Rozliczając e-PIT za 2018 rok, trzeba zwrócić uwagę między innymi na sposób rozliczania i poprawność wypełniania rubryk dotyczących ulgi na dzieci. Ci, którzy chcą skorzystać także z innych obliczeń, muszą część rubryk wypełnić samodzielnie.

W Portalu Podatkowym pod adresem podatki.gov.pl na każdego podatnika, który rozlicza się przy pomocy PIT-37 i PIT-38 czekają wstępnie wypełnione zeznania.

Taki e-PIT można potwierdzić jednym kliknięciem i wysłać, przedtem jednak warto sprawdzić, czy PIT jest wypełniony poprawnie. Administracja skarbowa nanosi na formularz informacje od pracodawców oraz te dotyczące np. jednego procenta podatku z zeszłego roku.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zarobki "na rękę" i brutto. Tyle wynosi płaca miesięczna i najniższa krajowa stawka za godzinę pracy netto i brutto

PIT za 2018 rok - Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Sposób rozliczania się - jeśli podatnik nie rozlicza się samodzielnie, musi zaznaczyć odpowiednią opcję (rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko).

Ulga na dzieci

- oczywiste, że obszar dotyczący ulgi na dzieci trzeba wypełnić samodzielnie, jeśli urodziło się kolejne dziecko. Jednak szczególną uwagę powinni na ten fragment zwrócić uwagę także ci rodzice, w przypadku których kwota przysługującego im odliczenia jest większa niż podatek, który został w ubiegłym roku zapłacony.

Ulga na dzieci to obniżenie podatku o 1112,04 zł na pierwsze i tyle samo na drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje odliczenie 2000,04 zł, na czwarte i każde kolejne dziecko ulga wynosi 2700 zł. Od kilku lat istnieje możliwość uwzględnienia w tych wyliczeniach dodatkowo także składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pozwala to skorzystać z ulgi na dzieci nawet w pełnej wysokości.

Jeśli kwota zapłaconego podatku jest niższa niż zwrot przysługujący z tytułu ulgi na dzieci, podatnik musi użyć przycisku "zwrot dodatkowej ulgi na dzieci".

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

Inne ulgi i odliczenia

Samodzielnie trzeba do PIT wprowadzić także informacje o:

  • wpłatach na IKE i IKZE
  • darowiznach na cele kultu religijnego
  • darowiznach na cele krwiodawstwa
  • wpłaty z tytułu użytkowania Internetu
  • wydatki na cele rehabilitacyjne

Czytaj też: Kodeks pracy 2019 - Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, co zmieni się w przypadku L4 i zwolnień kobiet w ciąży

Zobacz też:

Zobacz, jak działa e-PIT: