć jestem ekonomistą ta decyzja ma charakter ideologiczny. Nie podoba mi się ta zmiana, nie podoba mi się, że utrudnia się nam pozostanie w OFE. Nie analizowałem sprawy głębiej pod kątem ekonomicznym, bo chodzi tu o tak małą część składki, że nie będzie miała realnego wpływu na wysokość emerytury.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
ig
przeciez "rudy" spowoduje obowiazek pracy do smierci!pamietajcie o tym,przy urnach wyborczych.
Dodaj ogłoszenie