MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Enea do 2025 roku chce zainwestować prawie 8 miliardów złotych. Plany czekają na akceptację prezesa URE. Co powstanie za te pieniądze?

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W ciągu ostatnich pięciu lat Enea Operator przeznaczała na inwestycje około miliarda złotych rocznie.
W ciągu ostatnich pięciu lat Enea Operator przeznaczała na inwestycje około miliarda złotych rocznie. zdjęcie ilustracyjne/Piotr Krzyżanowski
7,8 mld zł na inwestycje przewidziała Enea Operator w planie rozwoju na lata 2020-2025. Ponad 90 proc. tej kwoty ma być przeznaczone na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej, w tym w tzw. sieci inteligentne. Teraz plany musi zaakceptować prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Większość z pieniędzy, które zostaną zainwestowane w latach 2020-2025, czyli ponad 7 miliardów złotych, będzie przeznaczona z jednej strony na przyłączanie do sieci nowych podmiotów - w tym produkujących energię ze źródeł odnawialnych, z drugiej na modernizację sieci i budowę sieci inteligentnych. Działanie tych ostatnich już teraz sprawia, że ewentualne przerwy w dostarczaniu energii są krótsze, a ona sama jest lepszej jakości.

- Urządzenia wchodzące w skład inteligentnych sieci z jednej strony pozwalają na ich precyzyjny monitoring - między innymi wykrywanie miejsc uszkodzeń, co istotnie przyspiesza naprawy, a także monitorowanie parametrów dostarczanej energii.Z drugiej strony urządzenia automatycznego sterowania siecią mogą, np. w razie awarii, podłączyć użytkownika w innym miejscu tak, że przerwa w dostawie energii będzie dla niego nieodczuwalna - wyjaśnia Danuta Tabaka, rzeczniczka prasowa Enea Operator.

Czytaj też: Enea z Lasami Państwowymi wspiera ekologię: edukacja i sadzenie lasów

Inwestycje będą dotyczyły także sieci teleinformatycznych, specjalistycznych narzędzi i urządzeń i innych.

Jak podkreślił w komunikacie opublikowanym przez spółkę Andrzej Kojro, prezes Enei Operator inwestycje w sieć energetyczną są istotne także z powodu zmian klimatu.

- Przygotowując projekt nowego Planu Rozwoju, przyjęliśmy założenie kontynuacji obranych w latach poprzednich kierunków działań, aby kolejnymi inwestycjami wzmacniać i coraz mocniej uodparniać naszą sieć na coraz częstsze anomalia pogodowe - podkreślił w komunikacie wydanym przez spółkę. - Zrównoważony rozwój to w naszym rozumieniu także zwiększanie możliwości przyłączania nowych odbiorców i wytwórców OZE. Jednocześnie z determinacją realizujemy budowę inteligentnej sieci energetycznej, którą nasycamy innowacyjnymi rozwiązaniami, co pozwala nam zarządzać jej pracą w coraz bardziej zautomatyzowany sposób z korzyścią dla klientów – dodał.

W ciągu ostatnich pięciu lat Enea Operator przeznaczała na inwestycje około miliarda złotych rocznie. Nowy plan zakłada podwyższenie tych wydatków. Aby mógł być realizowany, musi zostać zaakceptowany przez prezesa URE.

- Nasza sieć staje się coraz bardziej odporna na uszkodzenia i dzięki temu zapewnia coraz większą satysfakcję klientów z jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej. Tym bardziej cieszy możliwość kontynuacji przyjętego kierunku, o czym świadczy poziom planowanych nakładów, gdzie dzięki stałej tendencji wzrostowej mamy możliwość dalszej modernizacji naszej infrastruktur. Wyrażam przekonanie, iż Prezes URE podzieli naszą wizję rozwoju i zaakceptuje proponowane inwestycje a także poziomy środków niezbędnych na ich realizację – powiedział Marek Szymankiewicz, wiceprezes Enei Operator ds. infrastruktury sieciowej.

Zobacz też: Jak powinno wyglądać miasto przyszłości? Smart city stawie na komunikację i elektryczne autobusy

Sprawdź też:

Jak najprościej zaoszczędzić na prądzie? Prezentujemy kilka wskazówek

Chcesz zaoszczędzić? Te urządzenia pochłaniają najwięcej prą...

Sprawdź też:

M. Morawiecki zapowiedział zmniejszenie opodatkowania energii elektrycznej. Ma to zapobiec podwyżkom - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski