Na Słowacji pieszy ma bezwzględnie prawo pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Obowiązuje jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach). Za przekroczenie dozwolonych prędkości grożą mandaty od 20 EUR (przy przekroczeniu o 6 km) do 650 EUR (przekroczenie o 20 i więcej km). Kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jako osoba będąca pod wpływem alkoholu. Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Obowiązkowe jest przewożenie dzieci o wzroście do 150 cm w fotelikach samochodowych. Opony zimowe są wymagane, jeżeli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód lub gołoledź. Pojazd powinien być wyposażony w apteczkę o zawartości zgodnej z wymogami kraju, w którym auto jest zarejestrowane, a także w: trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, koło zapasowe, podnośnik, zapasowe żarówki i bezpieczniki elektryczne. Jeżeli kierowcy nie zapłacą na miejscu w gotówce nałożonego mandatu, zostaje zatrzymane im prawo jazdy na okres do 15 dni, w ciągu których muszą mandat uiścić. Zatrzymane prawo jazdy można odebrać wyłącznie osobiście w urzędzie policji, którego funkcjonariusze zatrzymali dokument, pod warunkiem okazania oryginału dowodu wpłaty.
Krzysztof Kapica
Jadąc za granicę autem trzeba poznać przepisy obowiązujące w kraju docelowym i w krajach, przez które będziemy podczas podróży przejeżdżali. Zobaczcie na co trzeba uważać, wybierając się do Francji, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Czech lub Austrii.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.