Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury: Im kto młodszy, tym dłużej popracuje. Sprawdź!

Monika Kaczyńska
Niezależnie od płci wiek emerytalny będziemy osiągać po ukończeniu 67 roku życia
Niezależnie od płci wiek emerytalny będziemy osiągać po ukończeniu 67 roku życia Fot. Waldemar Wylegalski
Sejm przegłosował w piątek reformę emerytalną. Pierwszymi osobami, których dotkną zmiany będą mężczyźni mający przechodzić na emeryturę w styczniu przyszłego roku.

No, i stało się. Posłowie przegłosowali reformę emerytalną. Oznacza to, że niezależnie od płci wiek emerytalny będziemy osiągać po ukończeniu 67 roku życia. Oznacza to, że mężczyźni będą pracowali o dwa lata dłużej niż obecnie. Okres pracy kobiet przedłuży się aż o siedem lat. Nie nastąpi to jednak od razu. Okres pracy będzie przedłużany stopniowo. Na pierwszy ogień pójdą panowie. Ci, którzy mieli świętować emeryturę w styczniu 2013, muszą przełożyć plany o miesiąc.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Sejm za reformą emerytur. Kaczyński: Chamstwo jak u Hitlera
Sejm podniósł wiek emerytalny. Praca do 67. roku życia!
Sejm przegłosował reformę emerytalną dla mundurowych

Co oznacza reforma dla 20-latków?
Dwudziestolatek, który dziś zaczyna pracę będzie mógł przejść na emeryturę w 2057 roku czyli po ukończeniu 67 lat. Oznacza to, że jeśli będzie przez cały ten okres pracował i opłacał składki emerytalne kapitał na starosć będzie gromadził bez mała pół wieku.
Jeśli sprawdzą się prognozy demografów i średnia długość mężczyzny będzie rosła o około rok w ciągu każdej pięciolatki to dzisiejszy dwudziestolatek będzie pobierał emeryturę przez prawie 15 lat . Dożyje bowiem 82 roku życia.
Dziś kobiety żyją wyraźnie dłużej od mężczyzn. Zdaniem demografów średnia długość ich życia będzie rosła wolniej. I choć dwudziestolatka najprawdopodobniej przeżyje swojego kolegę to różnica w średniej długości życia będzie mniejsze niż obecnie i wyniesie jedynie trzy lata. Dzisiejsza dwudziestolatka będzie więc korzystać z emerytury 18 lat.

Trzydziestolatek też dłużej
Także dzisiejsi trzydziestolatkowie będą pracowali do 67 roku życia.
Pierwszymi kobietami, które będą pracowały 7 lat dłużej niż obecnie będą te urodzone w październiku 1973 roku. Kobiety urodzone w czerwcu 1972 roku przejdą na emeryturę ukończywszy 66 lat i 6 miesięcy . Skończą więc karierę pół roku wcześniej niż ich rówieśnicy.
[b]ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Już teraz pracują po 67. roku życia
Emerytury na wariata robione. Posłanka Łybacka: To skandal!
Burza wokół emerytur. "Solidarność" oprotestuje reformę
Poznań: SLD zbierało podpisy pod referendum
Wyliczamy, ile może wynieść nowa emerytura

Czterdziestolatki wcześniej niż koledzy[/b]
Kobiety urodzone w styczniu 1971 roku przejdą na emeryturę miesiąc po 66 urodzinach. Ich koleżanki urodzone w grudniu 1971 roku będą pracowały do ukończenia 66 lat i 4 miesięcy. Równo do 66 urodzin będą pracowały panie urodzone między
październikiem, a grudniem 1970 roku. Pół roku po 65 urodzinach będą przechodziły na emeryturę panie urodzone między kwietniem, a czerwcem 1969 roku. Dwa lata krócej od swoich kolegów popracują urodzone w ostatnim kwartale 1967 roku.
Urodzone w styczniu 1962 będą pracowały o 3 lata i miesiąc dłużej niż obecnie. Te z grudnia tego samego roku spędzą w pracy dodatkowy kwartał.

Pięćdziesięciolatka zmienia plany
Do ukończenia 63 roku życia będą pracowały urodzone w grudniu 1961 roku. Rok mniej popracują dzisiejsze 53-latki. Najmniej odczują reformę emerytalną panie urodzone w styczniu 1953 roku. One przejdą na emeryturę miesiąc po 60-tych urodzinach.

Znacznie bardziej reformę emerytalną odczują panowie po 50-tce. Pierwszymi, którzy będą pracowali do ukończenia 67 roku życia będą urodzeni w październiku 1953 roku.
Ich koledzy ze stycznia 1953 popracują rok i 9 miesięcy dłużej niż obecnie. Urodzeni w styczniu 1952 przejdą na emeryturę półtora roku później niż planowali.

Panie śpią spokojnie, panowie pracują
Pań, które ukończyły 60 lat lub ukończą wkrótce reforma systemu emerytalnego w żaden sposób nie dotknie.
Ich rówieśnicy swoje plany związane z emeryturą będą musieli nieco przesunąć.
Urodzeni w grudniu 1951 roku
przejdą na emeryturę mając 66 lat i 4 miesiące. Ich koledzy ze stycznia tego samego roku będą pracowali przez miesiąc po 66 urodzinach. Do 66 urodzin w pracy zostaną mężczyźni urodzeni między październikiem, a grudniem 1950 roku, Tylko o miesiąc przedłuży się okres pracy panom, którzy mieli na emeryturę przechodzić w styczniu 2013. Oni popracują do lutego.

Wyjście awaryjne
Dla tych, których reforma emerytalna obejmie, a którzy z różnych powodów nie będą mogli lub chcieli pracować rząd przewidział wyjście awaryjne - tzw. emeryturę częściową. Będą mogły przejść na nią kobiety po ukończeniu 62 roku życia i przepracowaniu 35 lat oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i ich staż ubezpieczeniowy wynosi przynajmniej 40 lat. Emerytura częściowa będzie równa połowie emerytury pełnej. Będzie ona wypłacana ze zgromadzonego kapitału. Korzystanie więc z niej będzie obniżało emeryturę przyznawaną po osiągnięciu pełnych uprawnień.
W praktyce pierwszymi zainteresowanymi tym rozwiązaniem mogą być kobiety urodzone w 1960 roku oraz mężczyźni urodzeni po 1949 roku. Urodzony w styczniu 1950 roku będzie pobierał emeryturę częściową przez 9 miesięcy.

Mundurowi inaczej
Choć Sejm uchwalił także zmiany w zasadach przechodzenia na emeryturę funkcjonariuszy służb mundurowych, żołnierze, policjanci, strażnicy więzienni i inni nie muszą się martwić. Zmiany ich nie dotkną.
Nowe zasady będą dotyczyły dopiero wstępujących do służby. Oni na emeryturę będą musieli popracować przynajmniej 25 lat, a prawo do niej uzyskają po ukończeniu 55 roku życia. Jak dotąd mundurówki będę w porównaniu z "cywilnymi" emeryturami wysokie. Po 25 latach pracy kończący karierę będzie otrzymywał 60 proc. wynagrodzenia obliczanego na podstawie średniej z ostatnich 10 lat, a emerytura będzie rosła o 3 proc. za każdy dodatkowo przepracowany rok, ale nie więcej niż do 75 proc. średniej pensji z ostatniej dekady. Oznacza to, że policjantowi czy wojskowemu nie będzie się opłacało pracować dłużej niż 30 lat. Jego emerytura bowiem i tak nie wzrośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski