Aquanet Jazz Festival w Poznaniu. Powrót do galowych koncertów
W tym roku era jazzu wreszcie wraca do galowych koncertów, z których zrezygnowano w czasie pandemicznych obostrzeń. Program Aquanet Jazz Festival przyporządkowany jest muzyce Krzysztofa Komedy wraz z galowym koncertem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, muzyka legendarnego Sekstetu Komedy.
- Po wielu, wielu miesiącach pandemicznej zarazy i kłopotliwych rygorów sanitarnych oraz administracyjnych Era Jazzu powraca galowymi koncertami
– mówi szef imprezy Dionizy Piątkowski – Status imprezy nie pozwalał nam dotąd na szczątkowe prezentacje, stąd decyzja o pełnej festiwalowej ekspozycji w prestiżowych salach Poznania z plejadą wybitnych, premierowych projektów muzycznych.
Zobacz też: Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!
Festiwal rozpoczną niekwestionowane gwiazdy, czyli duet Friend ‘n Fellow, z magicznym głosem wokalistki, Constanze Friend i wirtuozerską grą na gitarze Thomasa Fellowa. Ich fani bardzo dobrze wiedzą, że ich wspólne występy zapewniają holistyczne wydarzenie artystyczne. Friend ‘n Fellow to przecież jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego. Friend określana jest mianem „śpiewającej Josephine Baker”, natomiast gitarzysta, Fellow charakteryzuje się niebywałą inwencją twórczą, która doskonale odnajduje się w klasycznej muzyce koncertowej, jak i jazzie, world-music i muzyce rozrywkowej.
Era Jazzu z muzyką Krzysztofa Komedy
Na zamówienie Ery Jazzu został przygotowany został premierowy program, "Czas Komedy", który przedstawia nie tylko unikatowe prezentacje kompozycji Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego, wykonane przez wybitnych, światowych artystów, ale także autorskie projekty wielkopolskich muzyków, którzy swoje pomysły przyporządkowują muzyce wybitnego kompozytora.
Premierowy projekt zaprezentuje norweskie Espen Eriksen Trio. Norwedzy szukają w swojej muzyce odniesień do europejskiej klasyki, nowoczesnego jazzu i skandynawskich skojarzeń. Stąd sporo w muzyce Trio melancholijnej zadumy, jazzowej, wirtuozerskiej improwizacji oraz pogodnych i melodyjnych impresji.
Grit Ensemble przygotowuje ekskluzywny zbiór kompozycji K. Trzcińskiego pt. „Komeda Deconstructed”. Poznańska formacja traktuje jazz Komedy jako kreatywny eksperyment, którego strukturą jest współczesny język muzyczny, a punktem odniesienia kompozycje wybitnego poznaniaka. Muzyczne spotkanie ze „światem Komedy” zapewni też Ares Chadzinikolau. Grek polskiego pochodzenia jest muzykiem, malarzem i poetą. Tym razem przestawia się jako impresyjny i zauroczony życiem, światem i kulturą poeta i namiętny pianista, który swoją wirtuozerię i talentem na nowo buduje świat dźwięków, otoczony tym razem autorską interpretacją słynnych kompozycji Komedy.
Wystąpi też Piotr Schmidt, jeden z najciekawszych trębaczy młodego pokolenia. Jego flagowy album „Tribute to Tomasz Stańko” lokuje go w gronie najważniejszych pretendentów spuścizny legendarnego trębacza.
Jest w tej muzyce jakiś niewiarygodny „powiew jazzu”, blask muzyki Stańki oraz Komedy i wyrafinowana estetyka piękna nowoczesnego jazzu
– przekonuje organizator wydarzenia, Dionizy Piątkowski.
Intrygująco zapowiada się premiera kompozycji „Moja, słodka europejska ojczyzna” Krzysztofa Komedy. Muzyka do sesji „Meine Süsse Europäische Heimat: Dichtung und jazz aus Polen” powstała w 1967 roku jako jeden z ostatnich projektów Komedy zrealizowanych przed wyjazdem do USA. Po pięćdziesięciu latach Jan „Ptaszyn” Wróblewski wraz ze swoim sekstetem przygotował album „Moja słodka europejska ojczyzna” – muzyczną wizję zjednoczonej Europy.
Era Jazzu: Program i ceny biletów
- 14 listopada - Friend ‘N Fellow, „Aquanet Jazz Gala”
Aula UAM, godz. 19 - 17 listopada - Jan Ptaszyn Wróblewski, „Moja słodka, europejska ojczyzna”
Aula UAM, godz. 19 - 17 listopada - Ares Chadzinikolau, „Grand Piano Komeda”
Aula UAM, godz. 19 - 20 listopada - Espen Eriksen Trio, „Czas Komedy”
CK Zamek, godz. 19 - 20 listopada – Grit Ensemble, „Komeda Deconstructed”
CK Zamek, godz. 19 - 21 listopada, Piotr Schmidt, „Quartet Tribute to Stańko & Komeda”
CK Zamek, godz. 19 - Bilety w cenie: 100/120/150 zł.
„Tu się chodzi na palcach, żeby nie przeszkadzać zasłyszanym...
Letnie Brzmienia 2021: Koncert Karaś/Rogucki w Parku Starego...
Wierzenia dawnych Wielkopolan i znaczenie „pochówków antywam...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?