W wielu europejskich krajach w ostatnich latach podwyższono wiek emerytalny. W Polsce, ale też w Danii, Holandii czy Hiszpanii to 67. lub 68. rok życia.
Później na emeryturę? Unia żąda za to dla nas dłuższych urlopów
Podniesienie wieku emerytalnego ma uratować system świadczeń, jednak część polityków i unijnych urzędników doszła do wniosku, że trzeba pracownikom coś dać w zmian. Co? Najlepiej urlop.
W Brukseli trwają prace nad przygotowaniem nowej dyrektywy dotyczącej urlopów. Z naszych informacji wynika, że zgodnie z nowymi przepisami pracownikowi będzie przysługiwało 35 lub 37 dni urlopu rocznie (w zależności od tego, czy wiek emerytalny wynosi 67, czy 68 lat).
- Z tymi nowymi przepisami jeszcze się nie zapoznałam - mówi Krystyna Łybacka, wielkopolska posłanka do Parlamentu Europejskiego. - Jednak w UE jest zbyt dużo dysproporcji w liczbie dni wolnych, czy też możliwości przechodzenia na emeryturę - dodaje europosłanka.
Wystąpiła więc do Komisji Europejskiej z pytaniami dotyczącymi możliwości wprowadzenia bardziej jednolitych przepisów.
- Chodzi szczególnie o zawody, do wykonywania których trzeba w różnych krajach przejść podobne szkolenia lub mieć stosowne uprawnienia - wyjaśnia Krystyna Łybacka.
Na przykład pielęgniarki. Wszędzie muszą mieć uprawnienia do wykonywania zawodu, a jednak w różnych krajach na emeryturę przechodzą w różnym wieku.
- W Polsce jak będą miały 67 lat, a w niektórych krajach wiek emerytalny osiągają już w 55. roku życia. Jest to niesprawiedliwe i potrzebne są zmiany - stwierdza europosłanka.
Z drugiej strony takie rozwiązanie może uderzyć w polskich policjantów, którzy mogą już po 15 latach służby cieszyć się życiem emeryta. W innych państwach muszą przepracować 25 lub 30 lat lub skończyć 50. rok życia.
Nowe przepisy dotyczące długości urlopów mają zostać doprecyzowane w tym roku. Później zostaną przedstawione europejskim parlamentarzystom.
Średni okres pracy w krajach UE to 37 lat. Tendencja do podnoszenia wieku emerytalnego wydaje się powszechna, jednak w maju w Niemczech głosowano nad... jego obniżeniem. Emerytami będą mogli zostać 63-latkowie, którzy swoje składki opłacali przez 45 lat.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?