Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energoszczędny prawie jak tradycyjny

Monika Kaczyńska
Budowa energooszczędnego, taniego w eksploatacji domu tylko w niewielkim stopniu różni się od budowy. Odpowiedni wybór działki, projektu i zachowanie reżimu technologicznego przy budowie gwarantują osiągnięcie odpowiednich parametrów

Z danych kampanii "Energooszczędność w moim domu" wynika, że 54 proc. Polaków uważa stosowanie energooszczędnych rozwiązań w budowie domu za absolutnie konieczne, a tylko 3 proc. za tymczasową modę. Warto więc przyjrzeć się warunkom, jakie trzeba spełnić, by dom był tani w eksploatacji.

Wbrew pozorom budowa domu energooszczędnego niewiele różni się od budowy domu metodą tradycyjną. Podstawowe zasady to prosta bryła budynku, odpowiednie materiały oraz staranne wykonawstwo. Koszty budowy takiego domu też nie są znacząco wyższe. Jak wynika z danych firmy Rockwool, partnera kampanii "Energooszczędność w moim domu", postawienie domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej 123 mkw. może kosztować obecnie w Polsce tylko 2,7 proc. więcej niż domu tradycyjnego o tej samej powierzchni, a inwestycja ta zwróci się po około siedmiu latach dzięki oszczędnościom ponad 30 proc. rocznie na wydatkach na ogrzewanie.

Na początku musimy wybrać odpowiednią działkę. Najlepsza będzie działka płaska lub lekko nachylona w stronę południową, z wjazdem od strony północnej lub wschodniej. Na takiej działce budynek powinien mieć południową ekspozycję, z naturalnym osłonięciem przed silnymi wiatrami np. drzewami.
Trzeba też zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego, które określają m.in. kształt bryły budynku i dachu.

- Warto jednak wiedzieć, że dla domu energooszczędnego w przeciwieństwie do domu pasywnego, wybór działki nie stanowi kryterium przesądzającego o możliwości jego wybudowania - podkreśla Piotr Pawlak z Rockwool.
Im bardziej zwarta bryła - tym lepiej dla energooszczędnego budynku. Warto wybierać proste budynki, na planie prostokąta, z dachem płaskim lub dwuspadowym.

Każde załamanie linii ściany czy dodatkowa połać dachu to większe koszty, możliwość popełnienia błędów przy izolowaniu i dodatkowe mostki termiczne.

W energooszczędnym domu rozkładowi pomieszczeń przyświeca zasada projektowania pokoi dziennych oraz tych z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Najlepiej byłoby, aby pomieszczenia użytkowe takie, jak: kuchnia, pralnia, garderoba znajdowały się od strony wschodniej lub zachodniej, a garaż od strony północnej.
Ważny jest także wybór okien i drzwi. Pierwszym krokiem jest odpowiednie usytuowanie otworów na etapie projektowania. Planując rozmieszczenie okien trzeba uwzględnić ich położenie względem stron świata i zależnie od tego dobrać typy stolarki o optymalnych parametrach. Niezwykle ważne jest również stosowanie odpowiednich rolet i żaluzji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski