Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejscy politycy o zagrożeniu kolejną falą nielegalnej migracji

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Migrant trzymający dziecko na pokładzie statku Sea Watch 3 AFP/EAST NEWS
Migrant trzymający dziecko na pokładzie statku Sea Watch 3 AFP/EAST NEWS East News
Wraca temat migrantów przyjeżdżających nielegalnie do Europy. Polityka migracyjna będzie jednym z tematów wtorkowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu. Szef MSW Niemiec: Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 roku. Premier Francji: Imigracja i kwoty: „To nie jest słowo tabu”. Wielka Brytania: szefowa MSW zapowiada restrykcje ws. migracji.

- Jeśli nie zadbamy o kontrole na zewnętrznych granicach UE, będziemy świadkami fali uchodźców być może nawet większej niż było to cztery lata temu - mówi niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". Premier Edouard Philippe w gazecie JDD podkreśla, że koncepcja kwot imigracyjnych „nie jest słowem tabu”.

Wydawało się, że Europa poradziła sobie z kryzysem migracyjnym i sytuacja się ustabilizowała w porównaniu z kryzysem 2015 r. Jednak od kilku miesięcy na greckie wyspy na Morzu Egejskim przybywa więcej migrantów. Według danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) do połowy września do Grecji przedostało się ponad 36 tys. migrantów. Szef MSW w Atenach Michalis Chrisochoidis spodziewa się, że do jego kraju będą coraz częściej napływać ludzie z Pakistanu i Afganistanu.

Brexit i nowy system punktowy w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zamierza wprowadzić nowy system punktowy promujący migrantów posiadających przydatne zawody dla brytyjskiej gospodarki, wprowadzający preferencje dla informatyków czy naukowca z Polski, Bangladeszu, Indii lub Niemiec i stawiającego bariery dla kelnera czy sprzątacza. Kluczowym kryterium ma być przydatność umiejętności przybysza dla gospodarki. Szczegóły systemu będą dopiero dopracowane, ale już teraz szwefowa mSZ Wielkiej Brytanii, Priti Patel zadeklarowała, że będzie to mechanizm przyciągający "najbystrzejszych i najlepszych oraz taki, który jest pod kontrolą brytyjskiego rządu"- W tym fundamentalnym momencie naszej historii mam szczególny obowiązek, jeśli chodzi o odzyskanie kontroli - skończyć z wolnym przepływem ludzi raz na zawsze - powiedziała Priti Patel. Podczas corocznej konferencji Partii Konserwatywnej zadeklarowała, że nowy system imigracji będzie promował lepiej wykształconych i wykwalifikowanych - bez względu na pochodzenie. Nowa minister spraw wewnętrznych jest od lat zwolenniczką zdecydowanego kursu w sprawie migracji.

Turcja ostrzega

Latem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że przestanie powstrzymywać przebywających na terytorium jego państwa uchodźców przed wyruszaniem w stronę Europy, jeśli nie dostanie większej pomocy na ich utrzymanie.
Zgodnie z porozumieniem zawartym w 2016 roku między UE a Turcją, Grecja może odsyłać migrantów z powrotem do Turcji. W zamian za to Unia zobowiązała się przekazać Ankarze w sumie 6 mld euro na ich utrzymanie. - Musimy intensywniej pomagać naszym europejskim partnerom przy kontrolach na zewnętrznych granicach Unii. Zbyt długo pozostawialiśmy ich samych sobie - alarmuje szef niemieckiego MSW w rozmowie, która ukazała się w magazynowym wydaniu dziennika "Bild" - "Bild am Sonntag" ("BamS"). - Jeśli tego nie zrobimy, to będziemy świadkami takiej fali uchodźców, jak w 2015 roku. Być może nawet większej niż cztery lata temu - przewiduje Seehofer. - Turcja robi bardzo dużo w kwestii przyjmowania uchodźców. Leży to też w naszym interesie. Chcę jeszcze bardziej wzmocnić współpracę z Turcją - mówił były premier Bawarii i były szef CSU w innej rozmowie w "Welt am Sonntag".

Francja również chce kwot i selekcji migrantów

- Kwoty „nie miałyby sensu dla osób ubiegających się o azyl ani łączenia rodzin”. Ale „możemy omówić nasze potrzeby dotyczące pracy zagranicznej” i wyznaczyć „ambitne cele przyjmowania studentów”, powiedział w tym wywiadzie Edouard Philippe.

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył 26 września, że „aby nadal przyjmować wszystkich z godnością, nie możemy być krajem zbyt atrakcyjnym”. Mówi się o zwrocie retoryki Macrona w kwestii migrantów ku bardziej sceptycznej i ostrej

W swoim „liście do Francuzów”, w pełnym kryzysie „żółtych kamizelek” ze stycznia 2019 r., wywołał kontrowersje, pytając Francuzów o możliwość „rocznych celów” imigracji, ideę zbliżoną do kwot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejscy politycy o zagrożeniu kolejną falą nielegalnej migracji - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski