sportowy24
  Euro 2016. Francuzi boją się zamachów, ale nie chcą popaść w...

  Euro 2016. Francuzi boją się zamachów, ale nie chcą popaść w paranoję

  Hubert Zdankiewicz, Paryż

  Sportowy24

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  Strefa kibica pod Wieżą Eiffla pomieści ponad 90 tysięcy osób. Dla kibiców przygotowano m.in. 45 punktów gastronomicznych

  Strefa kibica pod Wieżą Eiffla pomieści ponad 90 tysięcy osób. Dla kibiców przygotowano m.in. 45 punktów gastronomicznych ©Kamil Zihnioglu

  Na kilka dni przed startem Euro 2016 w Paryżu nie czuć jeszcze atmosfery piłkarskiego święta. Więcej mówi się na razie o powodzi i bombach.
  Strefa kibica pod Wieżą Eiffla pomieści ponad 90 tysięcy osób. Dla kibiców przygotowano m.in. 45 punktów gastronomicznych

  Strefa kibica pod Wieżą Eiffla pomieści ponad 90 tysięcy osób. Dla kibiców przygotowano m.in. 45 punktów gastronomicznych ©Kamil Zihnioglu

  Cztery lata temu o tej porze cała Polska nie mówiła o niczym innym, niż piłka nożna. Od gadżetów (mniej, lub bardziej) związanych z Euro 2012 dosłownie uginały się sklepowe półki, a w telewizji publicznej za omawianie taktyki naszych grupowych rywali wziął się nawet "Rysiek z Klanu". W Paryżu owszem - widać już coraz wyraźniej, że za chwilę zacznie się tu jedna z najważniejszych sportowych imprez świata. Daleko temu jednak do szaleństwa, jakie panowało w naszym kraju.

  Powodów jest kilka. Pierwszy banalny, po prostu dla nas mistrzostwa Europy były czymś wyjątkowym, bo nigdy wcześniej nie gościliśmy największego - po mundialu - piłkarskiego wydarzenia. Dla Francuzów to z kolei żadna nowość, bo organizowali już u siebie oba turnieje. Oba zresztą wygrali, w 1984 zostali mistrzami Europy, a w 1998 roku świata. Nic dziwnego, że miejscowi kibice liczą na kolejne trofeum, choć zdają sobie sprawę, że nie będzie to łatwe (o tym przy innej okazji).

  Mieszkańców Paryża absorbują ponadto dwie inne kwestie. Pierwsza to powódź, która nawiedziła w ubiegłym tygodniu stolicę Francji. Wyjątkowo obfite (największe od 30 lat) deszcze podniosły poziom Sekwany na tyle, że trzeba było m.in. zamknąć dla zwiedzających Luwr i Muzeum Orsay. Pod wodą znalazły się również niektóre położone w pobliżu rzeki ulice, zalane zostały piwnice i najniżej położone mieszkania. Wstrzymano ruch kilku linii metra i jednej z linii kolejki RER. Zamknięta została część autostrad, m.in. ta łącząca Paryż z Bordeaux.

  Fala kulminacyjna opuściła już stolicę Francji, ale dyskusje na jej temat nie schodzą na razie z czołówek lokalnych gazet. Tym bardziej, że woda opada bardzo powoli, do normalnego stanu rzeka ma wrócić dopiero za tydzień.

  „Średnio po 500 euro na gospodarstwo domowe” - głosi tytuł we wtorkowym „Le Parisien”. Artykuł ilustruje zdjęcie brodzącego w wodzie francuskiego premiera Manuela Vallsa. Z tekstu można się m.in. dowiedzieć, że francuski rząd przeznaczył 30 mln euro na specjalny fundusz awaryjny pomagający ofiarom powodzi, która dotknęła nie tylko stolicę. W całym kraju zginęły cztery osoby, a 24 zostały ranne. Ewakuować trzeba było ok. 20 tys. ludzi, w większości mieszkańców regionu paryskiego.

  Kolejna absorbująca paryżan kwestia to terroryzm, o którym mówi się i pisze od czasu ubiegłorocznych zamachów w tym mieście.

  - Staramy się żyć tak samo, jak dotąd, nie dać się zwariować. Nie możemy przecież patrzeć podejrzliwie na każdego, kto ma inny kolor skóry, albo brodę, bo można by popaść w paranoję - powiedział nam znajomy dziennikarz telewizji France 3. - Zaraz po zamachach było trochę paniki, ale teraz robimy to, co zawsze. Chodzimy do sklepów, jeździmy metrem i mamy nadzieję, że będzie dobrze, a nasze władze odpowiednio wszystko zabezpieczą - dodał.

  Nie da się jednak ukryć, że temat wraca jak bumerang. A widok wyposażonych w broń automatyczną policjantów patrolujących stacje metra daje do myślenia. Atmosferę podgrzewają w dodatku niedawne informacje o zatrzymaniu na Ukrainie obywatela Francji, planującego serię (w sumie 15) zamachów bombowych podczas mistrzostw.

  Oliwy do ognia dolał ostatnio brytyjski MSZ, publikując na swojej stronie internetowej komunikat. Wzywa on wybierających się na Euro mieszkańców Wysp do zachowania „wyjątkowej czujności”. Cytujący je „Le Parisien” przytoczył również słowa Richarda Waltona, byłego szefa odpowiadającej za walkę z terroryzmem komórki Scotland Yardu. - Tak poważnego zagrożenia nie było w przypadku żadnego sportowego wydarzenia w historii - uważa Walton. - Wszystkie światła są czerwone i wierzę, że Francuzi wyznaczą do ochrony wystarczającą liczbę policjantów i tajnych agentów - dodaje. Tekst kończy się informacją, że organizatorzy Euro 2016 oddelegowali do ochrony turnieju około 90 tys osób. We Francji pojawi się również 180 funkcjonariuszy policji z innych krajów.

  Od strony piłkarskiej pierwsze co rzuca się w oczy (przynajmniej w oczy autora tego tekstu) to naklejki i znaczki, jakie pojawiły się w metrze (na peronach i w pociągach). Jeszcze tydzień temu, goszcząc na tenisowym Roland Garros, mogłem się dowiedzieć co najwyżej gdzie wysiąść, by dotrzeć na stadion Parc des Princes i która linia kolejki RER dojeżdża na Stade de France. Teraz wiadomo również m.in. gdzie umiejscowione będą strefy kibica.

  Oznakowanie może okazać się wybawieniem dla nie władających francuskim kibiców, bo znajomość obcych języków u mieszkańców Paryża nadal pozostawia nieco do życzenia. Nawet w przypadku turniejowej obsługi. - Przepraszam, którędy do metra? - zapytałem we wtorek pod Parc des Princes panią. Stojącą w dodatku w bramie z wielkim napisem „Wejście dla mediów”. - Sorry, no english - odparła z szerokim uśmiechem.

  Rad nie rad, to ja wysiliłem w tej sytuacji swój francuski. - Metro? Stacja? W tę stronę? - Tak, w tę stronę - uśmiechnęła się jeszcze szerzej pani z obsługi.

  Może więc warto zabrać ze sobą chociaż kieszonkowe rozmówki francuskie...

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Euro Mecze

  meczeuro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  mhroczni.pl - zobacz legalnie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  [*]

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  prej for paris.... Tak to się skończy. A Pani z turniejowej obsługi wybitna! Dobrze, że chociaż po francusku rozmawia. Powodzenia tam autorze drogi!

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Francja Live 3 7 2 1 0 4-1
  2 Szwajcaria Live 3 5 1 2 0 2-1
  3 Albania Live 3 3 1 0 2 1-3
  4 Rumunia Live 3 1 0 1 2 2-4
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Walia Live 3 6 2 0 1 6-3
  2 Anglia Live 3 5 1 2 0 3-2
  3 Słowacja Live 3 4 1 1 1 3-3
  4 Rosja Live 3 1 0 1 2 2-6
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Niemcy Live 3 7 2 1 0 3-0
  2 Polska Live 3 7 2 1 0 2-0
  3 Irlandia Północna Live 3 3 1 0 2 2-2
  4 Ukraina Live 3 0 0 0 3 0-5
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Chorwacja Live 3 7 2 1 0 5-3
  2 Hiszpania Live 3 6 2 0 1 5-2
  3 Turcja Live 3 3 1 0 2 2-4
  4 Czechy Live 3 1 0 1 2 2-5
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Włochy Live 3 6 2 0 1 3-1
  2 Belgia Live 3 6 2 0 1 4-2
  3 Irlandia Live 3 4 1 1 1 2-4
  4 Szwecja Live 3 1 0 1 2 1-3
  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  awans do 1/8 finału
  możliwy awans do 1/8 finału
  1 Węgry Live 3 5 1 2 0 6-4
  2 Islandia Live 3 5 1 2 0 4-3
  3 Portugalia Live 3 3 0 3 0 4-4
  4 Austria Live 3 1 0 1 2 1-4

  Euro 2016 - prosto z Francji

  Wokół mistrzostw