Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FB Serwis chce zostać na dłużej w Poznaniu. I wywozić śmieci

Bogna Kisiel
- Nie zamierzamy zostać w Poznaniu przez rok. Po to chcemy zainwestować, by dłużej tutaj funkcjonować - deklaruje Artur Pielech, dyrektor FB Serwis, lidera konsorcjum hiszpańskiego, które walczy o odbiór śmieci z sześciu poznańskich sektorów.

Hiszpanie złożyli najkorzystniejszą cenowo ofertę wywozu odpadów z Grunwaldu, Jeżyc, Piątkowa, Rataj, Starego Miasta oraz Wildy i Dębca. Przetarg jednak nie został ostatecznie rozstrzygnięty, bo Krajowa Izba Odwoławcza miała zastrzeżenia do bazy FB Serwis, która znajduje się przy ul. Wieruszowskiej. Od poniedziałku WIOŚ prowadzi tutaj kontrolę. Sprawdza czy teren spełnia wymagania.

Poprzednia opinia była negatywna. A. Pielech pytany o wcześniejszą kontrolę, odpowiada, że nie ma po niej śladu w dokumentach Elektromontażu (właściciel terenu). Istotnie, WIOŚ nie sprawdzał Elektromontażu, ale tylko bazę. Obecna kontrola jest kompleksowa.

- Jestem spokojny o jej rezultaty - zapewnia A. Pielech. - Baza przy Wieruszowskiej to tylko parking dla pustych samochodów i zaplecze socjalne dla pracowników. Nie będą tutaj składowane odpady, ani myte auta.

A. Pielech twierdzi także, że nie obawia się wyników śledztwa wszczętego przez prokuraturę w sprawie nierzetelnego oświadczenia w przetargu na odbiór śmieci, a dotyczącego bazy. FB Serwis zamierza zainwestować w Poznaniu 17,5 mln zł m.in. w zakup 65 pojazdów i ok. 60 tys. kontenerów. Firma chce zatrudnić ok. 100 osób na umo-wę o pracę, ale na czas określony czyli rok (tyle ile będzie trwać kontrakt z GOAP).
- Jesteśmy otwarci do współpracy z firmami lokalnymi - zaznacza A. Pielech. I zapowiada, że FB Serwis rozważa start w przetargu, który ogłosi GOAP, na obsługę 10 sektorów (wcześniejszy został unieważniony). Przyznaje także, że usługa świadczona przez Cespę (spółka wchodząca w skład konsorcjum z FB Serwis) w Barcelonie jest droższa niż w Poznaniu. Bo tam pojemniki opróżniane są codziennie, firma musi utrzymać w czystości ulice, a pojazdy wywożące śmieci są drogie, bo w pełni skomputeryzowane. Te wymogi nie występują w Poznaniu. Z tego powodu mogli zaproponować tak niską cenę. Choć FB Serwis spodziewa się, że śmieci będzie więcej niż przewiduje GOAP.

- Zgodnie z warunkami przetargu śmieci na Starym Mieście będą wywożone raz w tygodniu, a w pozostałych sektorach raz na 2 tygodnie. Selektywnie jeszcze rzadziej - wyjaśnia A. Pielech.

A jeśli to nie wystarczy?

- Dostawimy kontenery. Tam, gdzie będzie to niemożliwe, trzeba zwiększyć częstotliwość wywozu, ale to wpłynie na cenę. Będziemy ją negocjować z miastem - twierdzi A. Pielech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski