Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fachowiec radzi - Jak wybrać optymalny projekt?

Andrzej Janas
Inwestor, zanim wybierze konkretny projekt domu, powinien zgromadzić jak najwięcej informacji dotyczących zarówno rodzaju zabudowy, jaki obowiązuje na terenie, na którym znajduje się jego działka, jak i kwestii związanych ergonomią oraz kosztami użytkowania budynku.

Na początku warto rozważyć całkowitą kwotę, jaką inwestorzy są w stanie przeznaczyć na budowę domu i jego późniejszą eksploatację. Duże znaczenie w tej kalkulacji ma powierzchnia budynku, jego bryła, zapotrzebowanie energetyczne.
Przy wyborze projektu należy także wziąć pod uwagę styl życia domowników - codzienne przyzwyczajenia, bez których nie można się obyć, np. rozmowy w kuchni, majsterkowanie w garażu, dłuższe przesiadywanie w wannie.

Dobrze jest się także zastanowić się na przykład, czy domownicy lubią spędzać czas wspólnie, czy raczej osobno, lub czy przy sypialni przyda się garderoba etc. - takie kwestie mają istotny wpływ na poczucie komfortu wśród domowników.
Warto także uwzględnić zarówno aktualne potrzeby rodziny, jak i te, które pojawią się w przyszłości - narodziny dziecka lub wyprowadzka już dorosłych dzieci. Po przeprowadzeniu takiej analizy inwestor będzie wiedział, jakich pomieszczeń nie może w jego domu zabraknąć i jaka wielkość powierzchni będzie najrozsądniejsza w kontekście wieloletniego użytkowania.

Jeśli inwestor zna powierzchnię budynku, może także dobrać odpowiednią formę ogrzewania. Układ wentylacyjno-grzewczy i dobrej jakości materiały budowlane mają bardzo duży wpływ na niskie zużycie energii w budynku. Odpowiednio dobrane technologie sprawiają, że budynek jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. W tym temacie warto zasięgnąć opinii fachowców.

Następnym krokiem jest szczegółowe rozplanowanie liczby, rodzaju i wielkości pomieszczeń, a także rozkład niezbędnych mebli. Warto pamiętać, że zaplanowanie wystroju wnętrza jest wskazane już na etapie zakupu projektu, a najpóźniej przed rozłożeniem wszystkich instalacji.

Istotne jest wybranie projektu we właściwym momencie procesu budowlanego. Zazwyczaj inwestorzy najpierw kupują działkę, a potem wybierają projekt. Dopasowanie projektu do działki jest dobrym i zalecanym rozwiązaniem.

Na początku warto zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania albo, w przypadku jego braku, zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Dzięki temu inwestor dowie się, co można wybudować na wybranej działce. Ma to bezpośredni wpływ na wybór projektu. Może bowiem okazać się, że projekt wymarzonego domu nie spełnia wymogów dla danego terenu, np. ma płaski dach, a według planu musi być dwu- lub wielospadowy.

Inwestor powinien sprawdzić także ograniczenia budowlane, którym może podlegać jego działka - na przykład, czy może być przeznaczona pod inny niż zaplanowany przez niego rodzaj zabudowy.

Przed podjęciem finalnej decyzji dotyczącej projektu dobrze jest wykonać badania geologiczne. Inwestor otrzyma wtedy informacje, czy np. ze względu na podmokły grunt lub jego nośność, powinien wzmocnić konstrukcję budynku - uprzednio uzgadniając rodzaj fundamentów z projektantem.

Kwestie związane z układem pomieszczeń (np. zagospodarowanie poddasza) oraz decyzje dotyczące energooszczędnych rozwiązań warto rozstrzygać już na etapie wyboru projektu, ponieważ później możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne.

Wybór projektu powinien nastąpić po określeniu potrzeb rodziny pod kątem liczby mieszkańców, ich wymagań, czy przyzwyczajeń. Inwestor powinien starać się myśleć długofalowo i uwzględniać różne możliwe warianty, a jednocześnie mieć świadomość, że wszystkich przyszłych wymagań nie sposób przewidzieć.

Warto po prostu wybrać projekt tak, aby jak najdłużej optymalnie spełniał nasze wymagania.

Jak optymalnie wybrać projekt domu, radził Wojciech Pawlicki z poznańskiego Biura Usług Projektowych Opus Ekspert Budowy Silka Ytong.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski