Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepta: jak ją dostać. Jak długo jest ważna e-recepta? Gdzie i jak można zrealizować e-receptę? Sprawdź jak to działa

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
E-recepta: Przepisane leki na jednej recepcie elektronicznej mogą być zrealizowane w różnych aptekach. Nie utracisz przy tym refundacji.
E-recepta: Przepisane leki na jednej recepcie elektronicznej mogą być zrealizowane w różnych aptekach. Nie utracisz przy tym refundacji. pixabay
E-recepta: od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Co to znaczy dla pacjenta? Jak i gdzie realizować e-receptę? Jak długo jest ważna e-recepta? Czy obowiązkowo trzeba mieć Internetowe Konto Pacjenta? Sprawdź wszystkie informacje.

E-recepta od 8 stycznia 2020

Już w maju 2018 roku były wystawiane pierwsze recepty elektroniczne. Od stycznia 2020 roku wszystkie recepty będą wystawiane obowiązkowo w postaci elektronicznej. E-receptę można zrealizować w każdej aptece oznaczonej specjalną niebieską naklejką "Tu zrealizujesz e-receptę".

Jak wynika z pisma podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, recepta wystawiona w postaci papierowej będzie mogła być zrealizowana tak, jak dotychczas w każdej aptece, lek będzie mógł także być objęty refundacją. Ponadto, przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią receptę w postaci papierowej.

Sprawdź też:

Co to jest e-recepta?
E-recepta to wersja elektroniczna papierowej recepty. Do jej realizacji nie musisz mieć wydruku, wystarczy w aptece podać czterocyfrowy kod dostępu, który uzyskamy od lekarza i numer PESEL. Dostać taki kod możemy SMS-em lub mailowo. Wtedy możemy wyświetlić informację na nośnikach elektronicznych, jak telefon, tablet czy laptop. By dostać kod (na telefon) czy e-receptę w wersji pliku PDF (na e-mail), trzeba mieć Internetowe Konto Pacjenta.

Zobacz też: 20 najlepszych dentystów w Poznaniu - zobacz ranking

Jak otrzymać e-receptę na e-mail lub SMS? Logowanie się do IKP.

Przed pójściem do lekarza należny zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego na pacjent.gov.pl i zweryfikować swój numer telefonu oraz adres e-mail. W zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).

Jeśli logujesz się do IKP po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany możesz założyć albo online, przez swoje internetowe konto w banku albo osobiście w urzędzie (będziesz potrzebować dowodu tożsamości).

Więcej na temat: E-recepta dla pacjenta i lekarza ma swoje zalety i wady

E-recepta jak wygląda?

Wybierając opcję SMS, po wystawieniu e-recepty przez lekarza, dostaniesz wiadomość na wskazany przez siebie telefon. W aptece należy podać 4-cyfrowy kod z SMS-a i PESEL (swój lub osoby, dla której kupujesz lek).

Przy wybranej opcji e-mail, po wystawieniu e-recepty przez lekarza, dostaniesz wiadomość na maila z załączoną w PDF informacją o e-recepcie. Najważniejszy dla jej realizacji jest 44-cyfrowy klucz dostępu z kodem kreskowym, który farmaceuta powinien zeskanować dla realizacji e-recepty. Pamiętaj, idąc do apteki musisz mieć dostęp do internetu lub już pobrany załącznik z e-receptą w wersji PDF.

Lekarz może również wydrukować informację o e-recepcie. Na niej znajdować się będą wszystkie niezbędne informacje dla tego, by móc kupić leki w aptece.

Sprawdź też:

Zalety e-recepty

  • jeżeli lekarz przepisał ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece osobno, ponieważ każda pozycją w e-recepcie może być osobną receptą;
  • w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu;
  • możesz otrzymać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem);
  • dostęp do IKP możesz również mieć w aplikacji mObywatel. Wystarczy zalogować się na konto.

Sprawdź też: 20 najlepszych porodówek w Wielkopolsce - zobacz ranking

Ważność e-recepty

Zmiana sposobu wystawiania recept wiąże się również ze zamianą czasu ich obowiązywania. Dotychczas recepty w tradycyjnej, papierowej formie były ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Zgodnie z nowymi przepisami, jej elektroniczna forma jest ważna nawet przez 365 dni z zastrzeżeniem kilku wyjątków.

Zrealizowane od daty wystawienia powinny być w terminie:

  • 7 dni - antybiotyki do stosowania wewnętrznego (np. formy doustne, iniekcje)
  • 30 dni - leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów, czyli preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków;
  • 120 dni - preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta

Realizacja recept papierowych odbywa się na dotychczasowych zasadach i ich ważność wynosi 30 dni.

Sprawdź też:

E-recepta: Awaria systemu

Jak kupić leki z e-recepty, jeżeli system e-zdrowie nie działa?
Chociaż od 8 stycznia 2020 r. recepty powinny być wystawiane tylko w postaci elektronicznej, w razie awarii systemu e-zdrowie, receptę wystawia się w postaci papierowej. W przypadku leków refundowanych, do wystawiania recept papierowych będzie się wykorzystywać, tak jak dotychczas, numery recept nadane przez NFZ.

Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie, pacjent może otrzymać produkt przepisany na e-recepcie jeżeli (łącznie):

  • okaże dokument potwierdzający tożsamość;
  • złoży oświadczenie, że nie dokonał realizacji recepty, której dotyczy informacja o wystawionej e-recepcie
  • udostępnieni informację o wystawionej e-recepcie: np. w postaci wydruku informacyjnego lub elektronicznej wersji e-recepty.

Zobacz też:

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski