Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Animator: Teraz Monty Python i koncert z animacją! [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Retrospektywa twórczości Johna R. Dilwortha miała formę komediowego stand-up show.
Retrospektywa twórczości Johna R. Dilwortha miała formę komediowego stand-up show. Paweł Miecznik
John R. Dilworth zapowiedział swój show jako najzabawniejszy punkt programu całego festiwalu i dotrzymał słowa. W poniedziałek zobaczyliśmy także retrospektywę Dmitriego Gellera – zdobywcy Złotego Pegaza na Animatorze w ubiegłym roku.

Retrospektywa twórczości autora popularnej kreskówkowej serii „Chojrak Tchórzliwy Pies” emitowanej przez Cartoon Network, miała formę komediowego stand-up show.

Podczas swojego show John Dilworth w pewnym momencie pojawił się w kostiumie astronauty („Chodziłem w nim po Los Angeles przez cały dzień. Nawet policjant, którego zapytałem się o drogę, nawet nie mrugnął okiem. Jeśli czujesz się dziwakiem, jedź do Hollywood, tam to codzienność!”).

CZYTAJ TAKŻE:
John Dilworth: Tak, jak Hitchcock, pojawiam się w swoich filmach [ROZMOWA]

Jako reżyser filmów erotycznych Pierre Delarue próbował wykonać masaż głowy ochotniczce z widowni. Odczytał też fragment pokaźnej listy wytycznych stacji telewizyjnych (okazało się, że w kreskówce niedozwolone jest m.in. pokazywanie hazardu, kradzieży, transwestytów i kopanie zwierząt), a następnie zaprezentował film („Hektor, sprytny kot”), który złamał wiele z nich, doprowadzając do zwolnienia Dilwortha ze stacji Nickelodeon. Razem z publicznością jadł też ser i nieudolnie żonglował przed widzem odgrywającym rolę dyrektora stacji telewizyjnej.

Zobaczyliśmy najpopularniejsze i najczęściej nagradzane filmy tego reżysera: „Irytującego ptaszka”, „Kurczaka z kosmosu” (przyniósł mu nominację do Oskara i rozwinął się w serię „Chojrak Tchórzliwy Pies”), „Noodles & Nedd”, „Myszochistę”, „Życie w transformacji”, „Powrót Sierżanta Peckera” (reż. Pierre Delarue) i „Rinky Dink”.

Po pokazie Johna R. Dilwortha nastąpiła zmiana nastroju. Wraz ze zdobywcą Złotego Pegaza na Festiwalu Animator w ub. roku, Dmitrym Gellerem, obejrzeliśmy retrospektywę jego twórczości. Filmy tego rosyjskiego reżysera są bardzo spokojne, mają wręcz oniryczny klimat – granica między snem a rzeczywistością jest w nich bardzo płynna. Szczególnie zapadają w pamięć „Wróbel, który umiał dotrzymać słowa” o małym wróbelku, który choć narażany na niebezpieczeństwa, trwa na drzewie cała noc, skoro tak przyrzekł, „Mała nocna symfonia” o tworzeniu kompozycji muzycznej z punktu widzenia zabłąkanego kota i „Widziałem jak myszy zakopywały kota” - tytuł tej słodko-gorzkiej animacji wyjawia całą fabułę.

Dzisiaj o 16 zobaczymy w kinie Muza siedem najstraszniejszych odcinków serii „Chojrak Tchórzliwy Pies”, z wprowadzeniem reżysera. O 18 w tym samym miejscu odbędzie się przegląd krótkometrażowej animacji francuskiej. Dzisiaj także jedyny pokaz animacji 3D na całym festiwalu – „Autobiografia Kłamcy. Nieprawdziwa historia Grahama Chapmana z Monty Pythona” - w Sali Wielkiej Zamku. W filmie, który odzwierciedla dziwaczne postrzegania świata przez Chapmana, występują John Cleese, Terry Jones, Michael Palin i Terry Gilliam, grając samych siebie, jak i inne postaci.

O godzinie 22 w Klubie Festiwalowym zagrają Kottarashky & The Rain Dogs, których muzyka oscyluje między muzyką bałkańską, soulem i rockiem z lat 60. Koncert odbędzie się z animacją na żywo Theodora Usheva. W sekcji "Kino o północy" w Klubie Festiwalowym - "Frank & Wendy" o dwóch agentach CIA zesłanych do siedliska zła, jakim jest... Estonia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski