Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eskulap 2015: Wybierzmy najpopularniejszych!

Marta Żbikowska
Eskulap 2015: Wybierzmy najpopularniejszych!
Eskulap 2015: Wybierzmy najpopularniejszych! Waldemar Wylegalski
Rozpoczynamy nasz plebiscyt Eskulap 2015, do którego można zgłaszać ulubionych pracowników ochrony zdrowia. Na kandydatury czekamy do końca przyszłego tygodnia.

Po raz kolejny czytelnicy „Głosu Wielkopolskiego” będą mogli docenić swoich ulubionych pracowników ochrony zdrowia z Wielkopolski. Od 13 do 23 listopada można zgłaszać kandydatów w plebiscycie Eskulap 2015. Czekamy na zgłoszenia najpopularniejszych lekarzy (rodzinnych i specjalistów), najbardziej lubianych pielęgniarek, najsympatyczniejszych położnych, najskuteczniejszych fizjoterapeutów, czy najlepszych ratowników medycznych. W konkursie wystartują także popularne przychodnie i szpitale.

W tym roku przewidzieliśmy osiem kategorii:

  • Lekarz rodzinny,
  • Lekarz specjalista,
  • Pielęgniarka,
  • Położna,
  • Fizjoterapeuta,
  • Ratownik medyczny,
  • Przychodnia,
  • Szpital.

Nowością w tym roku jest podzielenie pielęgniarek oraz położnych, które do tej pory rywalizowały o statuetkę w jednej grupie.

Wśród partnerów naszej akcji jest już Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Polska Rada Ratowników Medycznych. Kolejne instytucje zamierzają dołączyć do naszej akcji w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ WYNIKI I GŁOSUJ

Pracownicy instytucji ochrony zdrowia to często pasjonaci, którzy swoją pracę wykonują z prawdziwego powołania. Jak choćby Renata Grzybowska, która zarówno dwa lata temu, jak i w ubiegłym roku zwyciężyła w kategorii pielęgniarka i położna.

- Najbardziej cieszy mnie to, że zostałam doceniona przez pacjentki i ich rodziny - mówi Renata Grzybowska, położna w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przy ul. Polnej. - Praca położnej na oddziale porodowym czy intensywnej opieki medycznej jest bardzo ciężka. Młode dziewczyny mogą tak bardzo nie odczuwać uciążliwości tej pracy, ale z wiekiem jest naprawdę coraz trudniej. Tym bardziej jestem wdzięczna moim pacjentkom, że doceniły ten trud.

Renata Grzybowska na co dzień również spotyka się z wdzięcznością pacjentek i ich rodzin. - W plebiscycie na pewno warto wziąć udział, ale zazwyczaj wystarczy zwykłe dziękuję - mówi położna. - Dwie statuetki już mi w zupełności wystarczą. W tym roku chciałabym zgłosić do plebiscytu moją koleżankę z pracy, dla której bycie położną to wielka pasja. To Iwona Marczak. Byłam właśnie na promocji jej książki. Oczywiście, jest to książka o położnictwie, a dokładnie o historii izby porodowej w Kórniku, z którym Iwona jest bardzo związana.

Dobrze wspomina swój udział w ubiegłorocznym plebiscycie także zwycięzca w kategorii „Lekarz rodzinny”.

- Każda forma docenienia przez pacjentów cieszy - mówi Jakub Rzeźnik, lekarz rodzinny z Wielenia. - Pamiętam jednak, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ. To, że dzisiaj ktoś nas wyróżnił, nie znaczy, że możemy spocząć na laurach.

O tym, że wykonując zawód medyczny, cały czas trzeba się starać, dokształcać i szkolić, wiedzą dobrze również ratownicy medyczni. To zawód w Polsce stosunkowo nowy.

- Jesteśmy obecni w Polsce od kilkunastu lat, ludzie już się do nas przyzwyczaili - mówi Robert Judek, ratownik medyczny z Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. - Na początku, gdy zaczęliśmy jeździć w karetkach, często spotykaliśmy się z pytaniami o lekarza. Teraz widzimy, że ludzie nas znają, doceniają, a przede wszystkim ufają naszym umiejętnościom i doświadczeniu. Staramy się, aby nasz personel był wyszkolony. Obecnie, każdy ratownik medyczny kończy studia licencjackie, potem może kontynuować naukę na wydziale promocji zdrowia uniwersytetu medycznego, ale najważniejsze, aby nieustannie się szkolił. W ratownictwie medycznym dość szybko wszystko się zmienia, wchodzą nowe technologie, nowoczesne rozwiązania. Trzeba być cały czas na bieżąco.

O swoje miejsce w zawodach medycznych walczyli również fizjoterapeuci.

- Na szczęście nasz zawód jest już unormowany prawnie - mówi dr Marian Majchrzycki, fizjoterapeuta i prezes wielkopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. - Aby być fizjoterapeutą, nie wystarczy trzymiesięczny kurs. Trzeba skończyć przynajmniej licencjat.

Marian Majchrzycki zwraca uwagę na coraz większe zaufanie, jakim pacjenci obdarzają fizjoterapeutów.

- Kiedyś wykonywaliśmy jedynie zalecenia lekarzy, dzisiaj coraz częściej pacjenci z bólami czy zaburzeniami ruchu przychodzą bezpośrednio do nas. Nowe przepisy pozwolą nam samodzielnie prowadzić pacjentów, zarówno stawiać diagnozy funkcjonalne, jak i wybierać odpowiednie zabiegi.

Uznanych fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pielęgniarki, położne, lekarzy rodzinnych i specjalistów można wyróżnić, zgłaszając ich kandydatury w naszym plebiscycie.

Eskulap 2015. Jak zgłosić kandydata?

Jak można zgłosić swojego kandydata lub kandydatkę? Zgłoszenia w wybranych kategoriach należy przesyłać na adres: [email protected]. Czekamy na wskazanie kandydatów zarówno z Poznania, jak i z całej Wielkopolski. Zgłoszenia powinny zawierać dane kontaktowe osoby zgłaszającej oraz dane kandydata, a także krótkie uzasadnienie wyboru. Można także opisać sytuację, która sprawiła, że zdecydowaliście się na wysłanie zgłoszenia. Na kandydatury czekamy do 23 listopada. Głosowanie za pomocą SMS-ów na kandydatów rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 19 grudnia. Zwycięzców poszczególnych kategorii Eskulap 2015 poznamy 20 grudnia, a wręczenie statuetek nastąpi podczas uroczystej gali w styczniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski