Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywy profesor molestował setki studentek od prawie 40 lat

Joanna Labuda
Fałszywy profesor został zatrzymany dzięki zgłoszeniu studentki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu
Fałszywy profesor został zatrzymany dzięki zgłoszeniu studentki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Ofiar 69-latka, który podszywał się pod profesora poznańskich uczelni jest więcej, niż przypuszczano. Policja prosi kobiety, które jeszcze nie zostały przesłuchane, aby zgłosiły się na KP Stare Miasto.

Postępowanie w sprawie molestowania studentek przez 69-letniego mężczyznę, który podszywał się pod profesora poznańskich uczelni wyższych, przyniosło nowe, wstrząsające ustalenia. Jak już informowaliśmy, jego ofiarą mogło paść co najmniej 300 kobiet...

- Pokrzywdzonych jest jednak więcej, niż zakładaliśmy na początku - przyznaje sierż. Agata Smiatacz z Komisariatu Policji Poznań-Stare Miasto, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Do części ofiar fałszywego profesora policjanci dotarli na podstawie znalezionych w jego mieszkaniu ankiet. Część zgłosiła się sama. Dzięki temu ok. 300 pokrzywdzonych zostało już przesłuchanych i wszystkie potwierdziły sposób działania podejrzanego. To jednak nie koniec przesłuchań.

- Zgłaszają się również kobiety, których danych nie ma w ankietach. Właśnie to pozwala nam przyjąć, że pokrzywdzonych jest jeszcze więcej - wyjaśnia Agata Smiatacz.

Podczas ostatnich przesłuchań na jaw wyszły kolejne fakty. Choć proceder, jakiego dopuścił się 69-letni dziś poznaniak został ujawniony dopiero w ubiegłym roku, to okazuje się, że zboczeniec grasował od prawie 40 lat! - Mieliśmy zgłoszenie przypadku molestowania z 1977 roku - mówi Agata Smiatacz.

Zgłaszają się kobiety, których danych nie ma w ankietach. Pokrzywdzonych jest zatem więcej

Przypomnijmy, że lawina ruszyła po zgłoszeniu jednej ze studentek Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Kobieta wskazała policji sposób działania mężczyzny, który podając się za profesora, prosił o pomoc w „badaniu antropologicznym”. W zamian oferował zaliczenie egzaminów i opiekę podczas studiów.
W salach wykładowych oraz toaletach na nagie ciała kobiet (w okolicy ud, rąk i twarzy) przyklejał nasączone wodą centymetrowe karteczki. W tym czasie mierzył im puls, po czym nakłaniał je do czynności seksualnych. Czasami pokrzywdzone orientowały się, że dochodzi do przestępstwa i przerywały „badanie”. Niestety, niektóre ze strachu poddawały się mężczyźnie.

Dzięki nagłośnieniu sprawy m.in. przez „Głos Wielkopolski” ofiary molestatora zaczęły zgłaszać się do policyjnych jednostek w całej Polsce. Są to głównie absolwentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jednak policja potwierdza, że przypadki działania fałszywego profesora zdarzały się na wszystkich poznańskich uczelniach.

- Nadal przesłuchujemy pokrzywdzone kobiety. Do zakończenia sprawy jest jeszcze daleka droga. Teraz złożyliśmy do sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztu - wyjaśnia policjantka prowadząca śledztwo.

Postępowanie potwierdziło, że 69-latek działał sam. Mężczyzna nadal nie przyznaje się do molestowania, ale po zatrzymaniu złożył wyjaśnienia, w których wyjaśniał, co miał na celu w kontaktach z pokrzywdzonymi. Do momentu zakończenia śledztwa, policja nie chce jednak ujawniać szczegółów.

Fałszywy profesor został oskarżony m.in. o to, że podstępem doprowadził do poddania się czynności seksualnej. Grozi mu do 8 lat więzienia. Kobiety, które nie zostały jeszcze przesłuchane, a padły jego ofiarą, proszone są o kontakt z sierż. Agatą Smiatacz pod numerem tel. 61 841 24 06.

Fałszywy profesor został zatrzymany dzięki zgłoszeniu studentki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski