Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Era Jazzu 2022 w Poznaniu. Muzyka poświęcona Krzysztofowi Komedzie i Ukrainie. Jakich artystów usłyszymy?

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Era Jazzu rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do 10 kwietnia.
Era Jazzu rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do 10 kwietnia. Andrea Motis/mat. prasowe
Tegoroczna Era Jazzu będzie miała szczególny charakter, ponieważ w czasie poznańskich koncertów, złożony zostanie hołd bohaterskiej Ukrainie. Wiosenna edycja rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa trzy dni. W ramach prestiżowej imprezy zaprezentują się niepowtarzalne grupy artystyczne z gwiazdorskim udziałem. Kwoty pozyskane ze sprzedaży biletów na koncert otwarcia festiwalu przekazane zostaną organizacji wspierającej ukraińskich uchodźców. Przedstawiamy wykonawców, którzy zadbają o muzyczną oprawę wydarzenia.

Era Jazzu 2022

Tegoroczna Era Jazzu swoimi koncertami oraz projektami składa hołd bohaterskiej Ukrainie. Odbędzie się w dniach od 8 do 10 kwietnia. W programie: gala katalońskiej trębaczki i wokalistki Andrei Motis, projekt komedowski argentyńskiego gitarzysty Dani Pereza, koncert laureata Nagrody Ery Jazzu, Dawida Tokłowicza oraz premiera rap-jazzowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Gościem honorowym festiwalu miał być śp. Zbigniew Namysłowski, który zmarł 7 lutego br.: ku pamięci wybitnego artysty kompozycje przedstawi Dawid Tokłowicz & Strings oraz raper Eskaubei wraz z kwartetem Tomka Nowaka.

- Wracamy do typowego rytmu Ery Jazzu - mówi Dionizy Piątkowski, szef festiwalu i dodaje: - Choć w dalszym ciągu ograniczeni rygorami pandemii, staramy się przedstawić niezwykle ciekawe i niepowtarzalne projekty: komedowską premierę albumu „The Komeda Project Live” argentyńskiego gitarzysty Danilo Pereza z gościnnym udziałem poznańskiego saksofonisty Dawida Tokłowicza. Dawid jest także tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu i zaprezentuje się z kwartetem kameralistów. Nareszcie, wielokrotnie przekładana, pojawi się w Poznaniu uwielbiana na wszystkich estradach świata trębaczka i wokalistka Andrea Motis oraz rap jazzowy Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Festiwal dedykujemy pamięci Zbyszka Namysłowskiego.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to zespół regularnie łączący ze sobą świat jazzu i hip-hopu. Zespół wydał cztery doskonale przyjęte przez publiczność i krytyków albumy, a swoim koncertami łączy kilka pokoleń słuchaczy, prezentując nowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i rapu.

- W poszukiwaniu nowych brzmień oraz muzycznych zaskoczeń z pewnością propozycje formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet są nowatorskie

– mówi Dionizy Piątkowski i dodaje:

- Nie tylko w warstwie artystycznej, ale także w odniesieniu do współczesnej kultury muzycznej. Połączenie jazzu i hip-hopu nie jest dzisiaj czymś odkrywczym. Prekursorem był już dekady wcześniej Miles Davis, za którym podążyły tabuny artystów.

Muzyka poświęcona Krzysztofowi Komedzie

Bohaterem kolejnego projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez, a gościem trio gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz. Gitarzysta jest jednym z najbardziej wpływowych artystów jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnych muzyków, którzy realizując własne projekty, stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń.

- Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania

– wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski:

–Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski.

W ramach projektu Czas Komedy zaprezentowano już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena, a także Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet.

Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrany zostanie z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premierowy i jedyny taki koncert w Polsce.

Dawid Tokłowicz jest tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu. Zainicjowane w 2015 roku Nagrody Ery Jazzu uhonorowały młodych - a dzisiaj znanych i poważanych - poznańskich muzyków.

- Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą

– rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski:

- Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej.

Dawid Tokłowicz przedstawi ciekawy projekt z kwartetem kameralistów i repertuarem zbudowanym z popularnych przebojów polskich kompozytorów, a także kompozycje autorskie, które dzięki jazzowej improwizacji czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje.

Gwiazdą festiwalowej gali będzie Andrea Motis - największe odkrycie sezonu wśród europejskich artystów. „Cudowne dziecko jazzu” to komplement, którym talent, muzykę, grę i śpiew katalońskiej wokalistki oraz trębaczki skwitował legendarny Quincy Jones. Z taką rekomendacją Andrea Motis znalazła się w kręgu najważniejszych protegowanych wybitnego kompozytora, aranżera i producenta.

- Jej debiutancki album „Emotional Dance”. był sporym wydarzeniem, a śpiewająca trębaczka stała się sensacją i atrakcją światowych festiwali i sal koncertowych. I robi to w brawurowy sposób: z jednej strony bawi się śpiewem i stylistyką zawieszona gdzieś między Norah Jones i Chet Bakerem, z drugiej strony wspaniale improwizuje, grając na trąbce

– rekomenduje artystkę Dionizy Piątkowski.

Era Jazzu 2022

  • Kiedy: 8 - 10 kwietnia.
  • Bilety: w cenie od 100 do 150 zł do kupienia:
    - online (Ticketmaster, Bilety24),
    - w Centrum Informacji Kulturalnej,
    - w Centrum Kultury Zamek.

Zobacz też:

W Poznaniu jest coraz więcej uchodźców, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie. Pomagają im poznaniacy i wolontariusze, ale też instytucje kulturalne i rozrywkowe, które przygotowują atrakcje dla Ukraińców i Ukrainek. Przedstawiamy najciekawsze miejsca, gdzie w weekend nasi sąsiedzi ze wschodu mogą choć na chwilę zapomnieć o tragedii w swoim kraju.Darmowe miejsca turystyczne dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu schronienia, to idealne miejsca, aby wrócić do częściowej normalności i nie myśleć przez ten czas o wojnie w ich ojczystym kraju. To dobra okazja, aby osoby samotne, pary i rodziny z dziećmi zwiedziły miejsca, które przedstawiają różnorodną ofertę kulturalną za darmo. Zobacz darmowe atrakcje dla uchodźców z Ukrainy w Poznaniu i Wielkopolsce –>

Darmowe atrakcje na weekend dla uchodźców z Ukrainy w Poznan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski