Najnowsze rozwiązania zarówno dla energetyki tradycyjnej, jak i opartej na źródłach odnawialnych to tematyka targowej ekspozycji. Jednocześnie odbywa się kongres Energia@21. Czy Polacy będą chętniej sięgać po odnawialne źródła energii? Między innymi temu poświęcone są konferencje, panele dyskusyjne i seminaria podczas otwartych we wtorek targów Expopower i Greenpower.

Ekspozycja prezentowana  ponad 200 firm - wystawców zajmujących się energią elektryczną, cieplną oraz elektroniką przemysłową to jednak tylko jedna z części serii wydarzeń poświęconych energetyce, które potrwają do końca tygodnia.

We wtorek i środę na terenie MTP odbywa się międzynarodowy kongres Energia@21, zorganizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Gospodarzem Kongresu jest Grupa Enea, a Partnerami PGE oraz Energa. W czasie paneli dyskusyjnych 55 panelistów ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Węgier, Litwy i Islandii przyjrzy się między innymi polityce klimatycznej i jej konsekwencjach, a także  przyszłości energetyki węglowej, magazynowaniu energii, rozwojowi komunikacji opartej o energię elektryczną (e-mobility), udziałowi technologii informatycznych w energetyce itp.

Ekspozycja Greenpower poświęcona odnawialnym źródłom energii to okazja, by zapoznać się z  nowościami technologicznymi związanymi z energetyką wiatrową, słoneczną, energią geotermalną, produkcją i wykorzystaniem biopaliw.

Udział w targach instytucji doradczych i finansujących, a także stowarzyszeń branżowych tworzy forum do wymiany doświadczeń. Sprzyjać temu będą odbywające się w czasie targów seminaria, poświęcone między innymi zastosowaniu fotowoltaiki, a także technologiom związanym z oszczędzaniem energii.

Kolejnym międzynarodowym wydarzeniem w czasie targów jest odbywająca się 11 i 12 maja konferencja GasReg.21, poświęcona rynkowi gazu ziemnego.  Konferencja będzie poświęcona między innymi rozwojowi infrastruktury gazowej (w tym korytarza północ - południe) i rynku w regionie, poruszone zostaną również kwestie dotyczące handlu LNG w ujęciu globalnym oraz koncepcja utworzenia polskiego hubu gazowego. W tym kontekście będą rozważane też kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i zrównoważonym rozwojem.

Zobacz też: Greenpower: Zielona energia szansą dla wsi

Pierwszego dnia targów wręczono Złote Medale MTP. Trzy z dziewięciu zostaną w Wielkopolsce. Wśród medalistów Expopower znalazła się Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA”, z Poznania nagrodzona za sterownik polowy, Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych „MARMAT” z Jasina, które zdobyło medal za rodzinę listew elektroinstalacyjnych.

Firma SPIRVENT z Obornik, Złoty Medal Greenpower zawdzięcza  innowacyjnemu, bezprzewodowemu monitorowi odbiorników energii WATTA, pozwalającemu na dostęp do danych gromadzonych w chmurze  obliczeniowej.