Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii. Czy „kwaśny deszcz" dotrze do Polski? Jest komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

IM
Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Erupcja wulkanu na La Palma w Hiszpanii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE x-news
W związku z erupcją wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie toksyczny pył dotarł już do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Czy tzw. kwaśny deszcz może pojawić się w innych krajach w Europie, w tym w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja w oficjalnym komunikacie.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Czy toksyczny pył może pojawić się w naszym kraju? RCB wydało komunikat

W ubiegłą niedzielę, 19 września, na wyspie La Palma należącej do Hiszpanii doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Niecały tydzień później, w sobotę, toksyczny pył wydobywający się z niego dotarł do sąsiednich wysp znajdujących się na archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Erupcja wulkanu na żywo. Kamery internetowe pokazują płynącą...

Czy wspomniany pył może dotrzeć również do innych krajów na naszym kontynencie?

- Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył. Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. kwaśnego deszczu na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.

Sytuację na bieżąco monitoruje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak możemy się dowiedzieć - cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ponadto informuje, że sytuacja związana z wybuchem wulkanu nie ma na razie wpływu na sytuację lotniczą w naszym kraju.

Przypomnijmy, że władze Wysp Kanaryjskich zadecydowały o zawieszeniu ruchu powietrznego nad wspomnianą wyspą La Palma. Kilka miejscowości musiało zostać ewakuowanych.

Kwaśne deszcze – jak podaje Wikipedia - to opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6, czyli kwasowym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych. Kwaśne deszcze wpływają na roślinność. Oddziaływanie zanieczyszczeń może być zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. To pierwsze, w przypadku drzew, uwidacznia się w postaci uszkodzeń igieł i liści. Wewnątrz nich uszkadzane są różne błony, co może spowodować zakłócenie w systemie odżywiania i w bilansie wodnym. Szczególnie narażone na negatywne skutki kwaśnych deszczy są drzewa iglaste.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski