Enea AZS z ósmym zwycięstwem w sezonie! Akademiczki pokonały na wyjeździe wyżej notowany Basket Bydgoszcz. Niesamowita seria Stali Ostrów

Liliana Banaszak zdobyła tylko dwa punkty, ale miała ogromny wkład w wygraną poznanianek, bo była, obok Gmrice Davis, niezastąpiona w walce pod obiema tablicami brak
Koszykarki Enei AZS Poznań w tym sezonie pokonują kolejne bariery. Taką jest też na pewno wyjazdowe zwycięstwo (62:57) nad Basketem Bydgoszcz, w ostatnich latach jedną z najlepszych ekip w Polsce.

Nie dość, że akademiczki praktycznie zapewniły sobie już udział w play-off, to po ósmej wygranej w sezonie realnie mogą myśleć o zajęciu szóstego miejsca po rundzie zasadniczej.

Oczywiście malkontenci powiedzą, że rywalki były mocno osłabione, bo tydzień temu poważnej kontuzji doznała ich liderka, Janessa Jeffery. W składzie bydgoszczanek wciąż jest jednak dużo klasowych zawodniczek, więc ogranie Basketu to wielka sprawa i podopieczne Grzegorza Zielińskiego jak najbardziej miały prawo wykonać po końcowej syrenie efektowny taniec radości.

Już początek spotkania zwiastował pomyślne rozstrzygnięcie, bo poznanianki wyszły na prowadzenie i pozwoliły rywalkom zdobyć tylko 10 punktów. W drugiej kwarcie straciły jednak skuteczność i po rzucie Shante Evans to gospodynie przejęły inicjatywę (24:22 w 17 min).

Na drugą połowę akademiczki wyszły z małą stratą i postanowieniem utrzymania agresywnej defensywy. Taka strategia z czasem zaczęła święcić triumfy, choć w trzeciej kwarcie wciąż trwała wymiana cios za cios, często przerywana niecelnymi rzutami.

Kluczowe dla losów meczu okazały się pierwsze minuty ostatniej kwarty. Wtedy to świetną zmianę dała Marta Nowicka. Jej asysty przebudziły Darię Marciniak i w efekcie przewaga przyjezdnych urosła do ośmiu „oczek”. Potem bydgoszczanki zbliżyły się jeszcze do akademiczek, ale w trudnych momentach zbawienne okazały się akcje najskuteczniejszej w poznańskim zespole Amerykanki Tiffany Brown. To jej trójka i jej rzuty wolne w końcówce przesądziły o niespodziewanym, ale jak najbardziej zasłużonym zwycięstwie Enei AZS.

Z kolei koszykarze Arged BM Slam Stali Ostrów kontynuują niesamowitą serię zwycięstw. W piątek, w trzecim grupowym pojedynku FIBA Europe Cup na turnieju we Włocławku, podopieczni Igora Milicicia pokonali izraelski Ironi Ness Ziona 93:86. Była to dziesiąta wygrana z rzędu ostrowian, którzy zajęli pierwsze miejsce w grupie C i będą w następnej rundzie rozstawieni w losowaniu.

Basket Liga Kobiet: Basket Bydgoszcz – Enea AZS Poznań 57:62 (10:17, 18:9, 12:13, 17:23)

Basket: Evans 26, Michałek 9, Stankiewicz 7, Międzik 6, McBride 5, Burdick 4.
Enea AZS: Brown 20, Popović 11, Marciniak 11, Davis 9, Nowicka 4, Adamowicz 3, Banaszak 2, Parzeńska 2.
Inne wyniki: Energa Toruń – Pszczółka Lublin 65:74, Ślęza Wrocław – CCC Polkowice 70:81, DGT Politechnika Gdańska – Zagłębie Sosnowiec 94:81.
FIBA Europe Cup: Ironi Ness Ziona – Arged BM Slam Stal Ostrów 86:93 (14:20, 20:31, 29:27, 23:15)
Najwięcej dla Stali: Kell III 17, Florence 16, Garbacz 14, Mokros 14.