Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Służby mundurowe gotowe do mistrzostw

SAGA, RD, AL
Policja konna regularnie zabezpiecza mecze i demonstracje
Policja konna regularnie zabezpiecza mecze i demonstracje Waldemar Wylegalski
Jeśli chodzi o nas, Euro 2012 już mogłoby się zacząć - mówią sztabowcy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W Poznaniu bezpieczeństwa będzie pilnować ok. 1,3 tys. funkcjonariuszy, nie tylko z Wielkopolski. - W razie potrzeby będą wspierać ochroniarzy pracujących na stadionie i w miejscach, gdzie będą przebywać kibice - mówi Andrzej Borowiak z KWP w Poznaniu. - Jesteśmy przygotowani na to, by zapewnić porządek w mieście i na trasach przejścia czy przejazdu kibiców.
- Ćwiczymy to od trzech lat - zaznacza Krzysztof Jarosz, szef wielkopolskiej policji.

- Przećwiczyliśmy działania na wypadek ataku terrorystycznego, wypadków drogowych, kolejowych. Na imprezach na stadionie od roku pracują ciągle ci sami policjanci, dla których obiekt nie ma już tajemnic - wylicza A. Borowiak. Przypomina o kursach językowych dla mundurowych, współpracy z ukraińskimi milicjantami (właśnie wrócił z Kijowa, gdzie ćwiczono postępowanie w sytuacjach kryzysowych).

CZYTAJ TEŻ:
EURO 2012 NA GLOSWIELKOPOLSKI.PL
WIĘCEJ O GWIAZDACH EURO 2012 NA CALAPOLSKAKIBICUJE.PL
KTÓRE MIASTO JEST NAJLEPIEJ PRZYGOTOWANE NA EURO 2012? SONDA NA EKSTRAKLASA.NET!
Kibice od samej granicy będą pod nadzorem mundurowych.

Anna Galon, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej: - Zależy nam na bezpieczeństwie podróżnych i płynnym ruchu na granicy zewnętrznej.

- Przed mistrzostwami oraz w trakcie turnieju do pracy na lotnisku zostaną skierowani dodatkowi funkcjonariusze, przygotowani merytorycznie i językowo - potwierdza Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu.

Pogranicznicy pojawią się głównie na Ławicy (gdzie drobiazgowo będą sprawdzać bagaże przyjezdnych) i dawnych przejściach granicznych między Polską a Niemcami - nie wykluczają zresztą, że na granicach przywrócone będą kontrole.

- Na prośbę policjantów wesprzemy ich specjalistami, którzy będą mieli rozpoznać potencjalne zagrożenie radiacyjne - mówi A. Galon.

- Działania związane z ewentualnymi zamachami koordynuje Centrum Antyterrorystyczne ABW- zaznacza Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska z ABW. Dodaje, że ABW na bieżąco współpracuje z innymi służbami i partnerami z Ukrainy, bierze udział w szkoleniach i ćwiczeniach związanych z zagrożeniami antyterrorystycznymi.

Także strażacy są gotowi (na Euro będzie ich 5 razy więcej niż na co dzień). Pod ich szczególnym nadzorem będzie Poznań i drogi dojazdowe do miasta (głównie nr 5 i A2) oraz Opalenica, gdzie stacjonować będzie drużyna Portugalii. W razie potrzeby strażacy mają podjąć interwencję w czasie nie dłuższym niż 5 minut (ochotnicy - 15 min).

Strażacy mają wyznaczone posterunki (przy stadionie, na Junikowie, w Smochowicach, Karolinie, Kiekrzu, na Starołęce) oraz w oficjalnej i nieoficjalnych strefach kibica. - Będzie tam wiele osób, wozy transmisyjne zasilane prądem o wysokim napięciu, tymczasowe budynki, agregaty prądotwórcze. To poważne zagrożenia - mówią ratownicy.

Siedem poznańskich szpitali będzie świadczyć usługi dla kibiców. Są to: Centrum Medyczne HCP, szpital MSWiA, Szpital Wojewódzki oraz szpital im. J. Strusia.

Dodatkowo w pięciu praktykach rodzinnych kibice będą mogli uzyskać pomoc lekarza lub pielęgniarki. Oddelegowane placówki to poradnia "Amicis", "Medica Pro Familia", "Zdrowa Rodzina" oraz Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski