Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EthnoPort Poznań 2023. Święto muzyki etnicznej rozpocznie się już 23 czerwca

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Na uczestników czekały będą też warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, filmy i spotkania dotyczące ważnych spraw społecznych organizowane ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat. Zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych.
Na uczestników czekały będą też warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, filmy i spotkania dotyczące ważnych spraw społecznych organizowane ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat. Zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych. MJ
16. edycja festiwalu EthnoPort Poznań rozpocznie się 23 czerwca. Podczas 3-dniowego święta muzyki etnicznej uczestnicy usłyszą różnorodne brzmienia i tradycje muzyczne z różnych zakątków świata. W programie znajdą się też warsztaty, spotkania i inne atrakcje. Bilety i karnety dostępne są w sprzedaży.

Festiwal Ethno Port potrwa od 23 do 25 czerwca. Oprócz koncertów obfitujących w przeróżne brzmienia muzyki z całego świata uczestniczyć będzie można też w warsztatach, spotkaniach, seansach i akcjach społecznych.

Wydarzenia odbywać się będą w Centrum Kultury Zamek oraz w pobliskim parku Adama Mickiewicza.

– Planowanie kolejnej edycji festiwalu Ethno Port Poznań, w tym roku już szesnastej (!), w naturalny sposób rodzi pytania – czym tegoroczna odsłona różni się od poprzednich? Jak zmienił się festiwal od czasu, gdy powołaliśmy go do życia w 2008 roku? Tegoroczny Ethno Port, od tych sprzed lat, odróżnia przede wszystkim rzeczywistość, w jakiej żyjemy. W pierwszych latach fascynacja bogactwem kultur i potrzeba ich poznawania wydawały się być naturalnymi postawami w otwartym, zbudowanym na humanistycznych wartościach świecie. Naiwnie żyliśmy w przekonaniu, że rasizm, ksenofobia, nacjonalizm i faszyzm są w odwrocie i nie zagrażają naszemu, coraz piękniejszemu i kolorowemu życiu

– mówi Andrzej Maszewski, współtwórca festiwalu.

Wystąpią m. in. polsko-ukraiński, uformowany przez CK ZAMEK, młodzieżowy Chór Skovoroda oraz muzycy z Grecji, Włoch czy Francji. Premierowo zobaczymy Common Routes, czyli projekt, który powstał dzięki wsparciu Kreatywnej Europy, z udziałem muzyków z Iranu, Francji, Białorusi oraz Polski. Nie zabraknie jednak artystów z innych kontynentów. Na scenie pojawi się kurdyjski pieśniarz i instrumentalista RUSAN FILITZEK z zespołem oraz południowokoreańskie zespoły prezentujące muzykę eksperymentalną łączącą jazz z tradycją - SINNOI oraz CELLOGAYAGEUM. Zagrają też przedstawiciele Pigmejów Aka, wykonujący unikalną polifoniczną muzykę, reprezentujący prastarą kulturę mieszkańców lasów deszczowych NDIMA (Kongo Brazaville) oraz rodzinna grupa ZENE’T PANON z wyspy Reunion. Europejkie brzmienia zaprezentują MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe – Kreatywna Europa), STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja), czy zespół KOSY (Polska). Muzyczno-taneczną energią podzielą się też afrokaraibska grupa COJUNTO PAPA UPA z Holandii, folkowo-punkowe BOHEMIAN BETYARS z Węgier (obydwa zespoły z programu Sounds of Europe w ramach Kreatywnej Europy) czy ukraińskie zespoły US ORCHESTRA i BALAKLAVA BLUES.

W programie znajdzie się również kiermasz z rękodziełem i oryginalnymi wyrobami.
Na uczestników czekały będą też warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, filmy i spotkania dotyczące ważnych spraw społecznych organizowane ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat. Zaplanowano też atrakcje dla najmłodszych. Festiwalowi towarzyszyć będzie też wystawa zdjęć ukraińskich kobiet, które uciekły przed wojną i rozpoczęły życie w Polsce.

– Nie zabraknie warsztatów prowadzonych przez gości festiwalu, propozycji dla najmłodszych, filmów i spotkań poświęconych ważnym problemom społecznym. Te ostatnie przygotowujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, realizującym podczas Ethno Portu projekt „Promigracyjne Sojusze”

– zapowiadają organizatorzy Ethno Portu. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa portretów ukraińskich kobiet, które uciekając przed okrucieństwem wojny, rozpoczęły nowe życie w Poznaniu.

Bilety na pojedyncze koncerty i karnety festiwalowe można nabyć w sprzedaży internetowej na bilety24.pl.

Harmonogram:

23.06. piątek

  • g. 17 CHÓR SKOVORODA – premiera (polsko-ukraiński chór młodzieżowy oraz Volodymyr Andruschak, Vsevolod Sadovyj, Maciej Rychły i in.) – Sala Wielka
  • g. 18.30 RUSAN FILIZTEK Trio (Turcja/Francja) – Dziedziniec Zamkowy
  • g. 20 BOHEMIAN BETYARS Węgry (Sounds of Europe) – Park A. Mickiewicza
  • g. 22.30 NDIMA Kongo – Dziedziniec Zamkowy

24.06 sobota

  • 16.00 CELLOGAYAGEUM Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
  • 17.00 SINNOI Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
  • 18.30 ZENE’T PANON Reunion – Dziedziniec Zamkowy
  • 20.00 CONJUNTO PAPA UPA Holandia (Sounds of Europe) – Park im. A.Mickiewicza
  • 22.30 STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja) – Dziedziniec Zamkowy

25.06 niedziela

  • 15.00 US Orchestra (Ukraina) – Park im. A. Mickiewicza
  • 17.00 COMMON ROUTES (Kreatywna EU) Iran/Francja/Białoruś/Polska – premiera – Sala Wielka
  • 18.30 KOSY (Polska) – Dziedziniec Zamkowy
  • 20.00 BALAKLAVA BLUES Ukraina/Kanada – Park im. A. Mickiewicza
  • 22.00 MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe) – Dziedziniec Zamkowy

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Legendy i zabytki Wielkopolski

Co skrywają ruiny? Tajemnice i legendy wielkopolskiej wsi Skrzebowa

Zobacz też: Cały Poznań Ukulele

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski