Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ethno Port Festival już wkrótce w Poznaniu. Znamy wykonawców z różnych części świata. Kto wystąpi?

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
W Poznaniu po raz kolejny ruszy festiwal Ethno Port. Tegoroczna edycja od 3 do 5 września w CK Zamek.
W Poznaniu po raz kolejny ruszy festiwal Ethno Port. Tegoroczna edycja od 3 do 5 września w CK Zamek. fot. Robert Woźniak
W pierwszy weekend września Poznań ponownie na kilka dni stanie się stolicą world music. Wystąpi wiele gwiazd, których muzyka wywodzi się z kulturowej tradycji wielu regionów świata.

Ethno Port w Poznaniu: Muzyka łączy, a nie dzieli

Na Ethno Port pojawiają się artyści grający tradycyjną muzykę etniczną, a na festiwalowych scenach wśród gwiazd z całego świata, pojawiają się też polscy wykonawcy. Na pozór podobne edycje znacząco się różnią od pierwszego wydarzenia z 2008 roku.

Jak przekonują organizatorzy na nowe znaczenie tegorocznej edycji, wpływa otaczająca nas rzeczywistość, a także strach, który wpływa na społeczną świadomość. Dominuje: obawa przed wojną, zamachami terrorystycznymi, islamskim radykalizmem i konsekwencje zmian politycznych. Obcy staje się pojęciem oznaczającym konkurenta i zagrożeniem dla utrzymania wyidealizowanej kulturowej tożsamości.

Zobacz też: Rozmowa z Danutą Pepetą o pierwszej otwartej strefie pole dance

od 16 lat

Odpowiedzi twórcy festiwalu upatrują w nadziei, która przy odwołaniu do humanistycznych wartości niesie siłę pozytywnej wizji opartej na dialogu i otwartości. To właśnie nią, chcą nieść swoim przekazem koordynatorzy Ethno Portu.

Program tegorocznej edycji został ułożony tak, żeby przedstawić bogactwo tradycyjnych gatunków muzycznych i wielobarwność świata. Na scenach ma być zarówno nastrojowo, jak i energicznie.

Zobacz, jak wyglądała edycja z 2019 roku:

Pierwszego dnia Ethno portu odbyła się m.in. potańcówka na Dziedzińcu Zamkowym. Zobacz więcej zdjęć ---->

Ethno Port 2019 rozpoczęty! Za nami pierwszy koncert i potań...

Ethno Port w Poznaniu: Kto wystąpi?

Maija Kauhanen łączy głębokie doświadczenie tradycyjnej fińskiej muzyki z rozmaitymi praktykami artystycznymi. Współpracuje na stałe z kilkoma zespołami, wśród których znajdziemy tętniący kobiecą energią Rönsy czy elektrofolklowy Okra Playground. Realizuje także własne marzenia, które odważnie wędrują po światach dawnych fińskich eposów, ambitnego popu i elektronicznego eksperymentu. Maija zabiera nas tam, posługując się – należącym do grupy cytr – instrumentem kantele, znanym w wielu formach we wszystkich krajach bałtyckich. Dla Finów jest to bez wątpienia muzyczny symbol i ważna część ich tożsamości, która łączy najstarsze jej elementy ze współczesnością.

W muzyce Trio da Kali zaklęty jest zapach sawanny, cykanie świerszczy niosące się w rozgrzanym powietrzu i ruch Nigru sunącego między galeriowymi lasami. Zaklęta jest także saga niezwykłego ludu Mande, władców potężnego imperium Mali, które w średniowieczu obejmowało prawie całą Afrykę Zachodnią. Legendarne Timbuktu, najważniejsze miasto handlowe i centrum kulturalno-naukowe tego państwa, zamieszkiwało w XIV wieku pięć razy więcej ludzi niż Londyn i była to wówczas prawdopodobnie najbogatsza metropolia na świecie.

Trrio da Kali to przedstawiciele jeliya, kasty griotów, w społeczeństwie Mande pełniących funkcję ważnych doradców i mediatorów, muzyków i opowiadaczy, których można określić mianem afrykańskich żywych bibliotek. Snują oni przed słuchaczami zadziwiające historie zawarte w starych pieśniach wykonywanych przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów.

Okra Playground to prawdziwy muzyczny plac zabaw, który artyści z Helsinek stworzyli po to, aby eksperymentować z fińską tradycją. Nie siłują się z nią, lecz z godną podziwu intuicją wyszukują przestrzenie, w których mogą zatracić się bez opamiętania. Z ich utworów emanuje surowość i tajemniczość Północy, a jednocześnie dziecięca radość, światło i taneczne uniesienie. Sekstet odwołuje się do tradycji poprzez aranżację ludowych fińskich pieśni, a także wykorzystanie tradycyjnych instrumentów, na przykład cytry kantele czy liry smyczkowej jouhikko.

Zawierucha to projekt, którego pomysłodawcą jest Piotr Zgorzelski, od wielu lat z pasją zgłębiający tradycyjną polską kulturę taneczną. Repertuar Zawieruchy zakorzeniony jest silnie w wiejskim graniu i pochodzi od muzycznych mistrzów z Mazowsza, Kujaw czy Wielkopolski. Rodzima tradycja, traktowana z uwagą i szacunkiem, jest jednak dla zespołu dopiero pretekstem do budowania własnej muzycznej opowieści – szczerej, błyskotliwej i intrygującej. Tancerz zaprosił do zespołu Marcina Drabika i Kacpra Malisza – skrzypków równie mocno zaangażowanych w renesans wiejskiej tradycji, co w odważne artystyczne eksperymenty. Znalazł się tu także wszechstronny perkusista Kamil Siciak.

Festiwal Ethno Port Poznań 2021

  • Od 3 do 5 września
  • CK Zamek (ul. Święty Marcin 80/82)
  • Niektóre wydarzenia są bezpłatne
  • Pierwsza pula karnetów 3-dniowych: 160 zł
  • Więcej informacji na temat programu znajduje się na TUTAJ
W Poznaniu każdy, kto postanowi wybrać się do Nowego Zoo, będzie mógł zobaczyć nową tygrysiarnię, która znajduję się tuż obok starej, zamieszkałej przez Tungusa. To właśnie w nowej przestrzeni zamieszkują dwa "nieumarłe" tygrysy, uratowane z białoruskiej granicy, czyli Gogh i Kan. Prezentujemy zdjęcia zarówno nowej, jak i starej tygrysiarni.Zobacz zdjęcia poznańskich tygrysów --->

Nowe Zoo Poznań: Nowa tygrysiarnia budzi zachwyt poznaniaków...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski