Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea Akademia Sportu w wydaniu siatkarskim kończy 10 lat i ma się dobrze. W niedzielę startuje kolejna edycja Enea Mini Cup na "Chwiałce"

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Enea Mini Liga Siatkówki to wielki projekt, w którym co roku uczestniczą w Poznaniu setki młodych zawodniczek i zawodników
Enea Mini Liga Siatkówki to wielki projekt, w którym co roku uczestniczą w Poznaniu setki młodych zawodniczek i zawodników Waldemar Wylegalski
Mija właśnie 10 lat od momentu, kiedy wystartował jeden z największych projektów sportu młodzieżowego w Polsce. Mowa o Enei Akademii Sportu i Enea Mini Lidze Siatkówki. W niedzielę kolejna edycja rozgrywek rozpoczyna się w dwóch halach na „Chwiałce”. W sumie zobaczymy na parkiecie prawie 700 dziewczynek i chłopców.

Po raz pierwszy w historii do rywalizacji czwórek, trójek i dwójek w wieku 11-13 lat przystąpią zespoły z aż 7 województw. Poza Wielkopolską w Enea Akademii Sportu będą reprezentowane kluby z województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.

Zobacz też: Siatkarki Enei Energetyka wygrały w swoim nowym domu z Nowym Dworem Mazowieckim

Najwięcej młodzieżowych ekip wystawi oczywiście Wielkopolska. Oprócz poznańskich adeptów siatkówki zobaczymy na „Chwiałce” ekipy z Rokietnicy, Gostynia czy Szamotuł.

– Zmieniamy trochę obliczę Enea Mini Ligi Siatkówki i bardziej niż na drużyny szkolne stawiamy na zespoły klubowe. Idea się jednak nie zmienia, czyli nasze turnieje będą możliwością spotkania i konfrontacji na tle ekip o różnym poziomie zaawansowania oraz umiejętności. Zrobiliśmy jednak krok do przodu, bo wciąż wyławiamy talenty, ale udało się nam podnieść poziom rozgrywek – tłumaczył nam Przemysław Wodzień, główny koordynator siatkarskiego projektu Enea Akademii Sportu.

Na pierwszy z ośmiu turniejów przyjadą drużyny z tak odległych miast jak Świdnica czy Opole. Czym przyciąga je w takim razie poznańska impreza?

– Przyjeżdżają z daleka, bo wiedzą, że będzie dużo przyjemności i nauki. Dla wielu zespołów Enea Mini Cup to forma też przygotowania do ogólnopolskich mistrzostw siatkówki Kinder Joy. Już podczas najbliższej imprezy będziemy mieli cztery drużyny z czołowej dziesiątki MP. Mam na myśli nasz zespół, a także zespoły ze Świdnicy, Stargardu i Opola. Poza tym z cyklem naszych rozgrywek jest tak, że każdy jest jak odcinek „Jamesa Bonda”. To znaczy, że są to różne odcinki, ale łączy je wspólny bohater, czyli pełna emocji siatkówka – dodał Wodzień.

Pod koniec sierpnia wrócił on ze swoimi podopiecznymi z Gliwic z pierwszym w historii Enei Energetyka medalem z finału MP w minisiatkówce w kategorii trójek. Każda z dziewcząt ze srebrnej drużyny ma za sobą udział w turniejach Enea Akademii Sportu.

– Rzeczywiście zawodniczki przechodziły wszystkie szczeble szkolenia. Naszym sprzymierzeńcem była pandemia, bo po raz pierwszy uznaliśmy, że wyselekcjonujemy grupę młodych siatkarek wyłącznie pod kątem rywalizacji w Kinder Joy. W finale przegraliśmy 1:2 ze Spartą Warszawa, prowadzoną przez najlepszą swego czasu siatkarkę Europy, Dorotę Świeniewicz, ale po zaciętym meczu, w którym o wyniku decydowały detale – zauważył trener Enei Energetyka i dodał, że w poznańskim klubie w treningach uczestniczą już nawet dziewczynki z rocznika 2014 i 2015.

Jego zdaniem mocną stroną Enea Mini Ligi Siatkówki jest też organizacja. – Przygotowanie jednego turnieju zaczyna się czasami nawet trzy tygodnie przed przyjazdem drużyn. Musimy zabezpieczyć sędziów, posiłki i parkingi. Kwestie techniczne też mają wpływ na ocenę zawodów przez przyjezdnych. Jeśli wszystko będzie na wysokim poziomie, to trenerzy i zawodnicy będą do nas chętnie wracać, a nie omijać turniej szerokim łukiem – zakończył Wodzień.

O fenomenie Enea Akademii Sportu mówił także prezes Enei Energetyka, Robert Rakowski.

– Przez dekadę, wspólnie z naszym partnerem, czyli koncernem Enea, wypracowaliśmy optymalny model rozgrywek. Jesteśmy dumni z tego, co udało się osiągnąć i głodni kolejnych wyzwań – podkreślił prezes klubu, który wygrał w tym roku krajową klasyfikację w szkoleniu młodzieżowym w siatkówce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski