Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fasolka za 50 zł! Ceny warzyw i owoców na ryneczkach w Poznaniu poszły w górę. Zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż rok temu [ZDJĘCIA]

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Zajrzeliśmy na stragany. Oto ceny warzyw i owoców na rynku Jeżyckim w Poznaniu w środę, 11 maja. Sprawdź, ile zapłacisz za poszczególne produkty --->>>
Zajrzeliśmy na stragany. Oto ceny warzyw i owoców na rynku Jeżyckim w Poznaniu w środę, 11 maja. Sprawdź, ile zapłacisz za poszczególne produkty --->>>Jan Jeliński
Wojna w Ukrainie, wysokie ceny surowców energii, problemy z pracownikami sezonowymi oraz susza – to powoduje, że ceny warzyw i owoców na ryneczkach będą wyższe niż rok wcześniej. Według scenariuszów eksperckich za żywność możemy zapłacić nawet o 15-20 proc. więcej w I półroczu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ile więc teraz kosztują owoce i warzywa na rynku Jeżyckim w Poznaniu? Zajrzeliśmy na stragany. Ceny sprawdzisz w galerii.

Spis treści

Skąd takie ceny żywności?

Wysokie ceny na rynkach wynikają przede wszystkim z początku sezonu. W okresie tzw. nowalijkowym ceny warzyw czy owoców są zawsze wysokie. Nie ma jeszcze głównego sezonu, a zapasy z poprzedniego powoli się kończą.

- Także sytuacja zewnętrzna czy wewnętrzna w kraju ma wpływ na ceny żywności ogółem, w tym na ceny warzyw i owoców - mówi dr hab. Sebastian Stępień, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Można wymienić trzy czynniki, które wpływają na wzrost tych cen – dodaje.

Sprawdź też:

Po pierwsze, jak wymienia profesor, winne są wysokie ceny energii, a pierwsze owoce i warzywa na ryneczkach czy w sklepach pochodzą głównie z upraw szklarniowych. Skoro wzrosły koszty ogrzewania, to i – żywności. Ponadto swój udział w kształtowaniu cen mają wysokie ceny nawozów, których znaczną część Polska importuje.

Trzeci czynnik stanowią cały czas jeszcze widoczne problemy logistyczne z pracownikami. - Wiemy, że duża część pracowników, którzy pracują w ogrodnictwie czy sadownictwie pochodzi głównie zza wschodniej granicy. Bieżąca sytuacja zewnętrzna powoduje, że o takiego pracownika trudniej. W związku z tym pensje dla dziś zatrudnianych wzrosły - tłumaczy prof. Stępień.

Ile zapłacimy za warzywa i owoce na rynku Jeżyckim w Poznaniu?

- Na razie ceny nie odbiegają zbytnio od tych, które były rok temu. Moim zdaniem nie są one za wysokie. Wiadomo, nowalijki zawsze jako pierwsze były troszkę droższe, ale później ceny spadną - mówi Janusz Marczak, sprzedawca na rynku Jeżyckim.

Nieco innego zdania jest pani Ewa, mająca stoisko kilkanaście metrów dalej. - Ceny warzyw są bardzo wysokie. Mimo że zaczął się już dawno sezon szparagowy, trzymają się one naprawdę w bardzo w wysokiej cenie. Tak samo cena pomidora czy ziemniaka młodego.

Ceny poszczególnych warzyw i owoców sprawdzisz w galerii:

Jeśli chcemy mieć taniej, to do małego miasta lub na wieś

Na wysokość cen na ryneczkach ma wpływ także miejsce zamieszkania. Im mniejsza miejscowość czy wioska, tym taniej. Spowodowane jest to skróconą drogą dystrybucji, ponieważ produkty pochodzą od lokalnych dostawców.

Sprawdź też:

Niższy koszt życia tam w porównaniu do większych miast także odnajduje odzwierciedlenie w cenach. Poza tym wynajęcie miejsca targowego jest tańsze. Na rynku Jeżyckim za małe miejsce miesięcznie trzeba zapłacić 255 zł, jak zdradzają nam sprzedawcy. Do tego należy doliczyć też opłatę miesięczną za śmieci w wysokości 90 zł oraz codzienną - kilkanaście złotych.

Coraz mniej klientów na rynku Jeżyckim

Pomimo panującego przeświadczenia, że produkty oferowane na targowiskach od lokalnych dostawców są towarami wyższej jakości, ludzie już coraz mniej kupują na rynku Jeżyckim. Handlowcy, z którymi rozmawialiśmy, widzą kilka przyczyn tego stanu.

Janusz Marczak wymienia przede wszystkim problemy z parkingiem. Nie tylko klienci nie mają gdzie zostawiać aut, ale i sprzedawcy - rozpakowywać towar. - Wyznaczono nam koperty, na których możemy parkować - po wykupieniu pozwolenia - tylko na 15 minut, kiedy rozładunek samochodu to nawet 45 minut – zaznacza mężczyzna.

Poza tym na mniejsze zainteresowanie ze strony klientów wpływ mają także niższe ceny w dyskontach. - Można powiedzieć, że markety po prostu przeganiają nas pod względem ceny. Ludzie biorą w nich co prawda gorsze, ale tańsze - uważa Roman Adamski, handlarz z rynku Jeżyckiego.

Niższe ceny w dyskontach biorą się też z tzw. efektu skali, jak tłumaczy prof. Stępiński. Przy zamówieniach w dużej ilości większe sieci handlowe mają możliwość negocjowania cen z dostawcami.

Rok wcześniej nawet o 20 proc. taniej

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów ceny – w porównaniu z ubiegłym rokiem – mogą wzrosnąć między 15 a 20 proc. w pierwszym półroczu ze względu na niepewność sytuacji zewnętrznej kraju, która winduje ceny energii czy paliw.

Ulgą dla portfelów konsumentów będzie z pewnością rozwój sezonu, kiedy pojawią się uprawy polowe. - Jeśli będą korzystne warunki atmosferyczne, w drugiej części roku można spodziewać się wyhamowania dynamiki wzrostu cen. Można by wtedy zakładać, że ceny będą wyższe mniej więcej o 10 proc. niż rok wcześniej - wyjaśnia prof. Stępień.

Mamy dzisiaj jednak okres dosyć długiej suszy – praktycznie od dwóch miesięcy nie ma deszczu.

Czytaj też: Susza w Wielkopolsce. Prof. Mizgajski: Powinniśmy dążyć do tego, żeby woda spływała wolniej

Ile kosztują owoce i warzywa na rynku w Poznaniu? Sprawdź w galerii:

Zajrzeliśmy na stragany. Oto ceny warzyw i owoców na rynku Jeżyckim w Poznaniu w środę, 11 maja. Sprawdź, ile zapłacisz za poszczególne produkty --->>>

Fasolka za 50 zł! Ceny warzyw i owoców na ryneczkach w Pozna...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski