Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka ogrzeje kilka tysięcy mieszkań w Poznaniu. Wykorzysta do tego ciepło odpadowe z pieców wytapiających aluminium

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ogrzanych zostanie 2000 mieszkań i 32 budynków wielorodzinnych na Wildzie oraz 4500 mieszkań na Górczynie.
Ogrzanych zostanie 2000 mieszkań i 32 budynków wielorodzinnych na Wildzie oraz 4500 mieszkań na Górczynie. Sławomir Kowalski
Poznańska odlewnia Volkswagena odzyskuje ciepło odpadowe powstające przy pracy sprężarek. Jest ono przekazywane do sieci ciepłowniczej i obecnie służy do ogrzewania budynków w promieniu jednego kilometra, w tym także szpitala przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku. Docelowo urządzenia mają przetwarzać ciepło odpadowe ze wszystkich czterech pieców służących do wytopu aluminium, dzięki czemu ma nastąpić redukcja emisji CO2 o 2440 ton rocznie.

Kilka tysięcy mieszkań ogrzewanych przez fabrykę

Pierwsza instalacja została uruchomiona w 2017 roku. Teraz instalacje mają objąć zasięgiem wszystkie sprężarki zlokalizowane w fabryce. Łącznie będzie ono wykorzystywane do ogrzewania 2000 mieszkań i 32 budynków wielorodzinnych na Wildzie oraz 4500 mieszkań na Górczynie.

- Transport i ogrzewanie emituje najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. Pełne wdrożenie tego projektu będzie oszczędzało tyle emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co posadzenie w mieście dodatkowych 406 tys. drzew - stwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak podczas konferencji.

Zobacz także:

- Widzimy, jak drogie stają się nośniki energii i musimy szukać wszelkich rozwiązań, które będą je zastępowały. Ciepło raz wyprodukowane możemy wykorzystać jeszcze raz stosując odpowiednie technologie - mówi Jan Pic, dyrektor generalny Veolia Energia Poznań. - Przemysł myśli kategoriami biznesowymi. Gdyby się to nie opłacało, to by tego w życiu nie zrobił, nie wystarczyłyby same idee, że chcemy zachowywać zasoby Ziemi, że chcemy być neutralni klimatycznie - kwituje.

Ponieważ aluminium jest topione w piecach gazowych, w procesie tym powstaje bardzo duże ilości ciepła, które wcześniej trafiało bezpośrednio do atmosfery. Teraz trafia ono do wymiennika, gdzie ogrzewa wodę. Dalej ciepło jest kierowane do sieci miejskiej.

- Na liniach produkcyjnych naszego zakładu powstają komponenty do najnowszych, w pełni elektrycznych samochodów, także marek premium - podkreśla dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor odlewni. Poznańska odlewnia funkcjonuje od 1997 roku, będąc jedną z największych w Europie.

od 16 lat
Inwestycje na Euro 2012 zmieniły wygląd wielu miejsc w Poznaniu. Widać to także na mapach Google. Najstarsze dostępne zdjęcia pochodzą z 2011 roku, natomiast bardziej współczesne pochodzą sprzed 5 lat. Dzięki specjalnie przygotowanej galerii, przy pomocy suwaków możecie sprawdzić jak zmieniły się poszczególne miejsca w Poznaniu! Przejdź do galerii --->

Poznań przed Euro 2012. Zobacz, jak wyglądała Kaponiera i dw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski