Equity crowdfunding – nowy sposób na inwestowanie, nie tylko dla bogaczy

redakcja
Na Zachodzie to bardzo popularny sposób inwestowania wolnych pieniędzy. Kusząca jest stopa zwrotu – nawet 160 procent od zaangażowanego kapitału w ciągu pięciu lat. W Polsce equity crowdfunding, czyli crowdfunding udziałowy dopiero raczkuje. Szlaki na tym polu przeciera rodzima platforma FindFunds.pl.

Idea crowdfundingu, czyli po prostu zbiórki publicznej na realizację różnych przedsięwzięć funkcjonuje od setek lat. Pierwszym tego typu przedsięwzięciem była budowa Statuy Wolności, na którą „zrzucili” się Amerykanie i Francuzi. W Polsce dzięki zbiórce narodowej ufundowano pisarzowi Henrykowi Sienkiewiczowi Pałacyk w Oblęgorku.

Potem nadeszła era cyfrowej rewolucji. Pierwsza platforma crowdfundingowa – www.artisshare.net - powstała w 2000 roku i skupiała branżę kreatywną . Jednak prawdziwy boom na crowdfunding rozpoczął się w USA w osiem lat później wraz z powstaniem www.kickstarter.com i www.indiegogo.com.

- Najatrakcyjniejszą propozycją dla inwestorów, która daje obietnicę ponadprzeciętnych zwrotów z inwestycji, jest crowdfunding udziałowy (equity crowdfunding), czyli ogólnodostępne i proste inwestowanie w spółki na wczesnych etapach rozwoju w zamian za udziały w kapitale i możliwość partycypacji w przyszłych zyskach – podkreśla Lucyna Warda, prezes Public Shell Advisory S.A. – spółki, do której należy polska platforma crowdfundingu udziałowego FindFunds.pl.

Pierwsza platforma crowdfundingu udziałowego została uruchomiona w Finlandii w lutym 2010 roku przez fundusz Grow VC Group. W USA liderem była platforma stworzona przez spółkę ProFounder, która powstała w maju 2011 roku. Najstarsze platformy, które działają do dnia dzisiejszego, to amerykański EquityNet, brytyjski CrowdCube i Seedrs oraz australijski Equitise. – Jak widać, to, co u nas jest dopiero kształtującym się trendem, na Zachodzie stało się utrwalonym sposobem alternatywnego inwestowania wolnych środków, pozwalającym spółkom pozyskiwać kapitał od prywatnych inwestorów, a inwestorom osiągać ponadprzeciętne zyski – zaznacza Lucyna Warda.

Popularność crowdfundingu najlepiej obrazują liczby. Na całym świecie w zakończone sukcesem kampanie crowdfundingu udziałowego zainwestowano już 2,5 miliardy dolatów. Obecnie na świecie funkcjonuje około 700 platform crowdfundingowych, a wartość tego rynku do 2025 roku ma wzrosną do poziomu 100 miliardów dolarów. Najpopularniejszymi platformami typu equity są brytyjski CrowdCube.com, amerykański Fundable.com i norweski Invesdor.com.

Czym zatem jest właściwie crowdfunding udziałowy? Najkrócej rzecz biorąc jest to oferowanie inwestorom możliwości nabycia udziałów dynamicznie rozwijającej się, innowacyjnej spółki za pomocą platformy internetowej, czyli właśnie platformy crowdfundingowej. Dzięki crowdfundingowi udziałowemu młode, dynamicznie rozwijające się spółki mają szansę na pozyskanie kapitału na rozwój od wielu inwestorów, a przy okazji mogą zaprezentować swój pomysł biznesowy społeczności inwestorów i uzyskać ich ocenę oraz wycenę tego pomysłu. Inwestorzy mają z kolei szansę na inwestowanie w projekty o bardzo wysokim potencjale zwrotu, ograniczając jednocześnie ryzyko inwestycyjne poprzez dzielnie posiadanych środków na kilka lub kilkanaście inwestycji.

- Te pozytywne efekty wynikają z tego, że sama idea crowdfundingu udziałowego zakłada, że poszczególni inwestorzy inwestują stosunkowo nieznaczne środki (nawet od kilkuset złotych w pojedynczą spółkę), a sukces zapewnia przekonanie do inwestycji szerokiego grona inwestorów, a tym samym zbudowanie wokół najciekawszych młodych spółek społeczności wspierających je inwestorów – tłumaczy Lucyna Warda.

Zysk na inwestycji w formule crowdfundingu udziałowego zależy oczywiście od sukcesu spółki, której udziały zostały nabyte. Marzeniem każdego inwestora jest przy tym dokonanie inwestycji na wczesnym etapie rozwoju w spółkę, która następnie wprowadzi na rynek innowacyjny produkt lub usługę i zostanie przejęta przez dużego inwestora branżowego. Dzięki crowdfundingowi udziałowemu inwestorzy mogą zwiększyć swoje szanse na taki sukces mając dostęp do wielu potencjalnych inwestycji i lokując posiadane środki w kilka spółek.

- Przy inwestowaniu w spółki na wczesnym etapie rozwoju warto mieć na uwadze, że ewentualne zwroty są na tyle duże, ze nawet niewielkie kwotowo inwestycje mogą przynieść znaczący zarobek. To wszystko czyni z crowdfundingu udziałowego naprawdę atrakcyjny model inwestowania – podkreśla Lucyna Warda.

Amerykańscy eksperci obliczyli, że portfolio złożone z 20 crowdfundingowych inwestycji pozwoli w maksymalnie pięć lat powiększyć zainwestowany kapitał 160 procent. Jest to poziom nieosiągalny przy większości inwestycji, dostępny dotychczas w zasadzie wyłącznie dla inwestorów dysponujących bardzo dużymi środkami i inwestujących w formule venture capital. Crowdfunding udziałowy pozwala na uzyskanie podobnych zwrotów inwestorom dysponującym znacznie mniejszymi środkami. Z pewnością jest to argument przemawiający za zainteresowaniem się inwestowaniem w formule crowdfundingu udziałowego.

W ślad za tymi trendami idzie właśnie FindFunds.pl – polska platforma crowdfundingu udziałowego, posiadająca już obecnie największą bazę inwestorów i dynamicznie rozszerzająca współpracę z funduszami, inkubatorami przedsiębiorczości oraz aniołami biznesu.

Inwestowanie za pośrednictwem FindFunds.pl. trwa niecałe trzy minuty i jest całkowicie bezpieczne. W łatwym i przejrzystym procesie inwestycyjnym inwestorzy nabywają udziały w spółki, które po ich zarejestrowaniu w KRS mogą swobodnie sprzedawać.

- To, co wyróżnia FindFunds.pl na tle innych platform equity crowdfundingowych w Polsce, to oprócz prowadzenia działalności w zgodzie z literą obowiązującego prawa największa baza inwestorów na polskim rynku, czyli prawie 5600 prywatnych inwestorów, których łączna wartość portfela inwestycyjnego wynosi 340 miliony złotych. Pozwala to zakładać, że FindFunds.pl może być źródłem kapitału dla młodych polskich innowacyjnych spółek – mówi Lucyna Warda.

- Equity crowdfunding jest ciekawą formą inwestowania, która pozwala jednocześnie młodym innowacyjnym spółkom na pozyskanie środków na rozwój na samym początku swojej działalności. To na pewno atrakcyjna propozycja dla odważnych inwestorów i odważnych start-up’ów, znakomicie wpisująca się w tak modny obecnie trend wspierania innowacyjnego biznesu – dodaje Lucyna Warda.

Prawdopodobnie platformami takimi jak FindFunds.pl zainteresują się w krótkim czasie banki i działające w Polsce fundusze inwestycyjne, które będą chciały wpisać się w lansowaną przez polskie władze koncepcję patriotyzmu gospodarczego polegającego na preferowaniu polskich start-up’ów i polskiego kapitału.


ZOBACZ też:
60 sekund biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu

Wideo

Materiał oryginalny: Equity crowdfunding – nowy sposób na inwestowanie, nie tylko dla bogaczy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie