Europejskie sukcesy żeglarzy AZS Poznań. Z Montpellier poznaniacy wrócili z dwoma medalami ME

Jakub Jurkowski z AZS Poznań zdobył złoty medal ME do lat 19, mimo że jest dopiero 17-latkiem Archiwum AZS Poznań
Doskonałe wiadomości dotarły do nas z francuskiego Montpellier, gdzie rywalizowali w Mistrzostwach Europy zawodnicy poznańskiego AZS Sailing Team. Poznaniacy – Julia Damasiewicz, Maks Żakowski i Jakub Jurkowski – wystartowali w olimpijskiej Klasie Kitefoil.

W tej klasie były to w bieżącym roku najsilniej obsadzone zawody na świecie, poza konkursem występowali w niej również zawodnicy spoza Europy. Siedemnastoletnie Julia Damasiewicz zwyciężyła w klasyfikacji U-19 (a ma dopiero 17 lat!), zajmując jednocześnie czwarte miejsce w kategorii seniorek. Mistrzem Europy U-19 został również siedemnastoletni Jakub Jurkowski.

Rywalizujący tylko w kategorii seniorów Maks Żakowski wywalczył z kolei bardzo dobre 14. miejsce w stawce ponad 90 zawodników. Nasi żeglarze są już myślami na mistrzostwach świata, które za niecały miesiąc zostaną rozegrane we włoskim Torre Grande.

Z kolei w Bol, w Chorwacji, rozegrano Mistrzostwa Europy juniorów w olimpijskiej Klasie IQFoil. AZS Poznań reprezentowali tam Maciej Dąbek, Karolina Gajdzińska, Leon Jankowski, Maciej Popłonyk i Pola Wawrzyniak. W kategorii wiekowej U-19 Pola Wawrzyniak zajęła siódmą lokatę. Z kolei Karolina Gajdzińska zdobyła brązowy medal, a Maciej Popłonyk był piąty w kategorii U-17.

Przypomnijmy, że Julia Damasiewicz i Pola Wawrzyniak są aktualnymi mistrzyniami świata w swoich kategoriach wiekowych.