Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Brzmienie dawnego Poznania dobiega końca

Marek Zaradniak
Podczas ostatniego koncertu festiwalu Brzmienie dawnego Poznania usłyszymy m.in. Marco Horvata
Podczas ostatniego koncertu festiwalu Brzmienie dawnego Poznania usłyszymy m.in. Marco Horvata Archiwum
Jeszcze tylko dwa koncerty pozostały do końca festiwalu Brzmienie dawnego Poznania.

W środę i w czwartek odbędą się dwa ostatnie koncerty festiwalu „Brzmienie dawnego Poznania”. Grający na lutni Ori Harmelin oraz śpiewak Doron Schleifer to wykonawcy dwunastego wieczoru jaki w środę odbędzie się w poznańskim kościele św. Wojciecha. W programie utwory kompozytorów renesansu – w tym m.in. Johna Dowlanda, Pierre’a Guedrona i Giulio Cacciniego.
Ori Harmelin urodził się w Haifie w Izraelu. Zainteresowanie muzyką dawną skłoniło go do wyjazdu do Trossingen w Niemczech, gdzie studiował pod opieką norweskiego lutnisty Rolfa Lislevanda oraz holenderskiego flecisty Keesa Boeke. Następnie wyjechał do Zurchiu, gdzie studiował u Eduardo Egueza. Jest współzałożycielem zespołu Santenay oraz lutnistą Profeti della Quinta. Mieszka w Bazylei.
Doron Schleifer rozpoczynał swoją przygodę z muzyką jako chłopiec. Śpiewał w synagodze, w której kantorem był jego ojciec. Jest absolwentem Akademii Muzyki i Tańca w Jerozolimie, a studia kontynuował w Bazylei, gdzie obecnie mieszka. Występuje jako solista i członek wielu zespołów, ale szczególnie znany jest jako współzałożyciel wokalnej formacji „Profeti della Quinta”, w skład której wchodzą muzycy izraelscy mieszkający w Szwajcarii.
Tymczasem w czzwartek będzie się można wybrać do kościoła Wszystkich Świętych na koncert „Liry szalone”. Jego wykonawcami będą grający m.in. na teorbie i gitarze barokowej oraz śpiewający Marco Horvat oraz grający na vili da gamba i gitarze barokowej a także śpiewający Francisco Manalich. W programie m.in. kompozycje Johna Dowlanda, Henry’ego Purcella i Francoise Couperina.
Marco Horvat występował zarówno jako śpiewak, jak i instrumentalista z La Chapelle Royale, Ensemble Jacques Moderne, La Simphonie du Marais, Ensemble Gilles Binchois, Alla Francesca, Labyrinthe, La Canzona, Amadis, La Grande Ecurie et la Chambre du Roy, XVIII-21 Musique de Lumières, Ensemble William Byrd, Le Poème Harmonique, Huelgas Ensemble, Akademia, Le Concert Spirituel.
Dawał również recitale, często akompaniując sobie na lutni, teorbie, lirone czy też na fidel. W 1996 roku stworzył zespół Faenza, interpretujący utwory od czternastego do siedemnastego wieku. Francisco Manalich urodził się w Santiago w Chile. Studiował muzykologię na Chilijskim Uniwersytecie Katolickim i śpiew u Rodrigo del Pozo. Studiował też grę na violi da gamba. W roku 2009 wyjechał do Francji. Jako śpiewak specjalizuje się w repertuarze renesansowym i barokowym, ale śpiewa również pochodzące z późniejszych epok pieśni kompozytorów francuskich i niemieckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski