Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe w Poznaniu. Bogata oferta Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Seanse filmowe, gry miejskie, zwiedzanie schronu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Bogatą ofertę na nadchodzące ferie przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości!
Bogatą ofertę na nadchodzące ferie przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości! Waldemar Wylegalski
Ferie zimowe rozpoczną się w Wielkopolsce 17 i potrwają do 30 stycznia. Z tej okazji w Poznaniu szereg atrakcji m.in. sporty zimowe, turnusy półkolonii, zwiedzanie Palmiarni Poznańskiej. Bogatą ofertę przygotowało też Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które zaprasza historyczne atrakcje online, ale przede wszystkim stacjonarne.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości: Ferie w Poznaniu 2022

Moment ferii to wyjątkowy czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Chwila oddechu od intensywnej nauki to też okres, gdy na wiedzę można spojrzeć nieszablonowo i poprzez rozrywkę, poznać nowe interesujące fakty, chociażby o historii. Z tej okazji, z dala od schematycznego wkuwania dat i wydarzeń historycznych – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na zróżnicowany program przygotowany z myślą o zimowych feriach, który zapewni rozrywkę dzieciom i ich opiekunom. Ferie z historią to zawsze dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu w muzeum nie tylko od święta.

Gra Miejska: „Senior z gzubkiem na przechadzce”

Mapę gry miejskiej pobrać można ze strony internetowej (www.wmn.poznan.pl) lub odebrać w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Gra jest stworzona z myślą o dzieciach w wieku 6 – 12 lat. Zostanie udostępniona 21 stycznia br. i jest w pełni darmowa. Drużyny, które przejdą grę i dostarczą wypełniony pakiet do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w dniach 21 stycznia – 16 lutego 2022 roku, otrzymają nagrodę.

Opis gry:
Bezpieczna gra miejska, w której trakcie zarówno gzubek, jak i babcia lub dziadek poznają historię centrum Poznania. Wystarczy pobrać ze strony internetowej mapkę lub odebrać ją z jednego z naszych oddziałów i wyruszyć na spacer z przygodą historyczną. Zależy nam, by wspierać relacje międzypokoleniowe, dlatego zapraszamy do wspólnej przygody najstarszych oraz najmłodszych.

Gra Miejska: „Za Napoleonem”

Gra powstała z okazji obchodów 215. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1806 r., która była obchodzona listopadem zeszłego roku. Z okazji ferii, przypomina o niej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Gra przeznaczona jest dla wszystkich, ale szczególnie, dobrze przy niej powinny bawić się rodziny z dziećmi i młodzieżą. Szacowany czas rozgrywki to jedna godzina. Jest bezpłatna, do pobrania w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.

Opis:
Gra miejska zaprowadzi nas w poznańskie miejsca, które szczególnie związane są z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim i Józefem Wybickim oraz… Napoleonem. By do nich trafić, wystarczy rozwiązać kilka zadań, wykazać się spostrzegawczością i sprytem! Autorem gry jest – Piotr Kotecki.

Kreatywna książeczka o Powstaniu Wielkopolskim

W końcu Powstanie Wielkopolskie jest dniem narodowym! 27 grudnia Polacy świętują bohaterski i zwycięski zryw Wielkopolan. Co, jeśli nasze dziecko jest zbyt małe, aby zrozumieć wyjątkowość tego wydarzenia? Wystarczy zachęcić go do przeczytania książeczki dostępnej bezpłatnie w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 oraz na stronie internetowej LINK.

Publikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5 – 10 lat i stanowi świetne źródło uporządkowania wiedzy po wizycie w Muzeum, ale także jako osobna publikacja, do czytania w domu.

Filmy dokumentalne w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Forcie VII

W ciągu czterech dni zostaną zorganizowane dwa pokazy filmów dokumentalnych w Forcie VII przy ul. Polskiej. 19 i 26 stycznia o godz. 11 wyświetlona zostanie „Jasnowłosa prowincja” (reż. Jacek Kubiak, Klaus Salge, współpraca Janusz Zelmer), poświęcona deportacjom setek tysięcy obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy oraz grabieży ich mienia, przejętego przez sprowadzonych na ich miejsce Niemców.

Natomiast 21 i 28 stycznia o godz. 11 zobaczyć będzie można film dokumentalny „Świadkowie słowa Bożego” (reż. o. Andrzej Danilewicz SVD) poświęcony więzionym m.in. w obozie w Forcie VII w Poznaniu zakonnikach werbistach, męczennikach II wojny światowej.

Filmy ze względu na tematykę przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 14 roku życia. Seanse dostępne za symboliczną kwotę biletu wstępu, ulgowy – 3 zł. Ze względów na ograniczenie miejsc obowiązują zapisy: [email protected], +48 61 848 31 38.

„Test Generalski” i wizyta w schronie przeciwatomowym

Muzeum Armii „Poznań” przygotowało w formie online dwuczęściowy (w każdym z dwóch tygodniu ferii) test o gen. dyw. Tadeuszu Kutrzebie. W styczniu 2022 r. przypada jego 75. rocznica śmierci. Na końcu formularza ukaże się liczba prawidłowych odpowiedzi.
W Poznaniu przy ul. Słupskiej 62 mieści się willa, a także schron przeciwatomowy przygotowany dla władz miasta. 18 i 25 stycznia o godz. 12 można wejść do schronu i jednocześnie wziąć udział w warsztatach: „Ćwiczenia OC pod kryptonimem ‘Outfit’”. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, jak przebiegały ćwiczenia z obrony cywilnej w okresie PRL-u. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prowadzone są zapisy pod nr tel. +48 (61) 8529 464

Zwiedzanie z przewodnikiem

Warto też przypomnieć, że oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości prowadzą zwiedzanie z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu:

  • Muzeum Powstania Wielkopolskiego tel. +48 61 853 19 93
  • Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 tel. +48 61 852 94 64
  • Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII tel. +48 61 848 31 38
  • Muzeum Uzbrojenia tel. +48 61 820 45 03 lub 885 444 557
  • Muzeum Armii Poznań tel. +48 663 866 414.
Do pierwszego dnia wiosny coraz bliżej, dni stają się dłuższe, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Warto zatem ruszyć się z domu i zacząć sezon turystyczny. Pierwsze wyjazdy wcale nie muszą być dalekie. Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz atrakcje w okolicach Poznania >>

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski