Enea Basket wicemistrzem Polski do lat 15! Młodzi koszykarze z Poznania szansę na złoto stracili w drugiej połowie

Tak młodzi koszykarze Enei Basketu Poznań cieszyli się z awansu do finałowego meczu z WKK Wrocław Fot. Archiwum Enei Basketu Poznań
Enea Basket Poznań kończy niezwykle udany sezon srebrnym medalem MP do lat 15. Młodzi koszykarze byli o krok od złota, ale do pełni szczęścia zabrakło im skuteczności w drugiej połowie finału.

W turnieju w Zielonej Górze uczestniczyły dwie poznańskie drużyny – Enea Basket i Pyra. Późniejsi wicemistrzowie Polski w grupie A wygrali wszystkie mecze, choć w dwóch o wygraną musieli walczyć do ostatnich sekund. Natomiast Pyra mogłaby pewnie osiągnąć więcej niż siódme miejsce, gdyby nie premierowe spotkanie w imprezie, przegrane różnicą jednego punktu z Bryzą Kowale.
W półfinale Enea Basket dość łatwo rozprawiła się z gospodarzem turnieju, Zastalem Zielona Góra i w dobrych nastrojach przystępowała do finałowego starcia z drużyną WKK Wrocław.

– W półfinale chłopcy wszystkie przedmeczowe założenia zrealizowali w 100 procentach. Każdy z zawodników dał z siebie wszystko. Najważniejsza była nasza agresywna defensywa, ale rzuty z dystansu i zbiórki też zrobiły swoje – tłumaczył Mateusz Rój, trener Enei Basket.

W finale poznaniacy rozpoczęli koncertowo, bo po pierwszej kwarcie prowadzili 24:10. Potem jednak dobrze funkcjonująca maszyna złapała zadyszkę i do głosu doszli wrocławianie. Przełomowa okazała się trzecia kwarta, w której WKK wyszło na prowadzenie 49:47 w 28 min. W kolejnej odsłonie spotkania ekipa ze stolicy Dolnego Śląska zaczęła powiększać przewagę i mimo ambitnych starań poznańskiej młodzieży nie dała już sobie odebrać złota MP.

MP koszykarzy do lat 15 w Zielonej Górze:
Finał: WKK Wrocław – Enea Basket Poznań 74:65 (10:24, 14:9, 27:17, 23:15), najwięcej punktów dla Enei Basket: Bartkowiak 15, Zaborowski 12, Buława i Buczkowski po 11.;
0 3. miejsce: Pivot Piastów – Zastal Zielona Góra 41:54;
0 7. miejsce: TKM Włocławek – MKK Pyra Poznań 79:83;
Półfinały: Pivot – WKK 48:82, Zastal – Enea Basket 54:83 (Najwięcej dla Enei: Zaborowski 15, Roszczka 14)
Grupa A: Enea Basket – Niedźwiadki Przemyśl 53:52, Pivot – Enea Basket 40:68, Enea Basket – TKM 50:47
Grupa B: Bryza Kowalle – Pyra 71:70, Zastal – Pyra 72:60, Pyra – WKK 71:83
Energa Basket Liga (o 3. miejsce): Czarni Słupsk – Anwil Włocławek 76:91 (pierwszy mecz 77:78 i brązowy medal MP dla Anwilu)