Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszerze i kupcy z Zawodzia

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Szkło pochodzące z Bizancjum oraz fałszywe monety sprzed blisko tysiąca lat znaleźli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych ul. Stare Miasto w Kaliszu.

W tym roku przenieśli się o kilkadziesiąt metrów dalej od rzeki, licząc na nowe, atrakcyjne znaleziska. Odkrycia z nowych wykopów potwierdzają ważną rolę, jaką osada wokół grodu kaliskiego pełniła do początków XIII wieku.

- Natrafiliśmy na konkretne obiekty, które związane są z jakąś wytwórczością. Widoczna jest warstwa spalenizny z kamieniami, ale dokładną funkcję tego miejsc będzie można ustalić po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych - wyjaśnia dr Adam Kędzierski z Kaliskiej Stacji Archeologicznej PAN.

W tym roku najciekawszym jak dotąd znaleziskiem jest bryła szkła.

- Wygląda na import z Rusi lub nawet z Bizancjum - uważa Dariusz Wyczółkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Prawdopodobnie szkło było sprowadzane do Kalisza jako półprodukt, a potem przerabiane na pierścionki, obrączki lub ozdoby, których znaleziono wiele w poprzednich latach.

- Stare Miasto jawi się nam, jako centrum przetwórstwa szkła - podkreśla Kędzierski.

W czasie krótkich jeszcze wykopalisk naukowcy wydobyli z ziemi kolejny, szósty już denar Bolesława Śmiałego. To wyjątkowe znalezisko, bowiem liczba "śmiałych" znalezionych na Starym Mieście jest większa niż we wszystkich razem wziętych wykopaliskach, prowadzonych dotąd na terenie całej Wielkopolski!

Archeolodzy nie mają więc wątpliwości, że we wczesnym średniowieczu funkcjonowała tu duża, wyspecjalizowana osada rzemieślniczo-handlowa, w której kwitła wymiana towarowo-pieniężna. Warto zauważyć, że w tamtych czasach pieniądz niezbyt często zastępował towar, a używany był na przykład podczas zakupu soli bądź jako danina dla władcy. O tym, że w Kaliszu był w powszechnym użyciu świadczy ogromna ilość denarów krzyżowych, z których część to posrebrzane, miedziane podróbki...

Niestety, w XIII wieku osada oraz gród zostały przeniesione się w miejsce dzisiejszego centrum Kalisza, a na tym terenie przez kilkaset lat były pola uprawne, więc ziemia została dokładnie wymieszana. Dlatego najwięcej znalezisk jest w dawnych jamach odpadkowych. Najwięcej w nich jest kości zwierzęcych oraz fragmentów ceramiki prawdopodobnie z XI wieku,
Dodajmy, że prace prowadzone są przez Kaliską Stację Archeologiczną Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu finansowym Miasta Kalisza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski