Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala oszustw na seniorach!

Joanna Labuda
Policja apeluje, aby o przestępstwie od razu informować zarówno służby, jak i najbliższych
Policja apeluje, aby o przestępstwie od razu informować zarówno służby, jak i najbliższych 123rf
Złodzieje wykorzystują różne metody, by wyłudzić pieniądze od poznaniaków. Najczęściej podają się za pracowników Enei, ZUS-u i pomocy społecznej

Po fałszywych wnuczkach i policjantach przyszedł czas na fikcyjnych przedstawicieli Enei, pracowników pomocy społecznej oraz ZUS-u. Oszuści coraz częściej pukają bezpośrednio do drzwi samotnie mieszkających seniorów. Od stycznia do czerwca 2016 roku w całym województwie doszło do 22 tego typu przestępstw. W samym Poznaniu było ich dziewięć. Po raz kolejny złodzieje zaatakowali w wakacje. Jak mówią policjanci, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ofiarą oszustów padło kolejnych pięć osób.

– Statystyki nie odzwierciedlają jednak skali problemu. Nie wszystkie usiłowania oraz dokonane oszustwa są zgłaszane na policję. Często seniorzy wstydzą się powiedzieć, że przekazali komuś 10 tysięcy złotych lub kupili kołdry za 15 tysięcy – mówi Piotr Garstka z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Naiwność i zaufanie starszych osób bezwzględnie wykorzystują złodzieje. Do drzwi pukają pod różnymi pretekstami. Jak tłumaczy Piotr Garstka, najczęściej podają się za pracowników firm i urzędów, które mogą mieć powód, by skierować do nas pismo albo upomnieć się o nieuregulowaną opłatę (na przykład rachunki za gaz, prąd, kablówkę czy internet).

W Poznaniu osoby podszywające się pod pracowników ZUS-u kierują do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną albo namawiają do skorzystania z płatnych porad.

– Zdarzały się przypadki, że klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymywali korespondencję mailową z informacją o możliwości przeliczenia emerytury, która wskazywała jakoby jej nadawcą był sam ZUS. Mail zawierał również załącznik, który był najprawdopodobniej zawirusowany. Inni klienci odebrali telefony z informacją o możliwości przeliczenia emerytury i sugestią spotkania z przedstawicielem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – mówi Marlena Nowicka, regionalny rzecznik ZUS w Wielkopolsce. I dodaje: Były też sytuacje, że osoby, które podawały się za naszych pracowników, przychodziły do mieszkań seniorów i zbierały podpisy pod różnego rodzaju oświadczeniami. ZUS zaznacza, że nie wysyła do swoich klientów emaili, a tym bardziej nie odwiedza ich w domach. Przed złodziejami wielokrotnie ostrzegała też Enea.

Oszuści podszywający się pod pracowników firmy, albo wysyłają pocztą fałszywe faktury za energię, albo chodzą od domu do domu i oferują nowe, lepsze warunki umowy. Policja apeluje, aby w takich sytuacjach zawsze prosić akwizytora o legitymację.

– Tłumaczymy też, by o oszustwie od razu informować najbliższych. Jeśli ofiara podpisała już niekorzystną umowę, to istnieje termin, w którym można od niej odstąpić. Jeżeli minie, to prawo przestaje działać na naszą korzyść – ostrzega policjant Piotr Garstka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski