Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury dla pracujących za granicą

Milena Kochanowska
Dowiedziałam się, że mogę ubiegać się o zwrot składek za okres pracy w Anglii. Jeżeli dostanę te pieniądze, czy będzie mi przysługiwała angielska emerytura? Jestem młodą osobą pracującą w Irlandii. Jakie dokumenty od zagranicznych pracodawców będą mi potrzebne przy ubieganiu się w przyszłości o rentę czy emeryturę? Na te i inne pytania odpowiada Eliza Jankowska z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu.

Pracowałem w Polsce, we Francji i Hiszpanii. Czy w każdym z tych państw muszę składać wnioski o emeryturę i kto będzie mi ją wypłacał?
- Wniosek o emeryturę można zgłosić za pośrednictwem polskiej instytucji ubezpieczeniowej. Skompletowany wniosek zostanie przekazany do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, w których byliśmy zatrudnieni. Możliwe jest, że po spełnieniu odpowiednich warunków dostanie pan trzy niezależne świadczenia.

Czy do wniosku o świadczenie z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą muszę składać dodatkowy formularz?
- W przypadku państw członkowskich UE, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii należy dodatkowo wypełnić punkt 7. formularza unijnego E 207 PL i czytelnie go podpisać. Jeśli zaś staramy się o świadczenia z USA, Kanady, Korei Południowej lub Australii, musimy wypełnić przewidziane do tego druki dostępne w placówkach ZUS-u.

Dowiedziałam się, że mogę ubiegać się o zwrot składek za okres pracy w Anglii. Jeżeli dostanę te pieniądze, czy będzie mi przysługiwała angielska emerytura?

- Jeżeli składki zostaną osobie ubezpieczonej zwrócone, nie będzie ona mogła w przyszłości ubiegać się o emeryturę z tego państwa.

Co się stanie z moją emeryturą, jeśli wyjadę na stałe do córki, do Szwecji?

- Emerytura nadal będzie pani wypłacana. Będzie musiała pani jedynie wskazać ZUS-owi formę jej przekazu. Może być przesyłana na rachunek bankowy w Szwecji, wypłacana w Polsce do rąk osoby upoważnionej, bądź na pani konto bankowe. Przed wyjazdem warto też zadbać o uzyskanie formularza z Narodowego Funduszu Zdrowia uprawniającego panią do leczenia w Szwecji na koszt NFZ.

Mieszkam w USA, w tym roku ukończę 60 lat i wystąpię o polską emeryturę. Czy żeby ją podjąć muszę rozwiązać umowę o pracę wykonywaną w Stanach?

- Tak. Osoby które nawiązały stosunek pracy z zagranicznym pracodawcą przed dniem nabycia prawa do emerytury i nadal go kontynuują, żeby mieć wypłacane świadczenia powinny rozwiązać umowę i przesłać do ZUS-u zaświadczenie potwierdzające ten fakt.


Jestem młodą osobą pracującą w Irlandii. Jakie dokumenty od zagranicznych pracodawców będą mi potrzebne przy ubieganiu się w przyszłości o rentę czy emeryturę?

- Dla własnego spokoju, powinniśmy przechowywać wszelkie dokumenty dotyczące płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, informacje o numerze ubezpieczenia, zapamiętać nazwę i adres pracodawcy. W przypadku Irlandii należy zachowywać wydawane P60 i P45, a także payslips.

Czy do wniosku o rentę mogę przedłożyć dokumentację w obcym języku?
- Tak. Dokumenty innego państwa członkowskiego lub państwa umownego nie mogą być odrzucone tylko dlatego, że nie zostały sporządzone w języku urzędowym tego państwa.

Po ukończeniu nauki i kilku latach pracy w Polsce przeprowadziłem się do Niemiec - wówczas jeszcze NRD. Czy polskie okresy pracy będą zaliczone do mojej emerytury?
- W pana przypadku ma zastosowanie polsko-niemiecka umowa z 9 października 1975 r., zgodnie z którą okresy polskie zostaną zaliczone do niemieckiej emerytury. Przepisy tej umowy będą jednak obowiązywały tak długo, jak będzie pan mieszkał w Niemczech. Jeżeli przeprowadzi się pan do innego kraju, nie będzie pan już mógł skorzystać z praw wynikających z tej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski