Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Enea angażuje się w rozwój szkół branżowych oraz technicznych. W Poznaniu odbyła się konferencja Enea „Współpraca – Energia – Przyszłość”

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
Wideo
od 16 lat
Enea wraz z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowała konferencję poświęconą współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym oraz sektorem edukacji. Wydarzenie było okazją do spotkania przedstawicieli koncernu energetycznego i samorządu ze szkołami branżowymi i technicznymi.

Konferencja odbyła się we wtorek (27 września 2022 r.) na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W wydarzeniu wzięło udział wiele ważnych przedstawicieli branży energetycznej, między innymi: Lech Żak (wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju). Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym, rozmawiano także o tym, jak w obecnych czasach ważna jest elektryka.

- Świat dla młodych ma wiele ofert pracy, my zaś chcemy, by młodzież pokochała elektrykę szeroko-pojętą. Oferuje ona wiele przyszłościowych zawodów

- mówił Lech Żak wiceprezes Enei ds. Strategii i rozwoju.

Jak dodaje, ich firma chce pokazać, to co jest dzisiaj oraz to co będzie za parę lat, ponieważ energetyka ciągle się zmienia.

Konferencja ta służyła podsumowaniu dotychczasowej współpracy, a także przedstawieniu nowych inicjatyw. Głównym jej celem była dyskusja o perspektywach i potrzebie rozwoju zawodu energetyka, który ciągle się zmienia i obejmuje swoimi kompetencjami coraz więcej nowoczesnych technologii informatycznych, analitycznych oraz zarządzania zaawansowanymi urządzeniami i systemami.

- W tej branży zapotrzebowanie jest bardzo duże i będzie coraz większe, dlatego warto iść w tym kierunku- mówił L. Żak.

Enea angażuje się w rozwój szkół branżowych oraz technicznych, w szesnastu placówkach kształcących przyszłe kadry energetyczne z terenu działania Grupy Enea.

Orgaznizowane są zajęcia praktyczne z udziałem wielu specjalistów. Szkoły są bardzo dobrze wyposażone w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć przygotowujących do nauki zawodu. Ta forma współpracy przyczynia się do wzrostu innowacyjności szkół. Jedną z takich szkół jest szkoła branżowa w Nowej Soli.

- Ta szkoła kształci wiele zawodów. My dzisiaj skupimy się na tym, którym jest - technik elektryk. W tym zawodzie od kilku lat pracujemy z grupą Enea. Przez te lata wypracowaliśmy sobie medalowy program wraz z modelami kształcenia, które chcemy rozwinąć. Dlatego napisaliśmy program funduszy EOG. W ramach tego projektu mają powstać dwa programy: program nauczania jako technik elektryk oraz program dodatkowej kwalifikacji- montaż linii kablowych i napowietrznych. Ten ostatni będzie realizowany w klasie piątej. W naszej szkole współpracujemy, również z Politechnika Poznańską w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Ma to pomóc naszym uczniom, zrozumieć rzeczy ciężkie dla nich do zrozumienia - mówił Grzegorz Königsberg dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nowej Soli.

- Wybrałem ten kierunek, ponieważ najbardziej mnie zaciekawił ze wszystkich. Cieszę się, ponieważ to był dobry wybór. Jestem zadowolony z podjętej decyzji. Robię to co naprawdę mnie interesuje. Szkoła oferuje nie tylko ,,suche’’ lekcje, lecz także wiele praktycznych zajęć. W przyszłości chciałbym udać się na studia z elektrotechniki, a następnie zawiązać współpracę ze spółką Enea. Polecam ten kierunek dla wszystkich. Uważam, że jest bardzo przyszłościowy

- opisywał Jakub Szymański uczeń czwartej klasy technikum.

Patronem konferencji był Głos Wielopolski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski