Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ale Kino!: Złote Koziołki rozdane [ZDJĘCIA]

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Złote Koziołki Festiwalu Ale Kino! rozdane
Złote Koziołki Festiwalu Ale Kino! rozdane Waldemar Wylegalski
"Rozkwitające" i "Rakieta" - oto filmy, które wyjadą z Poznania ze statuetkami Złotych Koziołków. Najważniejsze nagrody 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! rozdano w sobotnie południe w poznańskim Ratuszu.

Zwycięskie filmy pełnometrażowe festiwalowego konkursu pochodzą z tak odległych zakątków świata, jak Gruzja i Nowa Zelandia. Ich bohaterowie zmagają się jednak z podobnymi problemami. Każda z tych postaci poszukuje własnej drogi w życiu, jak bohater "Rakiety", 10-letni Ahlo, który żyje w zniszczonym wojną Laosie i musi walczyć o akceptację najbliższych. Film od piątku oglądać można w kinach.

Nieco starsze od Ahla są Eki i Natii, czyli tytułowe "Rozkwitające" z filmu Nany Ekhtimishvili. Przyszło im jednak żyć w pełnej przemocy rzeczywistości Gruzji, która ledwie co odzyskała niepodległość od Związku Radzieckiego. Specjalną nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Filmu dla Dzieci ECFA otrzymał "Shell" Scotta Grahama, przedstawiający historię dziewczyny, która żyje z ojcem pośród górskiego pustkowia w Szkocji.

- Po obejrzeniu kilkudziesięciu filmów w ciągu niespełna tygodnia, każdy z jurorów miał bardzo trudny wybór. Mimo iż zdarzały się między nami burzliwe spory, każdy z nas w pełni utożsamia się z werdyktem - mówił przewodniczący międzynarodowego jury festiwalu, duński reżyser Martin Strange-Hansen.

Złote Koziołki dla najlepszych filmów krótkometrażowych otrzymał film "Gdy chłopcy dorastają" Charlotte van Otterloo oraz "Franek" Bartka Tryzny. Ten ostatni to jedna z czterech polskich produkcji, które widzowie mogli obejrzeć w sekcji festiwalowej, a zarazem jedyna nagrodzona. Skąd taka dysproporcja pomiędzy filmami rodzimymi i zagranicznymi?

- Pomijając kwestie ekonomiczne, wydaje mi się, że problem leży również w mentalności twórców. Dziś większość startujących reżyserów chciałaby być Andrzejem Wajdą czy Krzysztofem Zanussim, a nie np. Marią Kaniewską, pionierką polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Nagroda dla "Franka" czy bardzo dobry odbiór "Gabriela" na festiwalu dają jednak nadzieję, że to się zmienia - twierdzi dyrektor Ale Kino!, Jerzy Moszkowicz.

Po raz pierwszy w historii festiwalu swoje nagrody - Marciny i Marcinki - wręczały również młode składy jurorskie. Marcina za najlepszy długi metraż otrzymała "Shell" Scotta Grahama, a za obraz krótkometrażowy - Gustav Danielsson za "Zwierzęta, które zabiłem latem".

Ale Kino! potrwa do niedzieli. Przed nami jeszcze liczne seanse w ramach sekcji "Ale Kino! z rodziną" i "Panorama młodych".

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski