Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ethno Port pod znakiem migracji

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Catrin Finch i Seckou Keita zainaugurują tegoroczny Ethno Port
Catrin Finch i Seckou Keita zainaugurują tegoroczny Ethno Port Josh Pulman
Cztery dni, trzy sceny i osiemnaście koncertów - oto tegoroczny Ethno Port w pigułce. Ósma edycja festiwalu odbywać się będzie od 11 do 14 czerwca w Poznaniu. W tym czasie do poznańskiego Zamku zjadą się artyści z krajów tak różnych jak Walia, Senegal, Mauretania i Peru.

Tegoroczna edycja Ethno Portu posiada najbardziej rozbudowaną ofertę w całej historii festiwalu. Około 40 proc. kosztów przedsięwzięcia pokryła dotacja celowa z budżetu miasta, a kwotę 364 tys. złotych uzyskano z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większy budżet zaowocował rozbudowaniem programu o jeszcze więcej wykonawców world music oraz kolejne wydarzenia towarzyszące.

Motywem przewodnim ósmej edycji festiwalu są migracje.

- World music sama w sobie jest rezultatem migracji. Migrują zarówno ludzie, jak i informacja, kultura czy towarzyszące jej symbole. Migruje w końcu sama muzyka - mówi dyrektor Ethno Portu, Andrzej Maszewski i zapowiada, że festiwal przyglądał się będzie efektom procesu migracji: globalnej wymianie, a z drugiej strony - poszukiwaniu kulturowej tożsamości.

Przez cztery dni, na trzech scenach Zamku (Sala Wielka, parking przez Zamkiem, Dziedziniec Zamkowy) odbędzie się osiemnaście koncertów. Sześć z nich będzie zupełnie darmowych. Podczas tego inauguracyjnego w Sali Wielkiej zaprezentuje się walijska harfistka Catrin Finch, która połączy siły z pochodzącym z Afryki Seckou Keitą. Tego samego dnia na otwartym dla wszystkich parkingu zamkowym wystąpi Bassekou Kouyate, wirtuoz gry na ngoni, a poznański Dom Tańca zaprezentuje tradycyjne formy tańca polskiego. W kolejnych dniach w Zamku pojawią się m.in. pochodząca z Portugalii Lula Pena, polska Masala Soundsystem, Irlandczyk Ross Daly oraz Cumbia All Stars.

Ethno Portowi towarzyszyć będą w tym roku również dodatkowe atrakcje. 13 i 14 czerwca wziąć będzie można udział we wspólnym muzykowaniu, gotowaniu i degustacji wraz z uczestnikami festiwalu. Służyć temu będzie Jam Picnic i Kuchnia Świata. W Garderobie Świata podziwiać i przymierzyć będzie można stroje ludowe z najodleglejszych zakątków świata, a podczas Migracyjnego DKF-u obejrzeć filmy fabularne poruszające problem przemieszczania się kultur. W ramach Małego Ethno zajęcie znajdą również najmłodsi uczestnicy.

Ceny biletów na pojedyncze koncerty wahają się w granicach od 20 do 30 zł. Istnieje także możliwość zakupu karnetu jedno-, trzy- i czterodniowego (70, 110, 130 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski